Gwangju 2019: Sztafety bez kwalifikacji, koniec mistrzostw dla Polaków

Szymon Gagatek 2019-07-28 05:39

Reprezentanci Polski definitywnie zakończyli już swój udział w mistrzostwach świata w Gwangju. W trakcie ostatniej sesji eliminacyjnej zawodów w Nambu University Municipal Aquatics Center Aleksandra Knop i Dawid Szwedzki odpadli z rywalizacji na 400 m stylem zmiennym, a nasze sztafety 4x100 m stylem zmiennym nie zdołały wywalczyć kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie.

400 m stylem zmiennym mężczyzn

Poranek rozpoczął się od sensacyjnych rozstrzygnięć w rywalizacji zmiennistów. Nieoczekiwanie poza finałem znaleźli się broniący tytułu Chase Kalisz i wicemistrz globu z Budapesztu David Verraszto. Amerykanin uzyskał czas 4:15.62 i był dopiero 6. w swojej serii, a w ogólnym zestawieniu zajął 10. miejsce. Trzy pozycje niżej sklasyfikowany został Węgier. Poza czołową ósemką finiszował również Dawid Szwedzki. Reprezentant Śląska Wrocław uplasował się na 16. lokacie, dopływając do mety z wynikiem 4:17.48. Szybszy w swoim życiu był tylko na tegorocznych mistrzostwach Polski w Olsztynie. Pierwszy krok w stronę dubletu w stylu zmiennym zrobił natomiast Daiya Seto. Japończyk, który ma już złoto na o połowę krótszym dystansie, w eliminacjach nie miał sobie równych. Osiem długości basenu pokonał w 4:12.27 i o ponad sekundę wyprzedził Arjana Knippinga, który ustanowił nowy rekord Holandii (4:13.46).

400 m stylem zmiennym kobiet

Swojego startu na mistrzostwach świata na 400 m stylem zmiennym na pewno nie będzie dobrze wspominać Aleksandra Knop. Łodzianka w jednej ze swoich koronnych konkurencji nie zdołała złamać bariery pięciu minut. Zanotowała rezultat 5:00.77, który wystarczył na zajęcie 25. pozycji. Czwarty raz z rzędu eliminacje tego dystansu na czempionacie globu wyraźnie wygrała Katinka Hosszu. Żelazna Dama popłynęła dziś jednak dużo bardziej oszczędnie niż w 2013, 2015 i 2017 roku. Na metę wpadła z czasem 4:35.40. Prawie dwie sekundy straciła do niej Yui Ohashi, a tuż za Japonką sklasyfikowana została mistrzyni olimpijska z Londynu, Ye Shiwen.

4x100 m stylem zmiennym mężczyzn

Dopiero 21. lokatę zajęli nasi zawodnicy w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Do miejsc w czołowej dwunastce, które pozwoliłyby zdobyć kwalifikację olimpijską, zabrakło sporo - prawie trzech sekund. Biało-czerwoni wystąpili w składzie Radosław Kawęcki (55.10), Jan Kałusowski (1:02.17), Konrad Czerniak (52.01) i Kacper Majchrzak (48.81), uzyskując łącznie wynik 3:38.09. Eliminacje wygrali Rosjanie (3:30.72). Teoretycznie wystąpili on w rezerwowym zestawieniu, ale i tak na papierze skład z Klimentem Kolesnikowem, Antonem Czupkowem, Michaiłem Wekowiszczewem i Władisławem Griniewem wyglądał naprawdę bardzo okazale. Drugie miejsce zajęli Amerykanie, a trzecie Japończycy. Największą niespodzianką było natomiast odpadnięcie Włochów, którzy znaleźli się na 13. pozycji i - podobnie jak my - wciąż nie mogą być pewni przepustki na igrzyska w tej konkurencji.

4x100 m stylem zmiennym kobiet

Wyżej niż nasi zawodnicy, dokładnie na 15. lokacie, finiszowały Polki. Nasza sztafeta zaprezentowała się rano w składzie z Alicją Tchórz w stylu grzbietowym (1:00.97), Weroniką Hallmann w stylu klasycznym (1:08.88), Pauliną Nogaj w stylu motylkowym (59.51) oraz Katarzyną Wasick na ostatnich 100 metrach stylem dowolnym (54.91). Łaczny wynik 4:04.27 pozwolił im wyprzedzić między innymi Dunki, ale upragnionych biletów do Tokio nie dał. Mogą być o nie spokojne między innymi Amerykanki, które dziś uzyskały czas 3:55.39, bardzo wyraźnie pokonując Australijki i Włoszki.