Plebiscyt

Bohaterowie 2013 - Najlepszy zawodnik na wodach otwartych

Szymon Gagatek 2014-01-19 19:57

Zmagania na wodach otwartych zyskują w naszym kraju coraz większą renomę. W tym roku odbyły się pierwsze mistrzostwa kraju, BCT Gdynia Marathon po raz kolejny sprowadziło do Polski wielkie gwiazdy pływania długodystansowego, a nasi zawodnicy pokazywali się również zagranicą. Czas więc wybrać tego, który Waszym zdaniem był w ubiegłym roku najlepszy!

Głosowanie (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 23 stycznia. Natomiast już we wtorek ogłosimy zawodniczki nominowane do nagrody najlepszej na wodach otwartych! Będzie to już dziesiąta kategoria w naszym tegorocznym plebiscycie.

Oto zawodnicy nominowani do tytułu Bohatera 2013 roku w kategorii „Najlepszy zawodnik na wodach otwartych”:

Sebastian Karaś

Pierwszy w historii Mistrz Polski na olimpijskim dystansie 10 km. Złoto wywalczył w sierpniu tego roku w Kryspinowie, uzyskując czas 2:07.40. Kilka tygodni później podjął się próby przepłynięcia dystansu z Gdyni do Helu i okazał się najlepszym z naszych reprezentantów, zajmując czwarte miejsce w kategorii Open i trzecie wśród mężczyzn! Całkowicie zdominował zawody Best Fest Open Water Swim Festiwal, które odbyły się na Majorce, triumfując we wszystkich trzech konkurencjach (1,5 km, 5 km i 7 km).

Krzysztof Pielowski

Zawodnik AZS UWM Olsztyn podczas historycznych Mistrzostw Polski w Kryspinowie wywalczył srebrny medal na dystansie 10 km. Pojawił się na BCT Gdynia Marathon i zajął drugie miejsce w kategorii Open na dystansie 2950 km, przegrywając jedynie z Filipem Zaborowskim. Od września trenuje w Narbonne pod okiem znanego francuskiego trenera, Philippe’a Lucasa.

Grzegorz Radomski

Został w tym roku czwartym Polakiem w historii, który pokonał kanał La Manche. Niesamowitego wyczynu dokonał dokładnie 2 sierpnia, a przygotowaniom do tego dnia podporządkował cały sezon. Odcinek z Dover do Calais, liczący ponad 35 kilometrów, przepłynął w jedenaście godzin. Próbę zdobycia pływackiego „Mount Everestu” podjął po raz drugi, po zakończonym niepowodzeniem starcie w 2012 roku. Spełnił swoje marzenia i na stałe zapisał się na kartach historii polskiego pływania na wodach otwartych.

Mateusz Sawrymowicz

Swoją przygodę z rywalizacją na otwartym akwenie rozpoczął z wysokiego „C”. Już w pierwszym starcie odniósł efektowne zwycięstwo. W RCP Tiburon Mile aż dwadzieścia jeden sekund stracił do niego sam Mistrz Olimpijski z Londynu na dystansie 10 km, Oussama Mellouli! Za swój występ otrzymał nominację do nagrody „Performance of the Year”, przyznawanej przez World Open Water Swimming Association. To naprawdę obiecujący początek drogi do Igrzysk w Rio de Janeiro.

Jan Urbaniak

Mistrz Polski juniorów na dystansie 7,5 km. W Kryspinowie długo dyktował tempo, przewodząc całej stawce. Nadzieja polskiego pływania długodystansowego, piąty zawodnik wśród mężczyzn w wyścigu z Gdyni do Helu (drugi wśród Polaków, szósty w kategorii Open)! Dodatkowo Urbaniak triumfował w tym roku w klasyfikacji generalnej prestiżowego cyklu Grand Prix Wielkopolski w pływaniu długodystansowym, wygrywając wszystkie pięć wyścigów, w których wziął udział.