Polska

MP Masters: W Poznaniu padł rekord Europy!

Joanna Kwatera 2018-06-25 20:25

W miniony weekend w Poznaniu odbyły się Letnie Otwarte Mistrzostwa Polski w kategorii Masters. Tym razem najlepszych pływaków-weteranów gościły Termy Maltańskie, na których padło wiele wartościowych rezultatów. Najważniejszym z nich był jednak wyczekiwany rekord Europy Masters Zbigniewa Januszkiewicza, z którym pływak z Opola rozprawił się ostatniego dnia zawodów.

Na podbój Europy

Już czwarty raz w tym roku Januszkiewicz sprawił kibicom wiele radości, poprawiając rekord Europy Masters w konkurencji 200m stylem grzbietowym. Poprzednio czynił to w Wiedniu, Tychach i Toruniu, ale na krótkim obiekcie. Na pływalni o rozmiarach olimpijskich ta sztuka udała mu się w niedzielę, a najlepsze osiągnięcie w historii europejskiego pływania w kat. 55-59 lat wynosi od wczoraj 2:26.90. Ponadto zawodnik TP Masters Opole ustanowił rekord kraju na 50m stylem grzbietowym (31.16), a do swojej kolekcji dorzucił jeszcze dwa złote medale w konkurencjach 50m stylem dowolnym i 100m stylem grzbietowym. Januszkiewicz został też najlepszym zawodnikiem tych mistrzostw z dorobkiem 1729 punktów za dwa starty. W ślady swojego mentora poszła jego koleżanka klubowa Agnieszka Bartnikowska, która w najmłodszej kategorii wiekowej w znakomitym stylu poprawiła rekordy Polski na dystansach 100 i 200m w stylu grzbietowym i zakończyła udział w tej imprezie na dziesiątej lokacie w klasyfikacji najlepszych zawodniczek. Teraz przed nimi przygotowania do najważniejszej imprezy sezonu – Mistrzostw Europy Masters w Słowenii.

Bij mistrza!

Niesamowity przebieg miała rywalizacji w konkurencji 50m stylem klasycznym mężczyzn! W najmocniejszej serii na starcie stanęło wielu utytułowanych zawodników, w tym aktualny wciąż rekordzista Polski na tym dystansie wśród seniorów Dawid Szulich. Zawodnik Delfina Legionowo po raz pierwszy brał udział w zmaganiach Mastersów i chyba nie spodziewał się z ich strony aż tak mocnej konkurencji. Zaraz po starcie Szulich rozpędzał się z każdym kolejnym metrem, ale przez cały dystans jego tempo wytrzymywał Piotr Safrończyk. Obaj niemal jednocześnie wpadli na metę tego wyścigu, a na finiszu dzieliła ich zaledwie jedna setna sekundy! Lepszy o tę najmniejszą możliwą różnicę okazał się reprezentant klubu sportowego MAKO, który ustanowił rekord Polski w kat. 30-34 lata z rezultatem 29.31. Wynik Szulicha to również nowe najlepsze krajowe osiągnięcie, ale w kategorii 25-29latków. Czasem poniżej trzydziestu sekund poszczycić się mogli jeszcze Michał Perl i Dawid Nowodworski.

Mistrzyni pokonana

Od dawna ciężko było znaleźć zawodniczkę, która zagroziła by pozycji liderki wśród Mastersów Magdalenie Drab. Pływaczka z Krakowa wygrała klasyfikację generalną czterech zawodów Pucharu Polski w tym roku, a także zeszłorocznych letnich i zimowych mistrzostw kraju. Na jej drodze do sukcesu w Poznaniu stanęła jednak o rok młodsza, wciąż jeszcze czynnie startująca wśród seniorów zawodniczka, Izabella Grzegorczyk (Nabaiji Team Decathlon), która pokonała pływaczkę Wisły Masters Kraków w rankingu najlepszych zawodniczek o 26 punktów. Ponadto trzynasta zawodniczka seniorskiego czempionatu kraju z Łodzi, pokonała brązową medalistkę mistrzostw świata Masters w Budapeszcie na 200m stylem zmiennym, choć jej rekordu Polski w kat. A nie zdołała z rekordowych tabel wymazać. Grzegorczyk wyrównała też najlepsze krajowe osiągnięcie w najmłodszej kategorii wiekowej w konkurencji 100m stylem dowolnym Karoliny Stadnik (1:00.31 – drugi najlepszy wynik zawodów) i z sumą 1712 punktów wywalczyła miano najlepszej pływaczki tej imprezy.

Czeski dystans

Pomimo wielu znakomitych startów naszych rodaków w rywalizacji na Termach Maltańskich, niesamowite wrażenie na kibicach wywarły występy czeskiej pływaczki Sarki Landsmannovej. Reprezentująca klub Neptun Masters Praha 43-latka wpędziła w kompleksy wiele młodszych zawodniczek, pokazując niezwykłą klasę na długich i średnich dystansach stylem dowolnym. Najwięcej punktów otrzymała za występ w konkurencji 200m kraulem, uzyskując czas 2:15.37, a szybciej od niej ten dystans przemierzyła tylko Drab. Na pokonanie 400m stylem dowolnym Czeszka potrzebowała tylko 4:44.15, a 800m - 9:48.42. Rewelacyjnie pływaczka naszych południowych sąsiadów zaprezentowała się także w konkurencji 100m stylem dowolnym, notując wynik 1:03.13. Dziewiąta zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw globu w Budapeszcie na 400m stylem dowolnym, która znacznie poprawiła swoje wyniki na polskim czempionacie kraju i została trzecią najlepszą pływaczką tej imprezy, będzie zapewne główną pretendentką do wygranej we wrześniowych zmaganiach najlepszych Europejczyków w Kranj.

Gospodarze zgarnęli medale

Mocną ekipę do rywalizacji w Letnich Mistrzostwach Polski Masters wystawili gospodarze, którzy liczyli zapewne na zwycięstwo w klasyfikacji medalowej na swoim terenie. 27 zawodników i zawodniczek Klubu Sportowego Warta Poznań wywalczyło w sumie aż 95 krążków, w tym 39 tych z najcenniejszego kruszcu i w pokonanym polu zostawiło zespoły Weterana Zabrze (40 medali) i UTW Masters Zgierz (52 medale). To zapewne również dla nich miła zapłata za trud włożony w organizację najważniejszej krajowej letniej imprezy wśród Mastersów.