Olsztyn 2016: Podsumowanie drugiego dnia

Marcin Ryszka 2016-12-16 22:22

Kolejna sesja finałowa zimowych mistrzostw Polski dobiegła końca. Kto tym razem okazał się najlepszy? Jakie rezultaty notowali medaliści poszczególnych konkurencji? Jakie niespodzianki miały miejsce w olsztyńskiej Aquasferze? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej. Zapraszamy do przeczytania relacji z drugiego dnia krajowego czempionatu.

Drugą sesję finałową rozpoczęły zaległe finały z dnia wczorajszego. Ze znakomitej strony pokazała się Dominika Sztandera, która na dystansie 50m stylem klasycznym zwyciężyła z czasem (29.89). Rezultat ten to nowy rekord Polski. Poprzedni również należał do zawodniczki Juveni Wrocław. Druga w finale była Weronika Hallman (31.15), a na najniższym stopniu podium stanęła Kinga Cichowska (31.88).

Na 50m stylem dowolnym wśród mężczyzn zwyciężył Fili Wypych (21.38). Wyprzedził on Pawła Juraszka (21.42) oraz Kacpra Majchrzaka (21.85).

Do ciekawej walki doszło na dystansie 400m stylem dowolnym kobiet. Rewanż za czwartkową porażkę wzięła Justyna Burska, która zwyciężyła z czasem 4:08.50 i wyprzedziła Paulinę Piechotę (4:08.72). Brązowy medal zawisł na szyi Mileny Karpisz (4:10.52). Na dystansie 1500m stylem dowolnym mężczyzn nie było niespodzianki. Zwyciężył Wojciech Wojdak (14:32.58). Jako drugi na mecie zameldował się Filip Zaborowski (14:47.66), a na najniższym stopniu stanął Krzysztof Pielowski (15:05.30).

Chwilę później w Aquasferze po raz drugi zaprezentowały się specjalistki od stylu klasycznego. Osiem długości basenu najszybciej pokonała Paulina Zachoszcz (2:23.71). Jako druga ściany dotknęła Kinga Cichowska (2:25.27), a trzecia była Weronika Hallman (2:28.43). Po żabkarkach przyszedł czas na zmiennistów. Po emocjonującym wyścigu na dystansie 400m zwyciężył Dawid Szwedzki (4:10.14). Wyprzedził on reprezentantów Kormorana Olsztyn: Bartłomieja Kubkowskiego (4:10.55) oraz Karola Zbutowicza (4:10.70).

Zażartą walkę o złoty medal na dystansie 100m stylem dowolnym u pań stoczyły ze sobą dwie Anny. Lepsza okazała się Kawecka (54.53), która wyprzedziła Dowgiert o 26 setnych sekundy (54.79). Trzecia była Paulina Nogaj (55.49).

Piątek należał do żabkarzy. W finale 100m stylem klasycznym znakomitą formę pokazał Marcin Stolarski, który zwyciężył z czasem (58.63). Wynik ten to nowy rekord Polski seniorów. Minimalnie po Stolarskim ściany dotknął Robert Kusto (58.70). Trzeci był Bartłomiej Roguski (59.11).

W konkurencji 100m stylem grzbietowym najszybszą kobietą okazała się Alicja Tchórz (58.26). Wyprzedziła ona Ludwikę Szynal (59.50) i Agatę Naskręt (59.93). Na dystansie 100m stylem motylkowym wśród mężczyzn ze złotego medalu cieszył sięnatomiast Michał Poprawa (50.63). Drugi był Michał Chudy (51.51), a trzecią lokatę zajął Mateusz Wysoczyński (51.75).

Na 50m stylem motylkowym żadnych szans swoim rywalkom nie pozostawiła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (25.54). Druga była Anna Dowgiert (25.96), a trzecie miejsce zajęła niespodziewanie Oliwia Gonta (26.64).

W ostatnim indywidualnym finale piątkowych zmagań, na dystansie 50m stylem grzbietowym, zwyciężył Tomasz Polewka (23.39). Srebrny medal zdobył Kacper Stokowski, który przegrał z Polewką tylko o jedną setną sekundy (23.40). Trzeci był Radosław Kawęcki (23.46).

Na koniec piątkowej sesji finałowej odbyły się wyścigi sztafetowe. W konkurencji 4x200m stylem dowolnym wśród pań zwyciężyła Juvenia Wrocław (8:09.90). Drugie były pływaczki AZS UMCS Lublin (8:17.97), a trzecie zawodniczki WKS Śląsk Wrocław (8:19.27). Panowie ścigali się na dystansie 4 x 100m stylem dowolnym. Pierwsze miejsce zajęli pływacy AZS AWF Katowice, srebrne medale wywalczyli zawodnicy UKS G-8 Bielany, a trzecią pozycję zajęli reprezentanci AZS AWF Warszawa.