Świat

Raport z Gwangju: Udany rewanż za finał mistrzostw Europy

Szymon Gagatek 2019-07-23 19:52

Ćwierćfinał mistrzostw świata w piłce wodnej mężczyzn Serbia - Hiszpania zapowiadał się przed wtorkowym porankema bardzo ciekawie. Trzeba jednak przyznać, że rewanż za finał ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Barcelonie, w którym gospodarze przegrali przed własną publicznością dopiero po rzutach karnych, był dość jednostronny. Tym razem gracze z Półwyspu Iberyjskiego nie dali Serbom większych szans. 

Pływanie

Dwa nowe kraje pojawiły się w klasyfikacji medalowej pływackich zmagań w Korei Południowej. Dziś po raz pierwszy na podium stanęli przedstawiciele Japonii (Katsuhiro Matsumoto na 200 m stylem dowolnym) oraz Niemiec (Sarah Koehler na 1500 m stylem dowolnym). Rzutem na taśmę, na sam koniec dnia, na czoło zestawienia powrócili Amerykanie. Wszystko za sprawą Lilly King, która po triumfie na 100 m stylem klasycznym dołożyła trzeci krążek z najcenniejszego kruszcu do dorobku reprezentacji USA. Trzy złota mają też Chińczycy, a tylko nieznacznie ustępują im Australijczycy i Kanadyjczycy.

     Złoto      Srebro      Brąz      SUMA   
1.USA3227
2.Chiny3126
3.Australia2237
4.Kanada2024
5.Wielka Brytania     1113
6.Włochy1023
7.Węgry1001
8.Rosja0415
9.Niemcy0101
9.Japonia0101
9.Szwecja0101
12.   Brazylia0011

 

Piłka wodna

Spotkanie Serbów z Hiszpanami było najbardziej jednostronnym ćwierćfinałem rozegranym dziś w Yeomju Gymnasium. Hiszpanie szybko narzucili swoje warunki i objęli prowadzenie 6:1. Po dwóch kwartach wychodzili z wody przy wyniku 7:3 i mieli mecz pod całkowitą kontrolą. To nie zmieniło się w drugiej połowie i ostatecznie to waterpoliści z Półwyspu Iberyjskiego awansowali dalej. W 1/2 finału czeka ich rywalizacja z broniącymi tytułu Chorwatami, którzy musieli uporać się z solidną drużyną z Niemiec. Spotkanie zakończyło się rezultatem 10:8 na korzyść aktualnych mistrzów świata. W drugiej parze półfinałowej dojdzie do konfrontacji Węgrów z Włochami. Madziarzy pokonali Australię 10:9, zdobywając decydujące trafienie na 4 sekundy przed końcem spotkania, natomiast reprezentanci Italii wygrali 7:6 z Grekami.

Skoki z klifów 

Drugi i ostatni dzień rywalizacji pań w skokach z 20-metrowej wieży na Uniwersytecie Chosun namieszał w klasyfikacji końcowej. W kończącej konkurs czwartej próbie świetnie poradziła sobie Rhiannan Iffland z Australii. Uzyskała zdecydowanie najlepszą notę od sędziów i w konsekwencji wskoczyła z 4. pozycji na 1., wyprzedzając o 0.15 pkt liderującą na półmetku Adrianę Jimenez z Meksyku. Zawodniczka z Antypodów cieszyła się zatem ze złota, Meksykanka musiała się zadowolić srebrem, a na najniższym stopniu podium stanęła Jessica Macaulay z Wielkiej Brytanii.

Plany na środę

Kolejny dzień rywalizacji w Nambu University Municipal Aquatics Center wyłoni mistrzów świata w pięciu pływackich konkurencjach: 200 m stylem dowolnym kobiet, 800 m stylem dowolnym, 50 m stylem klasycznym i 200 m stylem motylkowym mężczyzn oraz 4x100 m stylem zmiennym sztafet mieszanych. Poznamy też dwanaście drużyn, które na ostatnim z tych dystansów zdobędą kwalifikację olimpijską. Do tego czekają nas między innymi spotkania półfinałowe turnieju piłki wodnej kobiet: USA - Australia i Hiszpania - Węgry, a w skokach z klifów dokończone zostaną zmagania mężczyzn z naszym Krisem Kolanusem, który na półmetku plasuje się na 20. lokacie.