Polska

10. Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania: Jubileuszowa dawka wiedzy

Szymon Gagatek 2019-09-22 21:33

Dobiegła końca X Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania. W auli Akademii Górniczo-Hutniczej, ale także na pływalni czy hali sportowej krakowskiej uczelni przez cztery dni można było wysłuchać wielu interesujących prelekcji, poszerzyć swoją wiedzę oraz podyskutować ze szkoleniowcami z całego kraju i z wyjątkowymi gośćmi specjalnymi z zagranicy. Nie zabrakło też jubileuszowej gali.

Po czwartkowych wykładach, których znaczną część poprowadził Jozsef Nagy z Węgier, już następnego dnia przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentował się nie kto inny, jak sam Arilson Soares da Silva. Znakomity brazylijski trener (mający w swoim CV takich podopiecznych jak Bruno Fratus, Cesar Cielo, Jewgienij Korotyszkin czy Andrij Howorow) opowiadał szeroko o swoich spostrzeżeniach i doświadczeniach dotyczących treningu sprinterskiego. W sobotni poranek pojawił się też na pływalni, by tam w praktyce zaprezentować ćwiczenia dla krótkodystansowców. Jedno z wypowiedzianych przez niego zdań, mówiące o tym, że sprinterem można nazywać tego, kto wypełni minimum A na igrzyska, było później często przywoływane i na pewno zapadnie w pamięć wszystkim, którzy mieli okazję wysłuchać popularnego "Ariego".

W piątek swoje prelekcje dotyczące żywienia i suplementacji kontynuował Mateusz Gawełczyk, a o dalekim pływaniu pod wodą opowiadała Agnieszka Kalska. Dzień później o neurologii mówili Anna Żurowska i Mateusz Stawiany, którzy mogli w praktyce zaprezentować zestaw ćwiczeń na lądzie podczas zajęć na hali. Z kolei zmiany w systemie zwalczania dopingu w sporcie przedstawił Andrzej Pokrywka. Niedzielne wykłady rozpoczęły się od wystąpienia Tomasza Pąchalskiego, który pokazał możliwości wdrażania do treningów dzieci i młodzieży elementów open water. Następnie Edward Dec udowadniał, że warto przeprowadzać na swoich podopiecznych testy mleczanowe, a Wojciech Kurzydło mówił o trudnościach w przeniesieniu pracy na lądzie na wyniki pływackie.

Część piątkowych wykładów była podzielona, a zainteresowani tematyką nauki pływania dzieci również znaleźli coś dla siebie. Prelegentami w tej tematyce byli Krystyna Antoniak, Remigiusz Wojdanowicz i Maciej Bukowski. Swoje prezentacje w piątek i sobotę mieli też sponsorzy całego wydarzenia: Decathlon (tematy: "Nabaiji by DECATHLON - zaintegrowany proces tworzenia i sprzedaży produktów pływackich" i "Poprawa techniki pływackiej przy użyciu innowacyjnych sprzętów") oraz Variopool ("Nowy wymiar basenu").

Zaskakująco małą frekwencją cieszyły się natomiast niezwykle ważne tematy, dotyczące analizy wyników uzyskanych w sezonie letnim przez reprezentantów Polski oraz organizacja sezonu olimpijskiego. W piątek głos zabrali główni trenerzy kadry narodowej seniorów (Robert Brus) i juniorów (Piotr Woźnicki), a w niedzielę o nowościach, zmianach regulaminowych i pomysłach na sezon 2019/2020 opowiedział prezes PZP Paweł Słomiński.

Konferencję podsumował jej gospodarz, prezes MOZP Kazimierz Woźnicki. Już teraz zaprosił wszystkich trenerów do Krakowa we wrześniu 2020 roku. Całe wydarzenie po raz kolejny okazało się niezwykle ważnym i cennym dla całego środowiska. Nie byłoby go, gdyby nie ogromny wkład pracy ludzi związanych z konferencją od wielu lat: Iwony Bohosiewicz, Mirosławy Legutko i Artura Żak. Tradycyjnie na wysokości zadania stanął również AKNET-PRess, na czele z Katarzyną Urbańczyk-Kogut, która dopilnowała każdego szczegółu, między innymi opracowując konferencyjne materiały i organizując efektowną jubileuszową galę. W jej trakcie także nie zabrakło rozmów trenerów o stanie polskiego pływania. Miejmy nadzieję, że efekty ich dyskusji, wymiany poglądów i zdobytej wiedzy zobaczymy już niebawem!

GALERIA ZDJĘĆ (zdjęcia: AJSTUDIO/AKNET)