Kazań 2015: Dwudziesty medal dla Polski!

Szymon Gagatek 2015-08-03 20:11

Polscy zawodnicy na mistrzostwach świata w Kazaniu nie przestają pozytywnie zaskakiwać! Dziś na koncie naszej reprezentacji wylądował dwudziesty medal w historii startów Biało-czerwonych na pływackim czempionacie globu! Jego zdobywcą został Konrad Czerniak, który zajął trzecie miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym.

Dla Czerniaka był to pierwszy finał mistrzostw świata w tej konkurencji w karierze. Do tej pory jego największym sukcesem na tym dystansie był brąz szczecińskiego czempionatu Starego Kontynentu na krótkim basenie w 2011 roku. Na szczęście dziś jego dorobek jeszcze się powiększył. Polak nie zdołał co prawda popłynąć szybciej niż we wczorajszym półfinale, ale rezultat 23.15 s wystarczył, by wyprzedzić między innymi obrońcę tytułu, Cesara Cielo z Brazylii (23.21 s i szósta lokata). Dokładnie taki sam wynik jak puławianin uzyskał dziś również Laszlo Cseh. Węgierski weteran stanął tym samym na podium czempionatu globu po raz dziesiąty w karierze.

8. Benjamin Proud (Wielka Brytania)   23.39

Nasze apetyty na medal zostały zaostrzone już wczoraj, gdy Czerniak dwukrotnie uzyskiwał najlepszy wynik w historii naszego kraju. Jego progres w tej konkurencji może budzić podziw. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego w ciągu ostatnich pięciu lat poprawił rekord Polski o niemal sekundę! Teraz wydaje się, że tylko kwestią czasu pozostaje pierwszy start puławianina z rezultatem poniżej dwudziestu trzech sekund.

Progresja rekordu Polski na 50 m stylem motylkowym:
24.06 Paweł Korzeniowski (24.05.2009, Ostrowiec Św.)
24.00 Konrad Czerniak (05.06.2010, Gliwice) – międzyczas na 100 m stylem motylkowym
23.99 Konrad Czerniak (21.05.2011, Ostrowiec Św.) – międzyczas na 100 m stylem motylkowym
23.52 Konrad Czerniak (24.07.2011, Szanghaj)
23.48 Konrad Czerniak (24.07.2011, Szanghaj)
23.41 Konrad Czerniak (16.06.2013, Olsztyn)
23.38 Konrad Czerniak (02.08.2015, Kazań)
23.07 Konrad Czerniak (02.08.2015, Kazań)

Na najwyższym stopniu podium stanął dziś Florent Manaudou, który ponownie złamał barierę dwudziestu trzech sekund, ale również nie był w stanie popłynąć szybciej niż we wczorajszym półfinale (uzyskał czas 22.97 s). To pierwsze w dziejach złoto czempionatu globu w stylu motylkowym dla jakiegokolwiek reprezentanta Francji. Na drugim miejscu rywalizację zakończył Nicolas Santos z Brazylii (23.09 s).

Medal Czerniaka jest dwudziestym w historii startów polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata na długim basenie. Dorobek otworzył krążek wywalczony przez Artura Wojdata, który w Perth w 1991 roku zajął trzecie miejsce na dystansie 200 m stylem dowolnym. Z kolei jubileuszowy, dziesiąty medal wywalczył… obecny trener Czerniaka, Bartosz Kizierowski, stając na najniższym stopniu podium czempionatu globu w Montrealu na 50 m stylem dowolnym.