Arena GPP Warszawa: Ciekawy poranek na warszawskiej pływalni

Joanna Kwatera 2017-03-18 17:08

Pełen niespodzianek był poranny blok pływackich zmagań na pływalni olimpijskiej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pierwszego dnia rywalizacji w zawodach Arena Grand Prix Puchar Polski, która przeniosła się na długi basen, nie zawiodła jednak liderka cyklu Aleksandra Urbańczyk.

Najwybitniejsza polska sprinterka po raz kolejny została zgłoszona do zaledwie trzech konkurencji, a w dwóch z nich wystartowała już w pierwszym bloku tych zawodów. Najpierw wyraźnie triumfowała na sprinterskim dystansie w stylu dowolnym, łamiąc jako jedyna pływaczka w tym wyścigu barierę dwudziestu sześciu sekund (25.54), a pod koniec porannej rywalizacji okazała się zdecydowanie najlepsza w sprincie stylem grzbietowym (29.05). Za oba te rezultaty Urbańczyk uzyskała ponad ośmiuset punktowe wyniki i jest na dobrej drodze do odniesienia kolejnej wygranej w zawodach z cyklu Grand Prix.

Świetnie radziła sobie w konkurencji 200m stylem klasycznym Paulina Zachoszcz. Mistrzyni Polski na tym dystansie końcówkę wyścigu pokonywała już sama, gdyż tempa jakie narzuciła nie wytrzymała żadna z rywalek. Pływaczka Kormorana Olsztyn zanotowała na mecie wynik 2:27.81 (833 pkt), czym prawie dwie sekundy poprawiła swój rekord życiowy. Druga na finiszu Angelika Wikieł (AZS UWM Olsztyn) straciła do niej prawie dziesięć sekund!

Ciekawe rozstrzygnięcie miał wyścig mężczyzn w tej konkurencji, gdzie główne role, mimo całej krajowej czołówki na starcie, odegrali siedemnastolatkowie: Piotr Siemiński i Jan Kałusowski. Reprezentant UKS Żoliborz prowadził po pierwszej części dystansu, ale skutecznym finiszem na ostatnich metrach wyprzedził go pływak Trójki Łódź, a za nimi uplasował się faworyt tego wyścigu Bartłomiej Roguski (AZS AWF Warszawa). Zwycięzca tej rywalizacji zapisze w swoje sportowe tabele nowy rekord życiowy – 2:17.36.

Szybko jedną długość basenu stylem grzbietowym pokonywali rano Tomasz Polewka i Kacper Stokowski. Zawodnik AZS AWF Katowice wygrał pierwszą, a pływak G-8 Bielany drugą serię wyścigów, a jednego od drugiego dzieliło jedynie 0,17 sekundy. Triumfował Polewka z czasem 25.45 (842 pkt), a tuż za nim w rankingu uplasował się Stokowski, który znacznie poprawił swoje najlepsze osiągnięcie w karierze do rezultatu 25.62. Obecnie zatem osiemnastolatek ma tylko dziesięć setnych sekundy słabszą „życiówkę” w tej konkurencji na długim basenie niż trzeci na mecie mistrz świata na dystansie 200m Radosław Kawęcki, a zarazem rekordzista Polski 18-latków w tej konkurencji.

Wysoko punktowane wyniki zanotowali także krauliści na najdłuższym dystansie stylem dowolnym. Wygrał z ogromną przewagą Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko) – 15:21.21 przed Krzysztofem Pielowskim (Kormoran Olsztyn) i Filipem Zaborowskim (MKP Szczecin).

Niespodziankę sprawiła rano Gabriela Wójtowicz, która wygrała rywalizację na dystansie 400m stylem zmiennym, wyprzedając Julię Adamczyk, posiadającą zdecydowanie najlepszy rekord życiowy w tej konkurencji. Zawodniczka Kormorana Olsztyn pierwszy raz w karierze złamała granicę pięciu minut i zapisała na swoim koncie wynik 4:58.76. Była też dzisiaj jedyną pływaczką, która pokonała tę barierę w wyścigach w Warszawie. Na trzeciej lokacie zameldowała się czternastoletnia Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź).