Świat

Glasgow 2018: Świtkowski i Tchórz walczą dalej

Szymon Gagatek 2018-08-04 10:30

Dwoje polskich pływaków wywalczyło awans do półfinałów drugiego dnia mistrzostw Europy na długim basenie w Glasgow. W sobotni poranek Tollcross International Swimming Centre najlepiej spośród Biało-czerwonych poradzili sobie Jan Świtkowski na 200 m stylem motylkowym i Alicja Tchórz na 50 m stylem grzbietowym.

100 m stylem dowolnym mężczyzn

Wczorajszego sukcesu sztafety 4x100 m stylem dowolnym niestety nie udało się przełożyć na zmagania indywidualne. Ostatecznie do startu w eliminacjach tej konkurencji przystąpiło trzech polskich pływaków: Kacper Majchrzak, Jakub Kraska i Jan Hołub. Z rywalizacji zrezygnował Konrad Czerniak, który skupia się na innych konkurencjach indywidualnych. Cała trójka Biało-czerwonych zaprezentowała się w jednym wyścigu. Najlepiej poradził sobie Majchrzak, który dopłynął do mety w czasie 49.33. To dało mu 19. miejsce i pozycję pierwszego rezerwowego spośród tych, którzy liczyli się w walce o półfinały. Na 25. lokacie sklasyfikowany został Jan Hołub (49.75), a 30. był Jakub Kraska (49.90). Rano najszybszy okazał się Władisław Grinew z Rosji (48.38), który wyprzedził bohatera finału sztafet kraulistów Alessandro Miressiego z Włoch (48.53) oraz swojego rodaka, Daniłę Izotowa (48.57). Do najlepszej szesnastki w związku z regulaminem nie wszedł trzeci z bardzo mocnych Rosjan, Władimir Morozow (48.75).

Czołówka rywalizacji na 100 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

100 dowolnym

100 m stylem klasycznym kobiet

Rywalizacja żabkarek na dystansie 100 metrów od lat rozgrzewa Europę ze względu na pojedynki Ruty Meilutyte z Juliją Jefimową. W Glasgow zapewne będzie podobnie. Rano wyżej znalazła się Litwinka, która wygrała eliminacje z wynikiem 1:06.89. Jednak to Rosjanka w swoim stylu postanowiła zademonstrować wielką siłę płynąc bardzo wolno pierwszą część dystansu i wyraźnie przyspieszając na drugiej 50-tce (rozkład tempa: 33.76/33.49). Ostatecznie wygrała swoją serię i uplasowała się na 3. lokacie w klasyfikacji generalnej z czasem 1:07.25. Dwie wielkie rywalki rozdzieliła Arianna Castiglioni z Włoch. Niespodziewanie poza półfinałami znalazła się wicemistrzyni Europy z krótkiego basenu, Jenna Laukkanen. Finka była dopiero 18. (1:08.56) i po wygraniu repasażu z Tes Schouten czeka ją tylko rola pierwszej rezerwowej. W tej konkurencji obserwowaliśmy też start Weroniki Hallmann. Polak w debiucie na mistrzostwach Europy seniorów uzyskała rezultat 1:09.28, co dało jej 29. lokatę.

Czołówka rywalizacji na 100 m stylem klasycznym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

100 klasycznym

200 m stylem motylkowym mężczyzn

W sesji finałowej na dystansie 200 m stylem motylkowym zobaczymy dziś Jana Świtkowskiego. Polak bez problemów dostał się do najlepszej szesnastki delfinistów na Starym Kontynencie. Rano uzyskał czas 1:57.65, który dał mu 11. miejsce w całej stawce, a 9. wśród osób liczących się w klasyfikacji półfinalistów. Wyższa lokata lublinianina była związana ze stojącymi na niesamowitym poziomie "wewnętrznymi kwalifikacjami" Węgrów. Kristof Milak, Tamas Kenderesi, Bence Biczo i Laszlo Cseh stoczyli pasjonującą walkę o dwie przepustki do kolejnego etapu. Zwycięsko wyszli z niej dwaj najmłodsi Madziarzy. Milak pokonał cztery długości basenu w 1:54.17, a Kenderesi był wolniejszy tylko o niespełna sekundę. Biczo był trzeci (1:55.86), a Cseh piąty (1:55.91), ale obaj musieli pożegnać się z dalszą rywalizacją.

Czołówka rywalizacji na 200 m stylem motylkowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

200 motylkowym

50 m stylem grzbietowym kobiet

W półfinałach 50 m stylem grzbietowym znalazła się z kolei Alicja Tchórz. Wicemistrzyni Europy z krótkiego basenu w tej konkurencji pokonała dziś jedną długość basenu w 28.33 i znalazła się na 13. miejscu. Już w eliminacjach dostała od rywalek wyraźny sygnał, że po południu trzeba będzie pływać naprawdę szybko. Poranne wyścigi stały na rewelacyjnym poziomie. Aż ośmiu paniom udało się złamać barierę 28 sekund, a rewelacyjną formę zaprezentowała zwłaszcze reprezentantka gospodarzy, Georgia Davies, która poprawiła rekord Europy o dwie setne sekundy! Brytyjka uzyskała wynik 27.21, nieznacznie gorszy od najlepszego czasu w historii tej konkurencji (27.06). Chwilę później odpowiedziała jej Anastazja Fesikowa, notując rezultat 27.23. Trzecia była Mimosa Jallow z Finlandii (27.42). Oprócz Tchórz, w zmaganiach grzbiecistek udział wzięły jeszcze dwie Polki. Agata Naskręt była 30. (29.38), a Weronika Górecka 46. (30.60).

Czołówka rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 grzbietowym

 

4x200 m stylem dowolnym mix

Finalnie do rywalizacji w debiutującej w programie mistrzostw Europy konkurencji sztafet mieszanych 4x200 m stylem dowolnym przystąpiło zaledwie 9 drużyn. O większych emocjach nie było więc mowy - dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że w stawce znalazła się wyraźnie odstająca poziomem od reszty ekipa San Marino. Najlepszy wynik uzyskali Rosjanie: Martin Maljutin, Wiaczesław Andrusenko, Irina Kriwonogowa i Anastazja Gużenkowa. Wspomniana czwórka rano pokonała cały dystans w 7:33.16, wyprzedzając Brytyjczyków i Niemców.

Skład finału sztafet mieszanych 4x200 m stylem dowolnym (screen: dailymotion.com/lentv):

4x200

1500 m stylem dowolnym mężczyzn

Imponująco szybkie eliminacje oglądaliśmy natomiast na 1500 m stylem dowolnym mężczyzn. Aż siedmiu pływaków, by dostać się do wyścigu medalowego, złamało barierę piętnastu minut. Najlepszy z nich okazał się Damien Joly. Francuz, natchniony sukcesami swoich koleżanek w piątkowej sesji finałowej, zanotował wynik 14:53.52 i wyprzedził Michajło Romanczuka o dwadzieścia siedem setnych sekundy. Tuż za nimi znalazł się Florian Wellbrock z Niemiec, a na czwartej lokacie uplasował się mistrz świata i złoty medalista olimpijski Gregorio Paltrinieri z Włoch.

Skład finału 1500 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

1500 dowolnym