Baku 2019: Polska sztafeta popłynie w finale

Joanna Kwatera 2019-07-26 09:29

Sesja eliminacyjna ostatniego dnia Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy przyniosła nam jeden awans do popołudniowych finałów. W końcu na starcie zobaczymy polską sztafetę. Sztuka ta udała się zawodnikom startującym w konkurencji 4x100m stylem zmiennym chłopców. Z dalszej fazy rozgrywek odpadli niestety nasi zmienniści.

W składzie polskiej drużyny znaleźli się dwaj wczorajsi medaliści i rekordziści kraju w swoich kategoriach wiekowych Filip Kosiński i Mateusz Chowaniec, którzy popłynęli odpowiednio stylem grzbietowym i dowolnym, a także dzisiejszy finalista na 100m stylem klasycznym Nazar Żurawel i Jan Zubik, który pokonał swój odcinek stylem motylkowym. Suma ich wyników dała ostatecznie czas 3:53.67 i pozwoliła uplasować się na ostatnim, dającym awans dalej, ósmym miejscu, choć różnice pomiędzy czwartą a ósmą drużyną były niewielkie.

Nie mieli natomiast powodów do radości reprezentanci Biało-czerwonych, startujący na dystansie 400m stylem zmiennym. Mikołaj Dobrindt z wynikiem 4:41.65 został sklasyfikowany na dwudziestej drugiej lokacie, a „oczko” niżej zmagania zakończył Krzysztof Chmielewski, osiągając wynik 4:41.67.

W wolniejszych seriach na 800m stylem dowolnym wystartowała rano Klaudia Tarasiewicz, ale w swojej serii zajęła ósmą lokatę i z rezultatem 9:12.12 aktualnie zajmuje dziesiąte miejsce.

Już rano rekordem imprezy w konkurencji 50m stylem dowolnym popisała się Nina Stanisavljevic. 15-letnia Serbka pokonała jedną długość pływalni w Baku w czasie 25.64, poprawiając poprzedni najlepszy w historii czas o jedną setną sekundy. Granicę dwudziestu sześciu sekund udało się jeszcze złamać w eliminacjach drugiej w tabeli Evelyn Davis (25.94).