Plebiscyt

Bohaterowie 2014 – Najlepszy Zawodnik Niepełnosprawny

Marcin Ryszka 2015-01-23 21:05

Dziś czas na kolejną kategorię w naszym plebiscycie. Przed Wami wybór "Najlepszego Zawodnika Niepełnosprawnego". W ubiegłym roku nasi niepełnosprawni pływacy rywalizowali na mistrzostwach Europy, wracając z nich z wieloma medalami i rekordowymi wynikami. Kogo występy były według Was najbardziej efektowne?

Głosowanie (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 27 stycznia. Natomiast już w niedzielę ogłosimy nominowanych w dwunastej kategorii naszego plebiscytu. Będziecie mogli podjąć decyzję, które pływackie zawody określić mianem "Imprezy Roku"!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto nominowani do tytułu Bohatera 2014 roku w kategorii „Najlepszy zawodnik niepełnosprawny”:

Oliwia Jabłońska

Niepełnosprawna zawodniczka, na co dzień trenująca w Starcie Wrocław. Miniony rok był dla niej tak udany, że młoda zawodniczka musiała żegnać go z bardzo wielkim smutkiem. Już od początku sezonu pływała na bardzo wysokim poziomie. Podczas Letnich Mistrzostw Polski w Szczecinie w konkurencjach indywidualnych wywalczyła pięć złotych medali: na dystansach 50, 100, 400 m stylem dowolnym, 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym. Krążki zdobywane na krajowym podwórku z pewnością cieszą, ale prawdziwa walka rozpoczęła się na mistrzostwach Starego Kontynentu w holenderskim Eindhoven. Podczas tych zawodów młoda gwiazda pływania niepełnosprawnych w swojej koronnej konkurencji, 100m stylem motylkowym, w znakomitym stylu wywalczyła złotym medal, poprawiając przy tym należący do niej rekord Europy. Ten występ napawa nadzieją, że przygotowania do Igrzysk Paraolimpijskich w 2016 roku idą w bardzo dobrym kierunku.

Wrocławianka na europejskim czempionacie udowodniła również, że jest bardzo wszechstronną zawodniczką. W wyścigach 400m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym stawała na drugim stopniu podium. Czwarty krążek na tej imprezie zdobyła na sprinterskim dystansie 100 m stylem dowolnym, stając na najniższym stopniu podium. 

Joanna Mendak

Słabo widząca zawodniczka, która mimo zaledwie dwudziestu sześciu lat jest najbardziej utytułowaną polską pływaczką wśród zawodników z niepełnosprawnością. Wystarczy przypomnieć, że na trzech kolejnych igrzyskach (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012) w swojej koronnej konkurencji, 100 m stylem motylkowym, zdobywała złote medale. Rok 2014 na pewno dodał Mendak wiary w swoje możliwości po przebytej kontuzji i zabiegu operacyjnym w roku 2013. Z dobrej strony pokazała się już na Letnich Mistrzostwach Polski w Szczecinie, gdzie w konkurencjach 100, 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym wśród zawodników z niepełnosprawnością wzroku wywalczyła złote medale. Pomogła również klubowym koleżankom w wywalczeniu pierwszego miejsca w wyścigu 4x100 m stylem zmiennym. 

Sierpniowe mistrzostwa Europy nie były dla niej łatwe. Naszej reprezentantce zmieniono kategorie startową i z grupy S12 przeniesiono ją do S13. Najprościej można wytłumaczyć to tak, że w grupie S13 pływają zawodniczki ze schorzeniem narządu wzroku, ale mają one mniejsze problemy niż te z S12. Kolejnym ciosem był fakt, że w grupie S13 nie rozgrywano koronnej konkurencji Mendak, 100 m stylem motylkowym. Nasza gwiazda po raz kolejny udowodniła jednak, że nie przypadkiem odnosiła wielkie sukcesy podczas całej swojej kariery. Na dystansie 200 m stylem zmiennym, po emocjonującej walce, wywalczyła dla Polski złoty krążek. Na tych samych zawodach dołożyła jeszcze dwa srebrne medale w konkurencjach 50 i 100 m stylem dowolnym. 

Artur Pióro

Zawodnik niesłyszący. Miniony rok był dla Artura bardzo udany. Pierwszym poważnym sprawdzianem formy były mistrzostwa Polski niesłyszących, które odbyły się w Gliwicach. Na tej imprezie Pióro był bezkonkurencyjny w wyścigach kraulowych i na dystansach 50, 100 i 200 metrów stawał na najwyższym stopniu podium. Docelową imprezą były jednak mistrzostwa Europy, na których nasz reprezentant spisał się znakomicie, zdobywając worek medali. W konkurencjach 400 i 1500 m stylem dowolnym nie pozostawił przeciwnikom żadnych szans, pewnie zdobywając złote medale. Kolejne dwa krążki dołożył na dystansach 100 i 200 m stylem dowolnym, plasując się na drugiej pozycji. Był również bardzo ważnym ogniwem polskich sztafet. Wraz z kolegami wywalczył srebrno w wyścigu 4x100 m stylem dowolnym oraz stanął na najniższym stopniu podium w konkurencjach 4x100 m stylem zmiennym i 4x200 m stylem dowolnym.