Polska

Grand Prix w Kozienicach: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2019-02-22 18:21

Czas wznowić cykl Arena Grand Prix w sezonie 2018/2019! Przed nami tradycyjne zawody Pucharu Polski w Kozienicach, inaugurujące zmagania najlepszych pływaków w naszym kraju w 2019 roku. Z tej okazji nie mogło zabraknąć naszej zapowiedzi. Sprawdziliśmy więc, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas weekendowych zmagań przy ulicy Legionów 4.

Skromnie, ale z klasą

Na liście zgłoszeń do udziału w Grand Prix znajdują się 222 osoby, a więc nieznacznie więcej niż w roku ubiegłym. Tradycyjne zawody, organiozwane już po raz 17 - ostatnie w cyklu, które wciąż rozgrywane są na 6-torowym basenie - nie mogą się w tym roku pochwalić zbyt liczną obsadą, ale trzeba przyznać, że wśród startujących nie zabraknie największych gwiazd. Do Kozienic przyjadą takie postaci jak Radosław Kawęcki, Wojciech Wojdak czy Alicja Tchórz - a to tylko niektóre z nazwisk doskonale znanych fanom pływania w naszym kraju. Największe zespoły wystawią w weekend kluby z oddalonej o 80 km Warszawy. Stołeczny UKP Polonia przyśle aż 37 swoich zawodników, a liczne będą też drużyny G-8 Bielany (29 osób) i GIM92 Ursynów (23 pływaków). Poranne bloki będą się rozpoczynać o 9:00, natomiast start popołudniowej rywalizacji w sobotę jest zaplanowany na 17:00.

Tuż przed zgrupowaniem

Zaraz po zakończeniu weekendowego Grand Prix rozpocznie się pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski pod wodzą nowego trenera koordynatora, Roberta Brusa. Szkoleniowiec kadry będzie mógł w Kozienicach dobrze przyglądnąć się zawodnikom, z którymi w najbliższych tygodniach będzie współpracował w Aqua Lublin. Przy ulicy Legionów zaprezentuje się aż 16 z 23 powołanych przez niego pływaków, co najlepiej świadczy o bardzo mocnej obsadzie zawodów i powinno gwarantować wyjątkowo ciekawą walkę o wysokie lokaty w klasyfikacji generalnej. Spośród kadrowiczek zabraknie tylko Anny Dowgiert, natomiast wśród mężczyzn na listach startowych nie ma Michała Chudego, Kacpra Majrzaka, Konrada Czerniaka, Antoniego Kałużyńskiego, Kamila Kaźmierczaka i Jana Kałusowskiego.

Ostatnia szansa na punkty

Zawody w Kozienicach są ostatnimi w tym sezonie Grand Prix, które odbywają się na krótkim basenie. To zatem ostatnia szansa na poprawienie swojego dorobku punktowego w klasyfikacji generalnej cyklu przed przejściem na 50-metrowe pływalnie w Lublinie, Warszawie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Przypomnijmy, że w 2018 roku nastąpiła ważna zmiana regulaminowa i ogólne zestawienie, utworzone po zakończeniu wszystkich imprez, tworzone będzie na podstawie tylko i wyłącznie dwóch najlepszych wyników uzyskanych przez każdego z zawodników (po jednym z pływalni 25- i 50-metrowej). Tak wczesny etap przygotowań na pewno nie będzie sprzyjał uzyskiwaniu wartościowych rezultatów, ale być może ktoś spróbuje zaskoczyć nas czymś wyjątkowym.

Czołówka klasyfikacji Arena Grand Prix na krótkim basenie - mężczyźni:
1. Wojciech Wojdak 877 pkt
2. Kacper Majchrzak 856 pkt
3. Paweł Juraszek 846 pkt

Czołówka klasyfikacji Arena Grand Prix na krótkim basenie - kobiety:
1. Alicja Tchórz 847 pkt 
2. Dominika Sztandera 846 pkt
3. Weronika Hallmann 822 pkt

Odważna Tchórz

Aż dwa lata minęły od ostatniego startu Alicji Tchórz na 400 m stylem zmiennym. Od tamtego czasu zawodniczka Juvenii dużo większy akcent zaczęła kłaść na konkurencje sprinterskie i można było nawet przypuszczać, że na tym dystansie już jej nie zobaczymy. Nic bardziej mylnego! W Kozienicach po raz kolejny powalczy o zwycięstwo z reprezentującą AZS UMCS Lublin Paulą Żukowską. I wcale nie będzie na straconej pozycji. Wystarczy wspomnieć, że Tchórz to trzykrotna mistrzyni kraju w tej specjalności (zwyciężała na długim basenie w 2014 roku i na krótkim w latach 2013-2014), a jej rekord życiowy (4:36.52) daje jej 3. miejsce na liście wszechczasów polskiego pływania - tylko za Katarzyną Baranowską i właśnie Żukowską. Dodatkowo podopieczna trenera Grzegorza Widanki wystąpi w Kozienicach na 50 i 100 m stylem grzbietowym, 50 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym.

Kolejny rocznik wkracza do gry

Nowy rok oznacza, że do rywalizacji z seniorami przystępuje kolejny rocznik pełen utalentowanych, młodych pływaków. Zawodników urodzonych w 2005 roku w Kozienicach nie zabraknie. Mało tego, niektórzy od razu będą mieli okazję ścigać się z najlepszymi w najszybszych seriach. Reprezentująca BOSiR Brzesko Amelia Marek i Dominika Burdyn z Olimpijczyka Suwałki popłyną w pierwszych wyścigach odpowiednio na 100 i 200 m stylem motylkowym, natomiast Patryk Chupka i Oskar Trydulski z GIM 92 Ursynów Warszawa staną na słupkach startowych na 50 m stylem grzbietowym z 5. i 6. czasem zgłoszenia. Uwagę zwraca zwłaszcza obecność na listach startowych Marek, która w ubiegłym roku została najszybszą 13-latką w historii naszego kraju na długim basenie na dystansie 50 m stylem motylkowym (28.55).