Rio 2016: Piąte miejsce Biskupa

Szymon Gagatek 2016-09-17 01:35

Patryk Biskup był jedynym reprezentantem Polski, który wystąpił w sesji finałowej dziewiątego dnia rywalizacji niepełnosprawnych pływaków na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Zawodnik Startu Kalisz dzielnie walczył o miejsce na podium na dystansie 100 m stylem grzbietowym, ale ostatecznie zakończył wyścig finałowy w kategorii S9 poza podium.

Z piątkowym startem osiemnastoletniego wicemistrza Europy i czwartego zawodnika ubiegłorocznych mistrzostw świata wiązaliśmy spore nadzieje. Zostały one jeszcze bardziej rozbudzone, gdy Biskup zwyciężył w eliminacjach, pokonując dwie długości basenu w 1:05.00. Pierwsze miejsce zajął rano ex aequo z Jamesem Crispem z Wielkiej Brytanii, który na majowym czempionacie Starego Kontynentu w Funchal cieszył się ze złota. Niestety, w walce o medale Polak nie zdołał się już poprawić i zakończył zmagania na piątej pozycji, z wynikiem 1:05.10. Do podium zabrakło mu tylko czterdziestu trzech setnych sekundy. Szybciej niż kilka godzin wcześniej nie popłynął też Crisp, ostatecznie finiszując jako czwarty (1:05.01). Triumfował Tamas Toth z Węgier (1:04.30), wyprzedzając Liu Xiaobinga z Chin (1:04.46) i Brendena Halla z Australii (1:04.67).

Poza ósemką na dystansie 100 m stylem dowolnym znaleźli się Biało-czerwoni startujący w grupie S13: Joanna Mendak i Kamil Rzetelski. Pływaczka z Suwałk była jedenasta (1:03.73), a reprezentant Startu Wrocław został sklasyfikowany na dwudziestej lokacie (58.20). Złote krążki trafiły kolejno do Anny Stecenko z Ukrainy (59.19) i Ihara Bokiego z Białorusi, któremu dodatkowo udało się wyśrubować rekord paraolimpijski (50.90).

Jutro, w trakcie dziesiątego dnia zmagań na igrzyskach paraolimpijskich, czeka nas ostatni polski start na pływalni w Rio de Janeiro. Na 50 m stylem dowolnym w grupie S4 zaprezentuje się Karolina Hamer. Dziś nasza reprezentantka uplasowała się na dziewiątym miejscu na tym samym dystansie stylem grzbietowym (1:03.11) i zabrakło jej w wyścigu finałowym. Już rano najlepszy czas w historii tej konkurencji poprawiła Cheng Jiao z Chin (47.68).

Natomiast w sesji wieczornej w konkurencjach indywidualnych doczekaliśmy się tylko dwóch rekordów świata. Pierwszy ustanowiła Maddison Elliott na 50 m stylem dowolnym. Australijka jako pierwsza kobieta w dziejach w grupie S8 złamała barierę trzydziestu sekund (29.73). Drugi rekordowy rezultat był z kolei autorstwa Chińczyka Huang Wenpana, który okazał się najszybszy na 150 m stylem zmiennym w grupie SM3 (2:40.19).