Plebiscyt

Bohaterowie 2015 – Najlepsza Juniorka

Szymon Gagatek 2016-01-15 23:59

Po zakończeniu głosowania na juniorów, nadszedł czas na dziewczęta. W gronie nominowanych znalazły się wszystkie trzy zawodniczki, które dwanaście miesięcy temu stoczyły niesamowicie zaciętą walkę o zwycięstwo w tej kategorii. Tym razem dołączyły do nich dwie kolejne utalentowane pływaczki. Czas rozpocząć wybór "Najlepszej Juniorki 2015 Roku"!

Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 17 stycznia. Chwilę po jego zakończeniu ogłosimy nominowanych w do tytułu „Trener Roku”!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto zawodniczki nominowane do tytułu Bohatera 2015 roku w kategorii „Najlepsza Juniorka”:

Natalia Fryckowska 

Szesnastoletnia sprinterka rozpoczęła rok jako zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz od fantastycznego startu na mistrzostwach Polski 16-latków w Oświęcimiu. Wywalczyła tam złote aż osiem medali, w tym pięć złotych: na 50 m stylem dowolnym, klasycznym i motylkowym, 100 m stylem dowolnym oraz w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Zdobyła dzięki temu kwalifikację na wielomecz w Netanji oraz Igrzyska Europejskie w Baku. Podczas czerwcowych zmagań w stolicy Azerbejdżanu otarła się o podium, finiszując na czwartym miejscu w wyścigu finałowym na dystansie 50 m stylem dowolnym. Była też bardzo bliska uzyskania minimum na mistrzostwa świata juniorów. Po powrocie do kraju ponownie pokazała się z dobrej strony na krajowym czempionacie wśród szesnastolatków, tym razem kończąc zawody z pięcioma złotymi medalami i jednym srebrem. Indywidualnie najlepsza była na 50 m stylem dowolnym i motylkowym. W drugiej połowie roku zmieniła barwy klubowe, przenosząc się do Szczecina. W grudniu wystartowała na mistrzostwach Polski w Lublinie, kończąc rywalizację kraulistek na sprinterskim dystansie na czwartym miejscu.

Agata Naskręt

W marcu zawodniczka Astorii Bydgoszcz zdobyła dwa medale mistrzostw Polski 17- i 18-latków na krótkim basenie. W Gliwicach okazała się najlepsza na 50 m stylem grzbietowym, była też trzecia na czterokrotnie dłuższym dystansie. Trzy miesiące później w rywalizacji seniorów na 50-metrowej pływalni otarła się o podium na 100 m stylem grzbietowym, zajmując czwartą lokatę. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Ostrowcu Świętokrzyskim wywalczyła krążek z najcenniejszego kruszcu na 100 metrów oraz srebra na 50 i 200 metrów - wszystkie oczywiście w rywalizacji grzbiecistek. Naskręt fantastycznie zakończyła 2015 rok. Na zimowych mistrzostwach Polski w Lublinie znalazła się na najniższym stopniu podium wszystkich konkurencji w stylu grzbietowym, przegrywając jedynie ze zdecydowanymi faworytkami. Największe wrażenie mógł zrobić jej występ najdłuższym dystansie, na którym została dopiero czwartą Polką w historii, której udało się złamać barierę dwóch minut i ośmiu sekund.

Paulina Nogaj

Multimedalistka tegorocznej rywalizacji juniorek na mistrzostwach Polski 17- i 18-latków oraz Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Podczas marcowych zawodów w Gliwicach reprezentantka Wodnika Radom była pierwsza na 100 m stylem motylkowym, druga na o połowę krótszym dystansie i trzecia na 100 i 200 m stylem zmiennym, natomiast w Ostrowcu Świętokrzyskim stawała na najwyższym stopniu podium aż trzykrotnie: na 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem zmiennym, była też trzecia na 100 m stylem dowolnym. Finałowym wynikiem w rywalizacji delfinistek na 100 metrów wypełniła minimum na mistrzostwa świata juniorów. W Singapurze najlepiej poradziła sobie na sprinterskim dystansie, awansując do półfinałów i kończąc je na trzynastej pozycji. Nogaj stawała również na podium letnich i zimowych mistrzostw Polski. Zarówno w Szczecinie, jak i Lublinie, była druga na 100 m stylem motylkowym i trzecia na dystansie 50 metrów delfinem.

Paulina Piechota

Reprezentantka UKS 190 Łódź rozpoczęła niezwykle udany dla siebie rok od złotych medali na mistrzostwach Polski 16-latków w Oświęcimiu, gdzie na krótkim basenie wywalczyła cztery złote medale (400 i 800 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym). Dzięki temu wystartowała na wielomeczu w Netanji, gdzie stanęła na najwyższym stopniu podium na 800 m stylem dowolnym, łącznie zdobywając trzy krążki. W maju, w trakcie przygotowań do Igrzysk Europejskich, zdołała zająć trzecie miejsce na mistrzostwach Polski seniorów w Szczecinie na 400 m stylem dowolnym, a już niespełna miesiąc później w Baku była na tym dystansie dziesiąta. Na 800 i 1500 m stylem dowolnym poradziła sobie jednak znacznie lepiej, finiszując na piątych lokatach i wypełniając minimum na juniorski czempionat globu w Singapurze, gdzie najwyżej sklasyfikowana została z kolei na najdłuższym kraulowym dystansie (19. miejsce). Po drodze zdobyła jeszcze trzy złote i dwa srebrne medale rocznikowych mistrzostw Polski. Niesamowity okazał się dla niej krajowy czempionat w Lublinie, gdzie zdobyła złote medale na 1500 m stylem dowolnym (z rekordem Polski seniorów!) i 400 m stylem zmiennym, była druga na 400 m stylem dowolnym i trzecia na 800 m stylem dowolnym, a także wypełniła minimum na mistrzostwa Europy seniorów w Londynie.

Angelika Wikieł 

Siedemnastolatka z UŚKS Ostrołęka rozpoczęła rok od wywalczenia złota w swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem klasycznym, podczas mistrzostw Polski 17- i 18-latków na krótkim basenie w Gliwicach. Świetnie spisała się na tym dystansie również na krajowym czempionacie seniorów w Szczecinie, kończąc wyścig finałowy na czwartej pozycji. Uzyskała wtedy bardzo dobry czas, lepszy od minimum na mistrzostwa świata juniorów, ale tego wyniku nie udało jej się powtórzyć na zawodach kwalifikacyjnych, a więc Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i ostatecznie w Singapurze jej zabrakło. Rezultat gorszy od wymaganego przez Polski Związek Pływacki nie przeszkodził jej jednak w wywalczeniu złotego medalu na zawodach w Ostrowcu Świętokrzyskim, podczas których stawała również dwukrotnie na drugim stopniu podium (na 50 i 100 m stylem klasycznym. Wikieł zaliczyła również udane grudniowe mistrzostwa Polski w Lublinie, gdzie powtórzyła sukces sprzed roku, zdobywając brązowy medal na 200 metrów w rywalizacji żabkarek.

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 15 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 17 stycznia, 23:59