Świat

Zwycięstwo pod Limassol!

Joanna Kwatera 2018-03-25 23:03

Ostatni blok wielomeczu rozgrywanego w Limassol był dla polskiej reprezentacji niezwykle udany, a nasi reprezentacji w każdej konkurencji stawali na podium, w tym aż pięć razy na jego najwyższym stopniu. Biało-czerwoni okazali się najlepszą drużyną w stawce z dużą przewagą pokonując pływaków z Ukrainy i Grecji!

 

Do swojego bogatego dorobku kolejne dwa złote medale w konkurencjach indywidualnych dołożyła w niedzielnym bloku popołudniowym Aleksandra Knop. Łodzianka okazała się bezapelacyjnie najlepsza w konkurencjach 200m stylem dowolnym i zmiennym i w obu z nich konkurentki mogły oglądać jedynie jej plecy. 15-latka z Polski rozpoczęła rywalizację od wygranej w zmaganiach kraulistek, ustanawiając nowy rekord mitingu wynoszący od dziś 2:04.18. Co więcej rezultatem tym poprawiła dotąd najlepsze osiągnięcie w Limassol innej znakomitej polskiej zawodniczki Diany Sokołowskiej z 2010 roku. W konkurencji 200m stylem zmiennym natomiast poprawiła swój rekord życiowy, a zwycięstwo dał jej czas 2:19.53. Jakby tego było mało Knop wraz z koleżankami ze sztafety Martą Klimek, Julią Maik i Marią Murawską na zakończenie rywalizacji na Cyprze zdominowały zmagania sztafetowe w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, ustanawiając zarazem najszybszy czas w historii mitingu 3:55.92, a także rekord Polski 15-latek!

 

Na najwyższym stopniu podium stanął dziś popołudniu także Adrian Jaśkiewicz. Pływak Muszelki Warszawa, prowadząc od startu do mety, triumfował na dystansie 200m stylem motylkowym z czasem 2:04.88. Wśród dziewcząt w tej samej konkurencji z brązowego krążka cieszyła się natomiast Daria Zielińska (2:18.30), którą w pokonanym polu zostawiły Greczynka Georgia Damasioti i Finka Laura Lahtinen. Obie przepłynęły dystans w czasie lepszym od rekordu mitingu.

 

Nową „życiówkę” zanotował dziś także Filip Orlicz, który cztery długości pływalni stylem dowolnym w Limassol pokonał w czasie 1:53.52 i dał się wyprzedzić tylko Antonio Djakovicowi. Szwajcar wynikiem 1:51.25 wyśrubował jeszcze swoje zeszłoroczne osiągnięcie o 0,33 sekundy. Również na drugiej lokacie ale wśród zmiennistów uplasował się Maciej Raban, a pogromcą Polaka również okazał się Djakovic. Reprezentant klubu IKS Konstancin znakomicie rywalizował o wygraną ze swoim rówieśnikiem ze Szwajcarii i nawet w połowie dystansu wysforował się na prowadzenie. Djakovic okazał się jednak zdecydowanie lepszy w stylu klasycznym oraz dowolnym docierając do mety niemal cztery sekundy przed Polakiem. Wynik 2:10.13 to jednak nowy rekord życiowy Rabana.

 

Ostatnim akcentem tegorocznych zmagań na Cyprze była rywalizacja sztafetowa chłopców 4x100m stylem dowolnym. Wyścig zamykający zawody w Limassol okazał się dla polskiej reprezentacji również zwycięski, a Filip Orlicz, Krzysztof Radziszewski, Mikołaj Kozieł i Bruno Kaźmierczak pokonali konkurentów notując czas 3:31.51.

 

W klasyfikacji punktowej najlepsi okazali się oczywiście Biało-czerwoni z łączną sumą 327,5 pkt, ponad pięćdziesiąt „oczek” przed Ukraińcami (277 pkt). Trzecią lokatę zajęli Grecy (268 pkt). W rankingu dziewcząt i chłopców również na czele znaleźli się zawodnicy z Polski.