Plebiscyt

Bohaterowie 2014 - Najlepsza Juniorka

Szymon Gagatek 2015-01-11 23:07

Po nominacjach najlepszych juniorów nadszedł czas na dziewczęta. Każda z nominowanych dokonała w tym roku czegoś absolutnie wyjątkowego i miejmy nadzieję, że już wkrótce cała trójka będzie rządzić nie tylko na polskich, ale także na międzynarodowych pływalniach. Która z naszych juniorek przez ostatnie 365 dni zrobiła na Was największe wrażenie?

Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 15 stycznia. Z kolei we wtorek oficjalnie ogłosimy nominowanych w kategorii „Trener Roku”! Tym samym rozpoczniemy wybór szóstego „Bohatera 2014 roku”.

Oto zawodniczki nominowane do tytułu Bohatera 2014 roku w kategorii „Najlepsza juniorka”:

Natalia Fryckowska

Jedyna (!) zawodniczka w Polsce, spośród juniorek i seniorek, która w 2014 roku była w stanie poprawić jakikolwiek indywidualny rekord kraju. Dokonała tego na mistrzostwach Polski 15-latków na długim basenie w Gliwicach na dystansie 50 m stylem motylkowym (28.00 s). Reprezentantka Piętnastki Bydgoszcz w ubiegłych miesiącach rozpoczęła odnosić sukcesy od indywidualnych zwycięstw na 50 i 100 m stylem dowolnym na zimowym rocznikowym czempionacie kraju. Dołożyła do tego srebro na 50 m stylem motylkowym i brąz w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym z koleżankami z klubu.

Na mistrzostwach Polski seniorów długo walczyła o minimum na juniorski czempionat Starego Kontynentu, ostatecznie dopinając swego na pierwszych pięćdziesięciu metrach wyścigu kwalifikacyjnego na 400 m stylem dowolnym. Wcześniej została ósmą zawodniczką kraju w kraulowym sprincie. W Dordrechcie dotarła do półfinałów rywalizacji na 50 m stylem dowolnym, zajmując ostatecznie dziewiątą lokatę. Z jej rocznika szybsza była jednak tylko jedna zawodniczka. Po powrocie do kraju zaliczyła świetny występ na wspomnianych wcześniej mistrzostwach w Gliwicach, gdzie oprócz rekordu kraju i złota na 50 m stylem motylkowym, stawała na najwyższym stopniu podium również na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Rok zakończyła ósmym miejscem na mistrzostwach kraju w Ostrowcu na 50 m stylem dowolnym, a także świetnym występem w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, gdzie wraz z Roksaną Słupek, Julią Gus i czternastoletnią Wiktorią Tomkowicz poprawiła rekord Polski nie tylko wśród piętnastolatek, ale także wśród zawodniczek szesnastoletnich.

Paulina Piechota

Udany dla zawodniczki UKS 190 Łódź rok 2014 rozpoczął się od sukcesów na mistrzostwach Polski 15-latków na krótkim basenie, gdzie Piechota wywalczyła aż siedem medali, wygrywając na dystansach 400 i 800 m stylem dowolnym oraz 400 m stylem zmiennym. Dobre występy w Gliwicach dały jej możliwość startu w wielomeczu w Alexandroupoli, gdzie stanęła na najniższym stopniu podium na 400 m stylem zmiennym. Na seniorskim krajowym czempionacie bez większych kłopotów wywalczyła minimum do Dordrechtu, zajmując między innymi szóste miejsca na 800 i 1500 m stylem dowolnym. W Holandii najlepiej poradziła sobie na najdłuższym kraulowym dystansie, na którym została sklasyfikowana na dziesiątej pozycji.

Tydzień po powrocie z mistrzostw Europy rywalizowała już w Gliwicach na krajowym czempionacie piętnastolatków. Zdobyła tam indywidualnie aż cztery złote medale: na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym oraz 400 m stylem zmiennym. Była jednym z objawień sezonu zimowego, kiedy to najpierw podjęła się startu we wszystkich konkurencjach podczas Grand Prix Pucharu Polski w Poznaniu, a kilka tygodni później weszła szturmem do krajowej czołówki na długich dystansach, zostając brązową medalistką seniorskich mistrzostw kraju w Ostrowcu na 800 i 1500 m stylem dowolnym oraz 400 m stylem zmiennym.

Dominika Sztandera

Ubiegłoroczna zwyciężczyni plebiscytu w tej kategorii, w 2014 roku całkowicie zdominowała krajową rywalizację na 50 i 100 m stylem klasycznym. W pierwszej z tych konkurencji na zawodach w Polsce nie przegrała ani razu (!), w drugiej dała się pokonać tylko Paulinie Zachoszcz podczas majowego Grand Prix w Szczecinie. Rok rozpoczęła od sześciu medali na mistrzostwach kraju 17- i 18-latków na krótkim basenie. W Opolu zwyciężała w swoich koronnych konkurencjach, była też druga na 50 m stylem dowolnym i 200 m stylem klasycznym oraz trzecia na 50 m stylem motylkowym i 100 m stylem zmiennym. Siedemnastoletnia zawodniczka Juvenii Wrocław startami na seniorskim czempionacie (złote medale na 50 i 100 m żabką) zapewniła sobie udział w II Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Nankinie.

Jeszcze przed imprezą w Chinach reprezentowała nasz kraj na zawodach Mare Nostrum w Canet i Barcelonie, a na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży dołożyła do swojej kolekcji kolejne trzy tytuły: na 50 m stylem dowolnym i klasycznym oraz 100 m stylem klasycznym. Stanęła też na najniższym stopniu podium na 200 m żabką. W Nankinie wystartowała w trzech konkurencjach. Rywalizację na 50 i 100 m stylem klasycznym kończyła na dziewiątych lokatach, ocierając się o występy w finałach. Na 50 m stylem dowolnym była dwudziesta pierwsza. Rok zakończyła kolejnym pokazem siły na krajowym podwórku w rywalizacji żabkarek na 50 i 100 metrów, zdobywając złote medale mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim.