OPEN DE FRANCE: Govorov z rekordem, Świtkowski ze zwycięstwem!

Joanna Kwatera 2016-07-03 02:10

Sobotnia sesja finałowa prestiżowych zawodów Open de France w Vichy przyniosła kilka doskonałych rezultatów. Najlepszy wynik w historii na dystansie 50m stylem motylkowym w stroju tekstylnym ustanowił Andrey Govorov!

Ukrainiec może jedynie żałować, że konkurencja 50m stylem motylkowym nie jest konkurencją olimpijską, gdyż byłby na pewno murowanym kandydatem do tytułu mistrza olimpijskiego. Już rano poprawiał on w Vichy rekord mitingu przepływając jedną długość basenu w czasie 22.81. Popołudniu jeszcze wyśrubował ten wynik o 0,12 sekundy, a czas 22.69 to najlepszy rezultat uzyskany na tym dystansie w stroju tekstylnym w historii! co więcej to trzeci rezultat uzyskany w historii tej konkurencji (szybciej pływali tylko Rafa Munoz – 22.43 [rek.świata] i Milorad Cavic – 22.67 w 2009 roku, w strojach poliuretanowych). Drugi na mecie w tej konkurencji zameldował się reprezentant gospodarzy Fred Bousquet, który stracił do zwycięzcy ponad sekundę!(23.73).

Dobre wyniki uzyskiwali również: Adam Peaty na dystansie 50m stylem klasycznym, pokonując jedną długość basenu w czasie nowego rekordu mitingu 27.02 (szybciej pływał w tym sezonie tylko on sam i Felipe Franca Da Silva z Brazylii), Katinka Hosszu, która na dystansie 200m stylem zmiennym ustanowiła nowy rekord mitingu czasem 2:08.93 (szybciej w tym roku pływała tylko ona sama), Kosuke Hagino – lider list światowych na dystansie 400m stylem zmiennym, który wypływał czas 4:10.88, bijąc tym samym rekord mitingu w Vichy. Ciekawa sytuacja miała też miejsce w wyścigu na dystansie 100m stylem dowolnym mężczyzn, gdzie pierwsze cztery miejsca zajęli Francuzi: Jeremy Stravius (48.79), Florent Manaudou (49.07), Clement Mignon (49.12) i Mehdy Metella (49.13) – zapewne kwartet, który będzie bronił tytułu mistrzów olimpijskich w sztafecie 4x100m stylem dowolnym w Rio.

Wśród Polaków najlepiej spisał się Jan Świtkowski - zwycięzca konkurencji, w której będzie nas reprezentować na igrzyskach - 200m stylem motylkowym, a uzyskany rezultat 1:57.76 (849 pkt), pozwolił mu wyprzedzić na mecie prawie o 1,5 sekundy drugiego Roberta Zbogar’a ze Słowenii (1:59.12).

Drugą lokatę w finale na dystansie 200m stylem grzbietowym odnotowała Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław, uzyskała czas 2:12.61 i dała się wyprzedzić tylko Żelaznej Damie, która wygrała dziś również w tej konkurencji, osiągając rezultat 2:09.23.

Trzeci w wyścigu na dystansie 100m wśród grzbiecistów był Radosław Kawęcki. Polak popłynął prawie dokładnie sekundę wolniej niż na mistrzostwach kraju w Szczecinie (55.05). Ósme miejsce zajął drugi z naszych reprezentantów – Tomasz Polewka (58.46). Zwyciężył wicemistrz świata z Kazania w tej konkurencji Francuz Camille Lacourt (53.99) przed Brytyjczykiem Chrisem Walker’em-Hebborn’em (54.92).

Na najniższym stopniu podium stanął dziś również Wojciech Wojdak. Pływak Unii Oświęcim poprawił się o ponad sekundę w stosunku do zeszłorocznego występu w Vichy (3:51.86), a tuż za nim do mety dotarł Filip Zaborowski (3:53.74). W finale B drugi był Kacper Klich (3:58.93), a czwarty Mateusz Sawrymowicz (4:00.41)

Tylko dwóch setnych sekundy zabrakło Aleksandrze Urbańczyk-Olejarczyk do medalu w wyścigu na dystansie 50m stylem grzbietowym. W swojej koronnej konkurencji Łodzianka uzyskała wynik 28.83 i zajęła miejsce tuż za podium. Na piątej lokacie uplasowała się Alicja Tchórz (28.94). Wygrała Georgia Davis, której znakomity wynik 27.69 to nowy rekord mitingu. W konkurencji sprinterskiej w stylu dowolnym Urbańczyk zajęła drugie miejsce w finale B, osiągając rezultat 25.66, a tuż za nią finiszowała Anna Dowgiert (25.88). Najszybszą kraulistką w Vichy okazała się mistrzyni olimpijska Ranomi Kromowidjojo, której zwycięstwo dał wynik 24.42.

Pozostałe miejsca Polaków:

*50m stylem motylkowym M – Kacper Majchrzak – trzeci w finale B (24.85)

*200m stylem dowolnym K – Diana Sokołowska – siódma w finale B (2:02.98)

*50m stylem klasycznym M– Marcin Stolarski – ósmy w finale A (29.25), Filip Wypych – drugi w finale B (29.42)

*100m stylem motylkowym K – Anna Dowgiert – piąta w finale A (1:00.13)

*200m stylem klasycznym M – Marcin Stolarski – szósty w finale A (2:18.17)

*100m stylem dowolnym M – Kacper Majchrzak – drugi w finale B (50.21), Paweł Korzeniowski – trzeci w finale B (50.36)