Majchrzak z Rapsysem na remis

Szymon Gagatek 2018-10-19 23:18

Rywalizacja Kacpra Majchrzaka z reprezentującym Litwę Danasem Rapsysem była jednym z ciekawszych akcentów pierwszego dnia zmagań w XXIX Memoriale Marka Petrusewicza. Na pływalni Obrita we Wrocławiu pojawiło się wielu znakomitych polskich pływaków, którzy w ten sposób zainaugurowali sezon zimowy. Zawody potrwają do soboty.

Do pierwszego starcia Majchrzaka z Rapsysem doszło na 100 m stylem zmiennym. Górą z tego pojedynku wyszedł nasz zawodnik. Podopieczny Michała Szymańskiego uzyskał czas 53.37 i okazał się lepszy od Litwina o 17 setnych sekundy. Stawkę na podium uzupełnił Andrius Sidlauskas (54.90). Rapsys zrewanżował się poznaniakowi na zakończenie inauguracyjnego bloku. Na dystansie 200 m stylem dowolnym zanotował najbardziej wartościowy rezultat dnia (1:43.61). Majchrzak dopłynął do mety prawie sekundę za nim (1:44.54), w drugiej części wyścigu wyprzedzając słabnącego Bartosza Piszczorowicza (1:46.43). Zawodnik G-8 Bielany Warszawa rozpoczął zmagania na tyle odważnie, że na półmetku znajdował się nawet przed aktualnym mistrzem Europy z krótkiego basenu. Dla Rapsysa nie był to koniec sukcesów. Podczas piątkowego popołudnia zwyciężył również na 100 m stylem grzbietowym (52.46). Za jego plecami znaleźli się czołowi polscy pływacy: Tomasz Polewka (53.01) i Jakub Balcerak (53.29).

Najważniejszą konkurencją Memoriału, jak co roku, jest 100 m stylem klasycznym. To właśnie na tym dystansie 18 października 1953 roku Marek Petrusewicz ustanowił rekord świata, który później jeszcze raz zdołał poprawić. W żabkarskich eliminacjach do jutrzejszego finału najlepiej spisali się Dominika Sztandera i Andrius Sidlauskas. Reprezentantka Juvenii Wrocław pokonała cztery długości basenu w 1:10.09, wyprzedzając 14-letnią Katarzynę Klimczyk ze Startu Opole (1:11.27). Z kolei litewski pływak, który w 2015 roku zdobył złoto mistrzostw świata juniorów w żabkarskim sprincie, dziś po południu uzyskał czas 58.74. Był to jedyny wynik ponizej jednej minuty, pozwalający Sidlauskasowi na wyraźne zwycięstwo o prawie dwie sekundy przed Marcinem Stolarkim (1:00.53). W czołówce znaleźli się też tacy zawodnicy, jak Bartłomiej Roguski (1:00.91), Rafał Kusto (1:01.12) czy Maciej Hołub (1:01.54).

Eliminacje rozegrano również na dystansie 50 m stylem dowolnym. Z najlepszymi rezultatami do finałów weszli zawodnicy MKP Szczecin: Katarzyna Rogowska (25.96) i Karol Ostrowski (22.37). Z kolei w seriach na czas nie zabrakło złotych medali dla gospodarzy. Na 100 m stylem zmiennym triumfowała Dominika Sztandera (1:02.93), a na 100 m stylem grzbietowym na najwyższym stopniu podium stanęła kolejna podopieczna Grzegorza Widanki, Alicja Tchórz, która jako jedyna złamała barierę jednej minuty (59.80) i wyraźnie wyprzedziła resztę stawki.

Dominacją Litwinów zakończyły się zmagania na 100 m stylem motylkowym. Pierwsze miejsce zajął Deividas Margevicius (51.79), a 2. był jego rodak Tadas Duskinas (52.51). Najlepszy z Polaków, Michał Chudy, został sklasyfikowany na 3. pozycji (53.35). Najlepszą delfinistką na tym dystansie została Anna Dowgiert (1:01.14), a na 200 m stylem dowolnym pań złoto wywalczyła Aleksandra Polańska (1:59.70). Osiemnastolatka z GOS-u Raszyn po raz pierwszy w swoim życiu złamała barierę dwóch minut.