Open de France: Pięciu Polaków w finałach A

Szymon Gagatek 2017-07-01 14:27

Konrad Czerniak, Radosław Kawęcki, Kacper Majchrzak, Filip Zaborowski i Marcin Stolarski wystartują w finałach A podczas pierwszego dnia prestiżowego mitingu Open de France w Chartres, w którym bierze udział 12-osobowa reprezentacja Polski. Najwyżej sklasyfikowany w eliminacjach został Czerniak, drugi na 50 m stylem motylkowym.

To właśnie bardzo udany start puławianina zainaugurował sobotnie zmagania we Francji. Podopieczny Michała Szymańskiego pokonał jedną długość basenu delfinem w 23.62 i eliminacje zakończył tylko za Andrijem Howorowem z Ukrainy (23.19). Do finału B awansowali za to Kacper Majchrzak (24.76) i Mateusz Wysoczyński (24.79). Cała trójka wystartowała również na dystansie 100 m stylem dowolnym i w tej konkurencji znów najlepiej poradził sobie Czerniak, który zajął piąte miejsce (49.55). Niewiele ustąpił mu Majchrzak. Poznaniak uzyskał wynik gorszy o zaledwie cztery setne sekundy, został sklasyfikowany na 7. pozycji i również zaprezentuje się w finale A. Wysoczyński odpadł z dalszej rywalizacji, finiszując tuż przed Pawłem Juraszkiem, na 25. lokacie. Czterdziesty trzeci był natomiast Filip Wypych.

Do finału A przedostał się też kolejny z zawodników trenera Szymańskiego, Marcin Stolarski. Żabkarz Warty Poznań najpierw był 9. w eliminacjach 50 m stylem klasycznym (28.12), a następnie wywalczył 4. miejsce na czterokrotnie dłuższym dystansie (2:17.28).

Wysoko na 400 m stylem dowolnym uplasował się Filip Zaborowski. Szybsi od niego byli jedynie Miguel Duran z Hiszpanii oraz mistrz świata w pływaniu długodystansowym, Jordan Wilimovsky z USA. Zawodnik MKP Szczecin finiszował za nimi, z czasem 3:54.34.

W gronie najlepszych grzbiecistów na dystansie 100 metrów nie mogło zabraknąć Radosława Kawęckiego. Podopieczny Pawła Słomińskiego zanotował rezultat 56.37 i był piąty. Świetny występ zaliczył Ryosuke Irie z Japonii, który na pokonanie dwóch długości basenu potrzebował dokładnie 53.88. Blisko wejścia do finału A był Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice o jedną setną sekundy przegrał walkę o 8. pozycję z Geoffroy'em Mathieu. Po południu pozostanie mu więc walka o 9. lokatę, podobnie jak trzeciemu z Polaków, Jakubowi Skierce.

Natomiast w wolniejszej serii na 800 m stylem dowolnym wystartowała jedyna polska pływaczka, która udała się do Chartres. Paulina Piechota przed startem najszybszej ósemki zajmuje trzecie miejsce, z wynikiem 8:56.62.