Plebiscyt

Bohaterowie 2016 - Zawodnik Dekady

Szymon Gagatek 2017-01-15 20:00

W dniu, w którym portal Megatiming.pl obchodzi 10-lecie swojego istnienia, rozpoczynamy ogłaszanie wyników plebiscytu "Bohaterowie 2016 roku"! Z okazji tej wyjątkowej rocznicy postanowiliśmy jednorazowo wyróżnić najlepszych polskich pływaków ostatniej dekady. Przekonajcie się, kto otrzymał najwięcej głosów od naszej wyjątkowej kapituły!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki - 48 pkt

Zwycięzca naszego plebiscytu w kategorii "Zawodnik Dekady" kilka lat temu przebojem wdarł się na salony europejskiego i światowego pływania i od tamtej pory niezmiennie znajduje się w ścisłej międzynarodowej czołówce najlepszych grzbiecistów. Kawęcki w 2012 roku w Stambule pokonał po niesamowitym wyścigu Ryana Lochte'ego w finale 200 m stylem grzbietowym i został pierwszym polskim mistrzem globu na krótkim basenie. Swój sukces powtórzył dwa lata później w Dausze i w ubiegłym roku w Windsor. W swojej koronnej konkurencji był też czwarty na igrzyskach olimpijskich w Londynie, wygrał trzy ostatnie edycje mistrzostw Europy na długim i cztery na krótkim basenie. W 2013 roku, zdobywając srebro czempionatu globu w Barcelonie, ustanowił rekord Europy, który stracił dopiero kilka miesięcy temu na rzecz Jewgienija Ryłowa z Rosji.

2. miejsce: Paweł Korzeniowski - 40 pkt

Jeden z najbardziej utytułowanych pływaków z naszego kraju w historii. Jedyny, który na przestrzeni ostatniej dekady dwukrotnie wystąpił w finałowym wyścigu igrzysk olimpijskich (6. miejsce na 200 m stylem motylkowym w Pekinie i 7. w tej samej konkurencji w Londynie). W latach 2007-2016 w swojej koronnej konkurencji dwukrotnie zdobywał też wicemistrzostwo świata na długim basenie (Rzym 2009 i Barcelona 2013), dwa razy stawał też na najniższym stopniu podium czempionatu globu na krótkiej pływalni (Manchester 2008 i Doha 2014). Do kolekcji dorzucił także trzy medale z najcenniejszego kruszcu zdobyte na mistrzostwach Europy i dwa wywalczone na Uniwersjadach.

3. miejsce: Otylia Jędrzejczak - 25 pkt

Fakt znalezienia się w kapitule naszego plebiscytu jedynej polskiej mistrzyni olimpijskiej w pływaniu nie mógł wykluczyć jej kandydatury z tej kategorii. Wszak to właśnie Jędrzejczak znakomicie otworzyła ostatnią dekadę, zdobywając srebro (400 m stylem dowolnym) i brąz (200 m stylem motylkowym) mistrzostw świata na długim basenie w Melbourne w 2007 roku. Kilka miesięcy później, na czempionacie Starego Kontynentu w Debreczynie (25m) ustanowiła trzeci i zarazem ostatni rekord świata w swojej koronnej konkurencji (2:03.53). Rok później znalazła się natomiast tuż za podium rywalizacji na dystansie 200 m stylem motylkowym podczas igrzysk w Pekinie. Po czterech latach ponownie pojawiła się na olimpijskiej pływalni. W Londynie dotarła do półfinałów 200 m stylem motylkowym. W 2014 roku oficjalnie zakończyła karierę.

Głosy otrzymali także:
4. Konrad Czerniak - 20 pkt
5. Mateusz Sawrymowicz - 5 pkt
6. Katarzyna Wilk - 2 pkt
7. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk - 2 pkt
8. Jan Świtkowski - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.