Zawody Krajów Europy Środkowej: Kusto z kolejnym złotem, rekord Polski Ostrowskiego

Szymon Gagatek 2015-12-14 11:45

Aż sześć medali, w tym dwa złote, wywalczyli polscy juniorzy podczas trzeciego bloku zmagań na Zawodach Krajów Europy Środkowej w Hodemzovasarhely. Na najwyższym stopniu podium stanęli Rafał Kusto (200 m stylem klasycznym) oraz Karol Ostrowski, który zwyciężył na 50 m stylem dowolnym, poprawiając przy okazji rekord Polski szesnastolatków w tej konkurencji.

Kusto pierwsze miejsce na Węgrzech zajął już po raz trzeci. W piątek pomógł wygrać rywalizację sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, a w sobotni poranek okazał się najlepszy na 100 m stylem klasycznym. Po południu na dwukrotnie dłuższym dystansie również nie miał sobie równych. Cztery długości basenu pokonał w 2:16.03, zaledwie cztery dziesiąte sekundy wolniej od rekordu Polski szesnastolatków w tej konkurencji i drugiego na mecie Balazsa Hollo z Węgier wyprzedził o ponad trzy sekundy. Na trzecim miejscu uplasował się piętnastoletni Piotr Siemiński (2:19.70).

Zwycięstwo wywalczył również Karol Ostrowski. Zawodnik MKP Szczecin wygrał zmagania na 50 m stylem dowolnym, uzyskując czas 23.44 s. Tak szybko w historii naszego kraju nie pływał jeszcze żaden szesnastolatek! Dotychczasowy rekord Polski już od dziewięciu lat należał do Marcina Tarczyńskiego (23.48 s). Polacy z dobrej strony pokazali się też na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Srebro zawisło na szyi Pawła Krawczyka (15:38.45), a brąz zapewnił sobie Antoni Kałużyński (15:55.47).

Swój czwarty medal w Hodmezovasarhely zdobył Kacper Stokowski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa tym razem ukończył rywalizację na 100 m stylem grzbietowym na drugiej pozycji, z czasem 56.95 s. Szybszy od niego okazał się tylko o rok młodszy Daniel Martin z Rumunii (56.28 s).

Poza podium znalazły się nasze dziewczęta. Blisko pierwszego żeńskiego medalu dla naszej reprezentacji w konkurencji indywidualnej była Aleksandra Juc, która na dystansie 100 m stylem grzbietowym została sklasyfikowana na czwartej pozycji (1:05.75).