Świat

ME 2021: Starty Polaków - dzień 1.

Szymon Gagatek 2021-05-17 01:25

Aż osiemnaścioro reprezentantów Polski, a więc dokładnie połowa naszej kadry, zaprezentuje się w wodzie już w trakcie pierwszej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy w Budapeszcie. Jako pierwsze do wody wskoczą sprinterki, na czele z Katarzyną Wasick, ale poranek będzie też obfitował w emocje chociażby ze względu na walkę sztafet 4x100 m stylem dowolnym o miejsca w popołudniowych finałach.

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że wielkie pływackie imprezy otwierają nasi zawodnicy specjalizujący się na dystansie 400 m stylem dowolnym. W Budapeszcie nie mamy jednak żadnego naszego reprezentanta w tej konkurencji. Żadna z pań nie popłynie też na 400 m stylem zmiennym. Tym samym mistrzostwa w wykonaniu biało-czerwonych zainauguruje Laura Bernat. Zawodniczka AZS UMCS Lublin wystartuje w drugiej serii eliminacyjnej nietypowej dla siebie konkurencji, 50 m stylem dowolnym. Chwilę po niej do rywalizacji o półfinały przystąpią Kornelia Fiedkiewicz i Katarzyna Wasick. W szóstym wyścigu dojdzie do bardzo ciekawej konfrontacji Wasick z płynącymi obok niej Holenderkami: Ranomi Kromowidjojo i Femke Heemskerk. Z kolei Fiedkiewicz, która wystąpi na zewnętrznym torze nr 9 zmierzy się m. in. z mistrzynią olimpijską, Pernille Blume. 

Następnie do zmagań ruszą grzbieciści. Na dystansie 50 metrów zobaczymy Tomasza Polewkę, Kacpra Stokowskiego i debiutującego na wielkiej imprezie Ksawerego Masiuka. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa nie mógł sobie chyba wymarzyć lepszej okazji do rozpoczęcia przygody z poważnym ściganiem na międzynarodowych zawodach. Już w pierwszym starcie popłynie w jednym wyścigu z rekordzistą świata Klimentem Kolesnikowem. Nie będzie osamotniony, gdyż w tej samej serii na torze nr 6 o półfinał powalczy Polewka.

Kolejna debiutantka, Paulina Peda, wystartuje razem z Klaudią Naziębło i Pauliną Nogaj na dystansie 100 m stylem motylkowym. Każda zaprezentuje się w innym wyścigu rozstawionym. Później Jan Kałusowski i Jan Kozakiewicz zmierzą się z rywalami na 100 m stylem klasycznym, a na zakończenie poranka czeka nas jeszcze występ młodej Klaudii Tarasiewicz na 800 m stylem dowolnym.

Zanim Tarasiewicz rozpocznie swój wyścig, będziemy śledzić eliminacje sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Znamy już składy naszych zespołów. Wśród pań o finał powalczą Kornelia Fiedkiewicz, Aleksandra Polańska, Dominika Kossakowska i Alicja Tchórz. Z kolei wśród panów na pierwszej zmianie wystąpi Konrad Czerniak, a po nim do wody będą wskakiwać kolejno Bartosz Piszczorowicz, Kacper Stokowski i Kacper Majchrzak. Polki trafiły do serii z Holenderkami czy Francuzkami, a Polacy popłyną tuż obok bardzo mocnych Rosjan i Brytyjczyków.

Początek zmagań o 10:00. Transmisja będzie dostępna na stronie LEN, pod tym linkiem.

Starty Polaków w sesji eliminacyjnej, dzień 1.:
10:42 – 50 m stylem dowolnym kobiet
   Laura Bernat (seria 2/7, tor 6.)
   Katarzyna Wasick (seria 6/7, tor 3.)
   Kornelia Fiedkiewicz (seria 7/7, tor 9.)

10:53 – 50 m stylem grzbietowym mężczyzn
   Kacper Stokowski (seria 5/6, tor 9.)
   Ksawery Masiuk (seria 6/6, tor 1.)
   Tomasz Polewka (seria 6/6, tor 6.)

11:03 – 100 m stylem motylkowym kobiet
   Paulina Peda (seria 4/6, tor 7.)
   Klaudia Naziębło (seria 5/6, tor 1.)
   Paulina Nogaj (seria 6/6, tor 0.)

11:18 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn
   Jan Kałusowski (seria 3/7, tor 3.)
   Jan Kozakiewicz (seria 4/7, tor 4.)

11:34 – 4x100 m stylem dowolnym kobiet
   Polska (seria 1/2, tor 6.)

11:48 – 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn
   Polska (seria 2/3, tor 3.)

12:02 – 800 m stylem dowolnym kobiet
   Klaudia Tarasiewicz (seria 1/3, tor 4.)