NCAA: Pełczyński już z minimum

Szymon Gagatek 2013-10-30 00:01

Kolejny tydzień rywalizacji pływaków w Stanach Zjednoczonych przyniósł wiele występów naszych zawodników. Największa ilość Polaków zgromadziła się w Springfield, gdzie Uniwersytet Stanowy Missouri podejmował najlepszą w ubiegłym sezonie w II Dywizji ekipę Drury. Podczas tych zawodów minimum B na przyszłoroczne Mistrzostwa NCAA wypełniła sztafeta z udziałem Kacpra Pełczyńskiego.

Pełczyński wraz z kolegami (w drużynie złożonej z pływaków, z których każdy rozpoczął właśnie drugi rok studiów) zwyciężył w rywalizacji na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym z czasem 3:22.26 (minimum B: 3:22.54). Oprócz tego był pierwszy na dystansie 200 jardów stylem klasycznym (2:04.61) i zajął trzecie miejsce na 200 jardów stylem zmiennym (1:55.35).

W rywalizacji mężczyzn w zespole Uniwersytetu Drury wystąpił również Igor Kowal, który dwukrotnie finiszował na drugiej pozycji: na 100 jardów stylem dowolnym (46.42 s) i na dystansie dwukrotnie dłuższym (1:43.00). Wychowany za naszą zachodnią granicą zawodnik przyczynił się również do zwycięstwa sztafety swojej uczelni na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym - w wyścigu, który zamykał akademickie zmagania. Dobra postawa Polaków nie pomogła i finalnie Drury uległo ekipie z Missouri 96-147. W zwycięskiej drużynie pływał Michał Bulak, startujący w Polsce w barwach klubu Orka Zamość. Indywidualnie Polak zajął trzecie miejsce na dystansie 200 jardów stylem motylkowym (1:56.19), a w wyścigach sztafet jego drużyna kończyła wyścigi na drugiej (4x50 jardów stylem zmiennym) i czwartej (4x100 jardów stylem dowolnym) pozycji.

Wśród kobiet nie zabrakło Agnieszki Ostrowskiej (Drury), która zapunktowała zajmując drugie miejsce na dystansie 200 jardów stylem klasycznym (2:22.45). Była też szósta na 200 jardów stylem zmiennym (2:12.40), a także pomogła koleżankom w zajęciu trzeciej lokaty w wyścigu sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. Niestety, kobiecy zespół Drury również okazał się słabszy od gospodarzy, przegrywając 91-146.

Drugi występ w sezonie ma już za sobą Paweł Trenda z Uniwersytetu Saint Leo. W starciu z Florida Southern College Polak był o krok od uzyskania minimum B na Mistrzostwa II Dywizji NCAA na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym. Uzyskał czas 50.72 s, wygrał wyścig, ale do wymaganego rezultatu zabrakło mu czterech setnych sekundy. Indywidualnie Trenda był również trzeci na 200 jardów stylem dowolnym (1:42.44). W wyścigach sztafetowych drużyna, w której występował zajmowała z kolei pierwsze (4x50 jardów stylem zmiennym) i trzecie miejsce (4x50 jardów stylem dowolnym). Ostatecznie Uniwersytet Saint Leo przegrał spotkanie 119-143.

Kolejne starty zaliczyły również córki polskich emigrantów. Nicole Ligęza z University of Utah wzięła udział w (wygranym 188-112) pojedynku z Boise State University. Popłynęła w trzech indywidualnych konkurencjach i w każdej z nich uzyskała najlepszy wynik w tym sezonie. Zwyciężyła w rywalizacji na dystansie 200 jardów stylem zmiennym (2:05.54), a także dwukrotnie była trzecia: na 100 i 200 jardów stylem klasycznym (kolejno 1:05.14 i 2:22.73). Pomogła też swojej sztafecie w zajęciu trzeciej pozycji na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym. Natomiast Karolina Szymaszek, która w tym roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Indianapolis, zaliczyła występ w zawodach Indiana Intercollegiates. W stawce siedmiu zespołów jej uczelnia została sklasyfikowana na trzeciej lokacie, a ona sama zajęła ósme miejsce na dystansie 100 jardów stylem klasycznym (1:09.80) i dwudzieste trzecie na 200 jardów stylem dowolnym (2:02.86).