OOM 2018: Rekordowe sztafety Bielan

Dagmara Macner 2018-07-22 23:15

Kibice zgromadzeni na trybunach pływalni „Olimpijczyk” przez trzy dni na brak emocji z pewnością nie mogli narzekać. Nie brakowało szybkiego pływania i dobrych wyników w wykonaniu najlepszych 17- i 18-latków. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Gliwicach ekipy G-8 Bielany Warszawa dwukrotnie poprawiły dotychczasowe sztafetowe rekordy Polski 18-latków.

Sprinterskie emocje

Sobotni finał „pięćdziesiątki” delfinem należał siedemnastoletnich pływaczek. Cała trójka dziewczyn na podium to zawodniczki urodzone w 2001, które złamały barierę 28 sekund. Najszybsza była Karolina Jurczyk. Zawodniczka Dziewiątki Dzierżoniów jedną długość pływalni przepłynęła w czasie 27.48 i pokonała srebrną medalistkę, Kornelię Fiedkiewicz o dwadzieścia jeden setnych sekundy (27.69). Brązowy medal, ze stratą trzech setnych do Fiedkiewicz wywalczyła Zofia Woźniak (27.72). Chwilę później Jurczyk wystartowała w finale 50 metrów stylem grzbietowym. Tam wywalczyła srebrny medal, ulegając jedynie starszej o rok, Julii Koluch (29.52 – 29.72). Na trzecim miejscu grzbietowy sprint zakończyła Aleksandra Juc (29.90). W finale 50 metrów stylem motylkowym, podobnie jak na dystansie dwukrotnie dłuższym, na czele mieliśmy dublet zawodników UKS SMS Galicja Kraków. Najszybszy okazał się Jakub Majerski (24.47), finiszujący przed Marcinem Gorajem (24.92). Na najniższym stopniu podium stanęli Jakub Smoliński i Paweł Smoliński, którzy uzyskali identyczny rezultat 24.95.

Siedemnastolatki wygrywają

Kinga Paradowska podobnie jak na dystansie dwukrotnie dłuższym, pokonała rywalki w finale dwustu metrów stylem zmiennym i stanęła na najwyższym stopniu podium podczas ceremonii dekoracji. 17-letnia pływaczka zwyciężyła z czasem 2:18.54. Za nią do mety dopłynęła Zuzanna Dzwonnik (2:20.61) i Zoe Gawrońska (2:21.17). Również w finale 200 metrów stylem motylkowym najszybsza okazała się dziewczyna urodzona w 2001 roku. Aleksandra Węgrzynowska mocnym finiszem zapewniła sobie zwycięstwo w tej konkurencji (2:18.28). Niespełna pół sekundy za nią do mety dopłynęła Julia Zaborowicz (2:18.63), a na trzecim miejscu rywalizację zakończyły ex aequo Paradowska i Gawrońska (2:20.76).

Grzbieciści na starcie

Karol Młynarczyk pokonał Jakuba Balceraka o dwanaście setnych sekundy w finale stu metrów stylem grzbietowym (56.61 – 56.73). Dla zawodnika G-8 Bielany był to pierwszy indywidualny złoty medal podczas zawodów w Gliwicach. „Rzutem na taśmę” brązowy krążek wywalczył Jan Karolczak, który o jedną setną sekundy pokonał Jakuba Mościciego (57.51-57.52). W finale pań tej samej konkurencji triumfowała zwyciężczyni grzbietowego sprintu, Julia Koluch. Pływaczka Kapry - Armexim Pruszków na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym była zdecydowanie najszybsza (1:02.94). Srebrny medal wywalczyła Alicja Ulicka (1:04.20), a brązowy Julia Święcka (1:04.25).

Długodystansowcy

Bartłomiej Koziejko zwyciężył na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym z czasem 15:45.23. Reprezentant klubu MTP Kormoran Olsztyn pokonał Wojciecha Dutkowiaka (15:50.52) i Bartosza Pająka (15:59.43). Koziejko i Dutkowiak stanęli również na podium w konkurencji 400 m stylem dowolnym, zdobywając odpowiednio brązowy (3:59.76) i srebrny medal (3:58.17). Najlepszy okazał się pływak G-8 Bielany, Cezary Butkiewicz (3:57.78).

Złoto dla Łodzi

Zawodnik UKS 190 Łódź, Krzysztof Fiks najlepiej poradził sobie z dystansem dwustu metrów stylem motylkowym. Osiemnastoletni pływak załamał dwie minuty i dwie sekundy (2:01.92) i wywalczył w Gliwicach złoty medal. Na drugim miejscu wyścig zakończył Oskar Cieśla (2:03.15), a na trzecim Jakub Kwaśny (2:03.73).

Rekordowe sztafety

Już pierwszego dnia zawodów męska sztafeta G-8 Bielany Warszawa poprawiła rekord Polski 18-latków w sztafecie 4x200 metrów stylem dowolnym. Podobnie było w niedziele na dystansie 4x100 metrów stylem zmiennym. Pływacy z Bielan w składzie Karol Młynarczyk, Maciej Rębacz, Cezary Butkiewicz i Kacper Piotrowski uzyskali rezultat 3:47.21, który jest lepszy od dotychczasowego rekordu Polski 18-latków. Na drugim miejscu dopłynęli zawodnicy Trójki Łódź (3:49.70), a na trzecim pływacy Galicji Kraków (3:52.63).

W rywalizacji dziewczyn w tej samej konkurencji zwyciężyła ekipa AZS UMCS Lublin, płynąca w składzie Karolima Smyłek, Ewa Osiniak, Weronika Żmuda i Zuzanna Rabiniak. Dziewczyny uzyskały rezultat 4:20.46 i pokonały reprezentacje Juvenii Wrocław (4:20.74) i AZS Politechnikę Łódzką (4:27.48).

W rywalizacji sztafetowej na dystansie 4x100 metrów stylem dowolnym chłopców ponownie najlepsi byli pływacy ze stolicy. Ekipa G-8 popłynęła w składzie Rafał Słowik, Kacper Piotrowski, Jan Karolczak i Cezary Butkiewicz kończąc zmagania z czasem 3:24.74. Srebrne medale wywalczyli pływacy Śląska Wrocław (3:25.94), a brązowe zawodnicy Galicji Kraków (3:30.36). Wśród dziewcząt w tej konkurencji zwyciężyły pływaczki MKP Szczecin, uzyskując rezultat 3:58.36. Zoe Gawrońska, Julia Baryła, Weronika Margula i Katarzyna Rogowska pokonały Juvenię Wrocław (3:59.01) i MUKS „Piętnastkę” (3:59.78).