Polska

10. Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania rozpoczęta!

Joanna Kwatera 2019-09-20 00:48

W Krakowie rozpoczęła się w czwartek jubileuszowa dziesiąta Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania. Po raz kolejny frekwencja dopisała, a sala wykładowa już w czwartek wypełniła się po brzegi. Nic z resztą dziwnego, gdyż zapewne wielu oczekiwało już na prelekcję węgierskiego trenera Jozsefa Nagy, a także ekspertów z dziedziny psychologii i żywienia sportowego.

Węgierski specjalista od stylu klasycznego zawitał do stolicy Małopolski już po raz drugi. Wcześniej był gościem w 2017 roku i jego wykłady cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem. Pierwszy dzień tegorocznej konferencji należał w dużej części właśnie do niego. Nagy wygłosił dziś aż trzy wykłady na temat techniki, a także zmian w stylu klasycznym na przestrzeni lat, omówił przykładowe ćwiczenia w wodzie i na lądzie, a także zwrócił uwagę jak radzić sobie z kontuzjami u żabkarzy. Ciekawa prelekcja spowodowała znów bardzo pozytywny odbiór zgromadzonych, a uczestnicy zasypali go licznymi pytaniami, na które chętnie i cierpliwie odpowiadał.

W między czasie głos zabrał Mateusz Gawełczyk. Pracownik Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu przedstawił temat żywienia pływaka w okresie startowym. Omówił dokładnie co powinni spożywać pływacy w dzień startu, a także kiedy tych startów mają w rozkładzie więcej niż jeden. Zwrócił także uwagę na znaczącą rolę suplementacji oraz scharakteryzował te, które mogą poprawić wyniki sportowe.

Tą, która otwierała i zamykała dzisiejsze posiedzenie na Wydziale Fizyki w Akademii Górniczo-Hutniczej w zakresie merytorycznym była jednak Joanna Budzis. Znakomita niegdyś pływaczka, aktualnie specjalistka w dziedzinie psychologii sportu wprowadziła przybyłych na widownie w arkana kontroli myśli i emocji zawodnika, które pomóc mu mają w poradzeniu sobie ze stresem przedstartowym. Przedstawiła cały szereg narzędzi, które mają na celu usprawnić sferę mentalną zawodnika oraz zwiększyć jego świadomość. Na koniec Budzis zaprezentowała w postaci warsztatów, jak powinna wyglądać współpraca zawodnika i trenera z psychologiem i dlaczego jest to tak ważne do osiągnięcia sukcesu. Swoją wiedzę i doświadczenie przedstawiła na studium przypadku Oliwii Jabłońskiej, z która współpracuje już trzy lata. Świeżo upieczona mistrzyni świata z Londynu wraz ze swoją trenerką Beatą Pożarowszczyk odpowiadały na pytania jak zmieniło się nastawienie do treningu oraz startu, a także wzajemna relacja po nawiązaniu współpracy z psychologiem.

W piątek również czekają uczestników ciekawe prelekcje, a także spotkanie z drugim z zagranicznych gości Brazylijczykiem Arilsonem Soaresem Da Silvą, jednym z czołowych trenerów sprintów na świecie.  A zatem zapraszamy już od 9! Wieczorem natomiast odbędzie się jubileuszowa gala.

SZCZEGÓŁY I PROGRAM