Świat

Duel in the Pool: Trudne zadanie przed Amerykanami

Szymon Gagatek 2013-10-23 19:46

W 2009 roku Amerykanie zwyciężyli w zawodach Duel in the Pool, pokonując Europę 185-78, dwa lata temu też nie dali pływakom ze Starego Kontynentu większych szans (181.5-80.5). W tym roku wszystko może się jednak zmienić. Zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych przyjadą do Glasgow w mocno osłabionym składzie. Nie zabraknie jednak wielkich gwiazd: Ryana Lochte'ego i Katie Ledecky.

Łącznie w Wielkiej Brytanii pojawi się 33 reprezentantów USA. Wśród szesnastu mężczyzn znalazł się Ryan Lochte, który niedawno postanowił przenieść się do Charlotte, do trenera Davida Marsha. Pięciokrotny Mistrz Olimpijski będzie największą, ale nie jedyną gwiazdą ekipy zza oceanu. Z Radosławem Kawęckim w stylu grzbietowym zmierzy się Tyler Clary, w wyścigach sprinterskich wystąpią Anthony Ervin, Cullen Jones i sensacyjny medalista tegorocznych Mistrzostw Świata, Jimmy Feigen. Nie zabraknie też "przyszłości" amerykańskiej żabki, a wiec Kevina Cordesa, który przyjedzie do Glasgow pomimo trwającego roku akademickiego.

Do bardzo ciekawej rywalizacji powinno dojść na długich dystansach w stylu dowolnym wśród kobiet. Chyba nikt nie miałby nic przeciwko, żeby po raz kolejny zobaczyć wspaniałe pojedynki pomiędzy Katie Ledecky a Lotte Friis, które rozgrzewały do czerwoności wszystkich fanów pływania podczas Mistrzostw Świata w Barcelonie. Być może zaowocowałoby to kolejnymi rekordami globu, tym razem na krótkim basenie. Pod nieobecność najlepszych żabkarek z Europy, Amerykanki stały się zdecydowanymi faworytkami do gromadzenia punktów w stylu klasycznym. W Szkocji pojawią się bowiem Jessica Hardy, Breeja Larson i Micah Lawrence. Szansę startu na kolejnych wielkich seniorskich zawodach otrzymała również Simone Manuel. Wielka nadzieja USA na sukcesy w przyszłości niedawno zadecydowała, że od przyszłego roku będzie studiować na Uniwersytecie w Stanford. Wcześniej będzie chciała pomóc swojej drużynie w walce o zwycięstwo w Duel in the Pool.

Najbardziej widoczny jest oczywiście brak w kadrze Missy Franklin, która jednak zdecydowała się skupić na studiach na Uniwersytecie Kalifornijskim. Lista nieobecnych jest dużo dłuższa i obejmuje takie nazwiska jak Nathan Adrian, Matt Grevers, Dana Vollmer, Elizabeth Pelton, Elizabeth Beisel, czy też świetnie spisujący się w Pucharze Świata Tom Shields. Czy Amerykanie będą zatem w stanie obronić się przed nacierającymi Europejczykami?

Team USA:
Mężczyźni (16):
*Tyler Clary
*Kevin Cordes
*Conor Dwyer
*Anthony Ervin
*Jimmy Feigen
*Nic Fink
*Eugene Godsoe
*Cullen Jones
*Chase Kalisz
*Michael Klueh
*Ryan Lochte
*Tom Luchsinger
*Michael McBroom
*Matt McLean
*Cody Miller
*Shane Ryan

Kobiety (17):
*Camille Adams
*Sarah Denninghoff
*Claire Donahue
*Jessica Hardy
*Megan Hawthorne
*Sarah Henry
*Breeja Larson
*Micah Lawrence
*Katie Ledecky
*Caitlin Leverenz
*Simone Manuel
*Megan Romano
*Gillian Ryan
*Olivia Smoliga
*Kendyl Stewart
*Chloe Sutton
*Shannon Vreeland