Świat

Raport z Gwangju: Australia na czele pływackiej klasyfikacji medalowej

Szymon Gagatek 2019-07-21 20:47

Najlepsi pływacy świata zainaugurowali w niedzielę walkę o podium czempionatu globu w Gwangju. Po pierwszych czterech finałach na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej znajdują się Australijczycy, którzy dziś mogli dwukrotnie wysłuchać swojego hymnu za sprawą sukcesów pań: niespodziewanego triumfu Ariarne Titmus na 400 m stylem dowolnym i spodziewanego w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

Pływanie

W sumie zawodnicy z Antypodów stawali na podium aż czterokrotnie. W konkurencjach mężczyzn srebro na 400 m stylem dowolnym wywalczył jeszcze Mackenzie Horton, a brązowa była sztafeta 4x100 m stylem dowolnym. Tyle samo krążków, ale mniej złotych mają Amerykanie, natomiast łącznie w klasyfikacji medalowej po czterech finałach pojawiło się już sześć państw.

     Złoto      Srebro      Brąz      SUMA   
1.   Australia     2114
2.USA1214
3.Chiny1001
4.Rosja0101
5.Kanada0011
5.Włochy0011

 

Piłka wodna

Do dużej niespodzianki doszło w spotkaniach barażowych o wejście do ćwierćfinałów turnieju piłki wodnej mężczyzn. Zwycięzcy ubiegłorocznej Ligi Światowej, Czarnogórcy, musieli uznać wyższość Australijczyków i mogą zapomnieć o przywiezieni z Gwangju medali. Mecz miał bardzo ciekawy przebieg. Lepiej rozpoczęli go gracze z Antypodów, ale Czarnogórcy odrabiali straty i w pewnym momencie wyszli nawet na dwubramkowe prowadzenie. Ich rywale nie dali za wygraną i doprowadzili do remisu 9:9. O awansie zadecydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali Australijczycy. W pozostałych starciach Grecy wygrali z Amerykanami 11:9. Hiszpanie pokonali Japończyków 15:7, a Niemcy nie dali szans RPA, zwyciężając aż 25 do 5.

Pary ćwierćfinałowe:
Serbia - Hiszpania
Chorwacja - Niemcy
Węgry - Australia
Włoch - Grecja

Plany na poniedziałek

W Nambu University Municipal Aquatics Center czeka nas drugi dzień pływackich emocji, z finałami na 100 m stylem klasycznym i 50 m stylem motylkowym mężczyzn oraz 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym kobiet. W decydującą fazę wejdzie turniej waterpolistek. W Yeomju Gymnasium odbędą się spotkania ćwierćfinałowe (USA - Grecja, Rosja - Australia, Hiszpania - Holandia, Włochy - Węgry). Na Uniwersytecie Chosun do rywalizacji przystąpią natomiast specjaliści od skoków z klifów. Wśród startujących pojawi się nasz reprezentant, Kris Kolanus, który na pewno będzie chciał powalczyć o miejsce w ścisłej czołówce. Pierwszego dnia odbędą się dwie z czterech zaplanowanych rund skoków - zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.