Open de France: Cztery medale Polaków drugiego dnia

Joanna Kwatera 2017-07-03 00:04

Cztery medale wywalczyli polscy pływacy, biorący udział w prestiżowych zawodach Open de France. Drugiego dnia pływackich zmagań w Chartres Biało-czerwoni trzykrotnie ściągali z szyi srebrne medale oraz jeden brązowego koloru. Wielką klasę pokazała też Yulia Efimova.

Pierwszy z miejsca na podium w niedzielę cieszył się Kacper Majchrzak. W swojej koronnej konkurencji 200m stylem dowolnym Poznaniak był nawet bliski zwycięstwa, a do pełni szczęścia brakło mu zaledwie czterech setnych sekundy. Wyprzedził go jedynie Kosuke Hagino z Japonii, notując rezultat 1:48.24. W konkurencji tej wystartowało jeszcze dwóch polskich reprezentantów: wczorajszy triumfator na dystansie dwa razy dłuższym Filip Zaborowski i Mateusz Wysoczyński. Obaj ukończyli rywalizację w finale B tej imprezy, plasując się na miejscach drugim i trzecim z wynikami odpowiednio 1:50.78 i 1:51.24, gdzie również najszybciej do mety dotarł zawodnik kraju kwitnącej wiśni – Yuki Kobori (1:49.63).

Pół godziny później kibice znów mogli oglądać Polaka na drugim stopniu podium, a ze srebra tym razem cieszył się Konrad Czerniak. Podopieczny Michała Szymańskiego ukończył zmagania delfinistów na dystansie 100m z wynikiem 52.91, a szybszy od niego okazał się reprezentant gospodarzy Mehdy Metella. Mistrz Francji dwie długości basenu pokonał w czasie 51.51, notując wynik ponad dziewięciuset punktowy.

W przedostatniej konkurencji drugiego dnia zmagań we Francji także drugą lokatę wypływał Radosław Kawęcki. Na 200m stylem grzbietowym nasz mistrz świata dał się wyprzedzić jedynie świetnie spisującemu się w tym sezonie Riosuke Irie, który dzięki rezultatowi 1:55.86 „wskoczył” w ranking najlepszych wyników w tym sezonie na ósmą pozycję, tuż za Kawęckim. Polak pokonał dystans w czasie 1:58.32 i rozdzielił na podium dwóch Japończyków, bo na trzeciej lokacie, choć ze sporą już stratą do Polaka, finiszował Hagino. W finale A szóstą lokatę wywalczył drugi z naszych reprezentantów Jakub Skierka (2:04.50).

Aż trzech Polaków wystąpiło w niedzielę w konkurencji sprinterskiej stylem dowolnym. W finale A potyczkę stoczyli Paweł Juraszek i szczęśliwie Filip Wypych, gdyż z rywalizacji rozstrzygającej o medalach zrezygnował Algierczyk Oussama Sahnoune. Najlepiej z naszych reprezentantów poradził sobie świeżo upieczony rekordzista Polski na tym dystansie, choć tym razem nie udało mu się złamać granicy dwudziestu dwóch sekund. Juraszek zanotował rezultat 22.13 i mógł cieszyć się z brązowego medalu francuskiej imprezy. Ósmą pozycję zajął Wypych (22.84). Dwie pierwsze lokaty wywalczyli Brazylijczycy – Bruno Fratus (21.97) i Cesar Cielo. Ze zmagań w finale B zrezygnował Konrad Czerniak.

W niedzielnej sesji finałowej wziął udział także Marcin Stolarski. Nasz eksportowy żabkarz przepłynął dwie długości pływalni w Chartres w czasie 1:01.26 i ukończył rywalizację na piątym miejscu. W wyścigu tym również najszybszy okazał się reprezentant Canarinios Joao Junior Gomes (1:00.39), choć żaden z zawodników nie zbliżył się do granicy jednej minuty. W konkurencji 200m stylem zmiennym siódmą lokatę odnotował Dawid Szwedzki (2:05.79). Triumfował z solidnym czasem znów Hagino (1:57.38).

Kilka wysokiej klasy wyników ustanowili także pływacy zagraniczni. Na wyśmienity start za oceanem Amerykanki Lilly King odpowiedziała Yulia Efimova, która nie wypływała aż tak znakomitego wyniku, ale po raz kolejny w tym sezonie pokonała dystans sprinterski stylem klasycznym poniżej trzydziestu sekund (29.99). Lepszym czasem od pływaczki z Indiany wykazała się natomiast w konkurencji 200m tym stylem, gdzie osiągnęła znakomity czas 2:21.54, a rywalki mogły oglądać w tym wyścigu jedynie jej plecy.  Rekordzistka świata Katinka Hosszu, odnotowała bardzo solidny wynik 4:33.81 w zmaganiach w konkurencji 400m stylem zmiennym, wyprzedzając wyraźnie liderkę rankingu światowego Japonkę Yui Ohashi. Rezultat Węgierki jest zaledwie dziesięć setnych sekundy gorszy od jej najlepszego osiągnięcia w tym roku. Jedynym, który zszedł poniżej dwudziestu pięciu sekund na dystansie sprinterskim stylem grzbietowym wśród mężczyzn był w niedzielę Camille Lacourt. Francuz wygrał zmagania z dobrym czasem 24.82.