Polska

Czerniak i Żukowska najlepsi w województwie

Joanna Kwatera 2019-02-04 00:28

W miniony weekend rozegrane zostały Zimowe Mistrzostwa Województwa Lubelskiego. Na pływalni Aqua Lublin na starcie stanęło trzystu pięćdziesięciu zawodników, a wśród nich kadrowicze, reprezentujący najlepszy klub Zimowych Mistrzostw Polski AZS UMCS Lublin. Rywalizacja tym bardziej ciekawa, gdyż drużyna ta wzmocniła się ostatnio o nowe, mocne nabytki.

Swoją formę na początku sezonu mieli okazję sprawdzić m.in. Konrad Czerniak, Jan Hołub czy Kacper Klich, a pierwszy z nich wywalczył zaszczytny tytuł najlepszego zawodnika wspomnianej imprezy (1529 pkt). Czerniak był autorem dwóch najbardziej wartościowych rezultatów, które osiągnął w konkurencjach sprinterskich w stylu dowolnym i motylkowym. W rywalizacji delfinistów zwycięstwo dał mu wynik 23.67, a wśród najszybszych kraulistów czas 22.31. W ślad za nim podążał Hołub, odnotowując drugie lokaty w tych wyścigach, ale najlepszym rezultatem mógł się poszczycić na dystansie 200m stylem dowolnym, gdzie triumfował, uzyskując wynik 1:50.83. Tuż za jego plecami na metę wpadli Kamil Bryła i Klich. Hołub zgromadził na swoim koncie 1429 „oczek” i tylko o jeden punkcik wyprzedził w klasyfikacji końcowej Bryłę. Ten z kolei okazał się najszybszy na 400m stylem dowolnym (3:57.39).

W młodszych kategoriach wiekowych prym wiedli Olaf Lupa z Orki Zamość (12-13 lat) wśród młodzików i Oliwier Kozieński z Wisły Puławy wśród juniorów (14-15 lat). Pierwszy z nich zdeklasował konkurentów na 200, 400 i 1500m stylem dowolnym, wyraźnie odstając od swoich rówieśników, a także zwyciężył na wszystkich dystansach w stylu klasycznym. Kozieński natomiast zanotował dwa najbardziej wartościowe rezultaty imprezy w swojej kategorii wiekowej na 100m stylem zmiennym i 50m stylem motylkowym. A ponadto zwyciężył jeszcze 100 i 200m stylem grzbietowym, 50m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym.

W zmaganiach kobiet konkurencja była duża, ale ostatecznie na czele rankingu najlepszych zawodniczek znalazła się Paula Żukowska. Zawodniczka ta ze sporą przewagą triumfowała na 400m stylem dowolnym (4:18.95), a także okazała się najszybsza na dystansie o połowę krótszym (2:03.23), choć tutaj musiała stawić mocny opór atakującym ją Kamili Andrzejewskiej i Ewie Osiniak, które straciły do niej na mecie nieco ponad sekundę. Żukowska stanęła też na trzecim stopniu podium w konkurencji 100m stylem motylkowym. W sumie uzyskała 1461 pkt i wyprzedziła  w klasyfikacji Andrzejewską (1407 pkt) i Barbarę Mazurkiewicz (1356 pkt). Ta ostatnia dekorowana była w miniony weekend aż ośmiokrotnie, a wysokie miejsce w rankingu zapewniły jej występy na dystansach 100m stylem motylkowym (1:02.16) i 100m stylem zmiennym (1:04.31), za które zdobyła dokładnie taką samą ilość 678 pkt.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje też 15-letnia pływaczka Orki Zamość Julia Malinoś. Juniorka błyszczała w rywalizacji stylem dowolnym, a największe wrażenie na kibicach zrobiła na dystansach 200 i 800m. Na pierwszym z nich uplasowała się na czwartej lokacie jedynie za Żukowską, Andrzejewską i Osiniak, notując wynik 2:09.00 i wyprzedziła wiele starszych koleżanek. 800m pokonała z drugim najlepszym czasem w kategorii open 9:18.27, ustępując miejsca jedynie Julii Łysakowskiej.  Na 50m kraulem pokonała ją tylko Mazurkiewicz (27.03), ale na dystansie dwa razy dłuższym Malinoś jako jedna z zaledwie dwóch pływaczek złamała barierę minuty, a rezultat 58.99 pozwolił jej triumfować w kategorii open.

Wśród młodziczek (12-13lat) zwyciężyła Amelia Wysocka. 12-letnia reprezentantka Fali Kraśnik najwybitniej zaprezentowała swój talent na najkrótszych odcinkach kraulowych, uzyskując w konkurencji 50m stylem dowolnym czas 27.70 i na 100m wynik 1:01.14, który dał jej trzecią pozycję w kategorii open.