Indianapolis 2017: Ósme miejsce Wągrowskiego

Szymon Gagatek 2017-08-28 02:21

Tylko jednego przedstawiciela mieliśmy w wyścigach finałowych przedostatniego dnia mistrzostw świata juniorów w Indianapolis. Marcel Wągrowski z Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki popłynął w rywalizacji o medale na dystansie 400 m stylem zmiennym i zajął ostatecznie ósme miejsce. Półfinałów nie przebrnęli niestety pozostali biało-czerwoni.

Finał rozpoczął się dla Wągrowskiego bardzo dobrze. W stylu motylkowym pokazał swój potencjał i po pierwszych stu metrach był drugi. Zmagania na odcinku w stylu grzbietowym zepchnęły go jednak na piątą pozycję, a po kolejnych dwóch długościach basenu przepłyniętych żabką był ostatni. Ósmej lokaty, którą dał czas 4:23.56, nie udało mu się już zmienić do samego końca. Zwyciężył Hugo Gonzalez, poprawiając rekord zawodów (4:14.65). Hiszpan prowadził od samego startu, całkiem wyraźnie wyprzedzając na mecie Martona Bartę (4:15.65) i Balazsa Hollo (4:16.78) z Węgier.

Niepowodzeniem zakończyły się starty Polaków w półfinałach. Najpierw z rywalizacji na 100 m stylem dowolnym odpadł Bartosz Piszczorowicz. Zawonik G-8 Bielany Warszawa po południu nie zdołał popłynąć tak szybko jak w eliminacjach. Uzyskał czas 50.19 i został sklasyfikowany na 13. pozycji. By wejść do ósemki, potrzebne było złamanie bariery pięćdziesięciu sekund. Najlepiej poradził sobie z tym rewelacyjny Iwan Girew z Rosji. Triumfator wyścigu na dwukrotnie dłuższym dystansie pokonał 100 metrów kraulem w 48.83 i całkiem wyraźnie wyprzedził wielkiego faworyta, Nandora Nemetha z Węgier (49.14).

Z kolei Rafała Kusto zabraknie w stawce finalistów 50 m stylem klasycznym. Podopieczny Adama Musiała zaprezentował się z niezłej strony, notując wynik 28.35 - dokładnie taki sam jak jego życiówka z mistrzostw Polski w Lublinie. Reprezentant Orki Lubań zająłby w klasyfikacji końcowej 9. lokatę, ale po wyjściu z wody został zdyskwalifikowany za więcej niż jedno kopnięcie delfinowe. Pokaz swoich umiejętności dał natomiast Nicolo Martinenghi. Włoski żabkarz popisał się rezultatem 27.02, gorszym tylko o pięć setnych sekundy od jego własnego rekordu świata juniorów. Martinenghi poprawił za to o dziewiętnaście setnych sekundy najlepszy czas w historii mistrzostw, ustanowiony przez niego w eliminacjach.

Aż dwoma rekordami czempionatu globu juniorów uzyskanymi w półfinałach mogła się pochwalić Rikako Ikee. Japonka awansowała z pierwszego miejsca do wyścigów medalowych na 100 m stylem motylkowym (58.11) i 50 m stylem dowolnym (24.74). Jedną z bohaterek dnia została także Delfina Pignatiello. Sensacyjna pływaczka z Argentyny do złota na dystansie 800 metrów dołożyła krążek z najcenniejszego kruszcu także na 1500 metrów, zostając czwartą kobietą, której udało się w tym roku złamać barierę szesnastu minut (15:59.51)! W tym elitarnym gronie znalazła się obok Katie Ledecky, Mirei Belmonte i Simony Quadarelli.

W finale 50 m stylem motylkowym kolejny najlepszy rezultat w historii juniorskiego pływania i już trzecie indywidualne złoto zawodów w Indianapolis wywalczył Michael Andrew. Reprezentant gospodarzy tym razem pokonał jedną długość basenu delfinem w 23.22! Srebro trafiło do bohatera EYOF-u, zaledwie 15-letniego Andreja Minakowa z Rosji (23.53), a trzeci był rewelacyjny Kristof Milak z Węgier (23.72). Rekord świata w swojej kategorii wiekowej zmiażdżyły też Kanadyjki w wyścigu sztafet 4x100 m stylem dowolnym. W składzie z Taylor Ruck (53.63 na pierwszym odcinku) oraz mistrzynią olimpijską Penny Oleksiak (53.70) były nie do zatrzymania i zanotowały czas 3:36.19.