Polska

Grand Prix w Poznaniu: Wojdak już na czele

Joanna Kwatera 2018-11-24 16:22

Zmagania w trzecich już w tym sezonie zawodach z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski zainaugurowali pływacy na Termach Maltańskich. Już w pierwszym sobotnim bloku padło kilka interesujących rezultatów. Swój marsz po kolejną wygraną rozpoczął Wojciech Wojdak, uzyskując najwyżej punktowany wynik poranka. Dobrze zaprezentowali się też sprinterzy i żabkarze.

Wicemistrz świata z Budapesztu rozpoczął zmagania od konkurencji 1500m stylem dowolnym, która zamykała poranną potyczkę na poznańskiej pływalni. Wojdak nie miał właściwie w tym wyścigu żadnej konkurencji, a drugiego na mecie Macieja Jurę wyprzedził o ponad czterdzieści dwie sekundy. Tylko reprezentantowi Bosiru Brzesko udało się złamać granicę piętnastu minut, a wynik 14:59.25 dał mu 838 pkt.

Niezwykle zaciętą rywalizację kibice mogli oglądać w zmaganiach sprinterów. Dwóm zawodnikom udało się przepłynąć dystans 50m stylem dowolnym poniżej dwudziestu dwóch sekund, a najszybciej na mecie zameldował się Paweł Juraszek (21.53). Pływak z Dzierżoniowa pokonał Karola Ostrowskiego (21.97) i Bartłomieja Lasska. Czwarty był Bartosz Piszczorowicz. Pod nieobecność na stracie czołowych grzbiecistów najszybciej dystans sprinterski tym stylem przemierzył Krzysztof Radziszewski, choć tylko dwie setne sekundy stracił do niego Ostrowski (24.81 – 24.83).

Na 200m stylem klasycznym swoją dominację na krajowym podwórku potwierdził rano Bartłomiej Roguski. I choć szybkim startem chcieli zaskoczyć go młodsi koledzy to rekordzista Polski spokojnie odpadł ataki Jana Kałusowskiego i Rafała Kusto, notując jedyny wynik poniżej dwóch minut i dziesięciu sekund (2:09.54). Wśród kobiet solidny rezultat zanotowała coraz szybciej pływająca, mimo długiego sezonu letniego, Weronika Hallmann, która wynikiem 2:25.52 o niemal sekundę poprawiła swój rekord życiowy w tej konkurencji.

Drugi rezultat poniżej minuty na 100m stylem motylkowym w tym sezonie w cyklu Grand Prix udało się dziś uzyskać Paulinie Pedzie (59.70). Zawodniczka AZS AWF Katowice przepłynęła dystans w 59.70. Wcześniej taka sztuka udała się Kornelii Fiedkiewicz w Łodzi. Peda zameldowała się dziś na mecie przed zwyciężczynią rywalizacji na 50m stylem dowolnym Anną Dowgiert (25.48).

Wśród mężczyzn na 100m stylem motylkowym najlepszy okazał się Kacper Majchrzak, który dzięki dobrej końcówce wyścigu o dwadzieścia cztery setne sekundy wyprzedził Michała Poprawę (52.45 – 52.69). Ten z kolei skutecznie zaatakował na 400m stylem zmiennym i płynąc w ostatniej serii bez czasu rozstawienia uzyskał najlepszy dziś wynik 4:17.25. Ten występ dał mu zwycięstwo w tej konkurencji przed Dawidem Szwedzkim i Bartłomiejem Koziejko.

Zwycięstwa w porannym bloku odnotowały jeszcze: Agata Naskręt na 50m stylem grzbietowym (27.80 – drugi najlepiej punktowany rezultat wśród kobiet) i Aleksandra Knop, wygrywając 400m stylem zmiennym (4:46.43).