MP 15-latków: Najlepsza drużyna mistrzostw ponownie rekordowa!

Joanna Kwatera 2018-07-15 19:22

Mistrzostwa Polski juniorów 15-letnich przeszły już do historii, a ostatniego dnia pływackich zmagań w Oświęcimiu kibice doczekali się rekordu kraju w konkurencji 4x100m stylem zmiennym dziewcząt, wywalczonego przez ekipę Polonii Warszawa. Drużyna ta zwyciężyła też w klasyfikacji klubowej, spychając na drugie miejsce reprezentantów gospodarzy - oświęcimską Unię.

Z bardzo dobrej strony pokazała się w niedzielnym finale na dystansie 100m stylem dowolnym Marta Klimek, która pokonała dwie długości pływalni na tyle szybko, że niemal zagroziła leciwemu już rekordowemu wynikowi Agaty Korc z 2001 roku. Reprezentantka Unii Oświęcim nie wstrzeliła się z formą na tegoroczny juniorski czempionat Europy, bo tydzień później w Oświęcimiu uzyskała rezultat 56.86,a więc niemal dokładnie półtorej sekundy lepszy niż wynosił jej rekord życiowy ustanowiony właśnie w Helsinkach. Dzisiaj jednak pływaczka z małopolski była poza zasięgiem konkurentek, zajmując dodatkowo w tabeli najlepszych zawodniczek mistrzostw drugą lokatę. Co więcej Klimek straciła w niej do Aleksandry Knop tylko osiem punktów.

Pływaczka UKS 190 Łódź nie błyszczała w Oświęcimiu wybitną formą, ale to i tak wystarczyło, aby uzyskać miano tej najbardziej wartościowej. Na zakończenie rywalizacji w tych zawodach Knop po raz piąty stanęła na najwyższym stopniu podium, zwyciężając zmagania na najdłuższym rozgrywanym tu dystansie kraulowym. 800m pokonała w 9:07.76, niemal osiemnaście i pół sekundy wolniej niż podczas majowych mistrzostw Polski seniorów, gdzie zdobywała brązowy krążek. Czas ten jednak i tak dał jej dziś spokojną przewagę nad rywalkami, które uzupełniły podium: Weroniką Cynarską i Niną Kawką.

Hat-tricka w stylu motylkowym udało się natomiast wywalczyć Darii Zielińskiej. Mistrzyni Polski z Polonii Warszawa również i w Oświęcimiu okazała się najlepsza na swoim koronnym dystansie, przepływając 200m stylem motylkowym w 2:16.85 i w tabeli najlepszych zawodniczek zajęła trzecie miejsce. To jednak nie jedyny niedzielny sukces Zielińskiej w tych mistrzostwach. W ostatniej konkurencji dzisiejszego dnia 4x100m stylem zmiennym wraz z Kornelią Buszką, Weroniką Cynarską i Wiktorią Dąbrowską, ustanowiły nowy rekord Polski 15-latek, wymazując z tabeli najlepszy do tej pory rezultat gospodarzy z 2008 roku, robiąc to na ich własnym terenie. Rekord ten od dziś wynosi 4:21.82. To już drugi rekordowy rezultat drużyny Polonii Warszawa, uzyskany w Oświęcimiu. Znakomita postawa tej ekipy zaowocowała dodatkowo zwycięstwem z punktacji klubowej tych mistrzostw przed zawodnikami Unii Oświęcim i Śląska Wrocław.

Nie udało się Wiktorowi Ćwiekowi przerwać złotej passy Pawła Uryniuka ani na 200m stylem zmiennym ani na 200m stylem motylkowym. Pływak G-8 Bielany dokończył dziś dzieła zwyciężając właśnie zmagania delfinistów na 200m. Warszawski zawodnik triumfował z nowym rekordem życiowym 2:05.34, zdobywając piąty zloty krążek tych mistrzostw. Mimo tych sukcesów Uryniuk w tabeli najlepszych 15-latków uplasował się dopiero na trzeciej lokacie.

„Oczko” wyżej w tym rankingu znalazł się Konrad Zieliński, który jak cień zajmował miejsca tuż za zawodnikiem, który był najjaśniejszym punktem tej imprezy Michałem Daszkiewiczem na 200, 400 i 1500m stylem dowolnym. W ostatniej potyczce indywidualnej tych mistrzostw właśnie na najdłuższym dystansie kraulowym znów lepszy okazał się reprezentant Unii Oświęcim, śrubując swoją życiówkę aż o ponad czterdzieści dwie sekundy. Zawodnik, który jako jedyny ustanawiał na oświęcimskiej pływalni indywidualnie rocznikowy rekord Polski, tym razem triumfował z wynikiem 16:07.52 przed Zielińskim i kolegą klubowym Janem Więzikiem.

W klasyfikacji medalowej najwyższe miejsce w Oświęcimiu wywalczyli zawodnicy G-8 Bielany Warszawa, kolekcjonując dziesięć medali, w tym aż osiem złotych, a aż sześć z nich było dziełem Uryniuka (5 indywidualnie i 1 w sztafecie). Na drugiej lokacie uplasowali się zawodnicy Unii Oświęcim (14 krążków), a na trzeciej Polonia Warszawa, której pływacy byli najczęściej dekorowanymi podczas tych mistrzostw (19 medali).