OOM 2018: Medaliści z Helsinek w formie

Dagmara Macner 2018-07-21 00:39

Gliwicka pływalnia „Olimpijczyk” od piątku do niedzieli gości najlepszych pływaków z roczników 2000 i 2001. Pierwszy dzień Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży już na nami. Jan Kałusowski i Kornelia Fiedkiewicz, medaliści Mistrzostw Europy Juniorów, potwierdzili swoją formę. Siedemnastolatkowie triumfowali w czterech konkurencjach. Tradycyjnie również, nie brakowało niespodzianek.

Sprinterka trzecia w Europie

Kornelia Fiedkiewicz, która w Helsinkach zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów, w kraju podczas Olimpiady Młodzieży była najszybsza. Jedną długość pływalni stylem dowolnym jako jedyna pokonała w czasie poniżej 26 sekund. Siedemnastoletnia reprezentantka Juvenii Wrocław  popłynęła w Gliwicach 25.72, nieco wolniej niż życiówka uzyskana w stolicy Finlandii (25.53). Druga w finale była Karolina Jurczyk (26.11), a trzecia Aleksandra Polańska (26.34).

Żabkarze w formie

Aktualna rekordzistka Polski 17- i 18-latek Weronika Hallmann w finale „pięćdziesiątki  żabką” nie miała sobie równych i wygrała zmagania z rezultatem 31.96. Druga na metę dopłynęła Weronika Żmuda (32.52), a trzecia Alexandra Iwanowska (32.73). Jan Kałusowski i Filip Beberok razem stanęli na najwyższym stopniu podium podczas ceremonii dekoracji za 50 metrów stylem klasycznym bowiem wyścig finałowy nie przyniósł rozstrzygnięcia który z chłopców jest lepszy. Obaj wyłączyli aparaturę pomiaru czasu jednocześnie, uzyskując rezultat 28.71. Drugi rezultat finału, ale w zaistniałej sytuacji brązowy krążek wywalczył kolega klubowy Kałusowskiego, Kamil Piotrowicz (29.05).

Dwa wyniki powyżej 800 punktów FINA

Dublet zawodników UKS SMS Galicja Kraków zameldował się na podium 100 metrów stylem motylkowym. Jakub Majerski pokonał młodszego, Marcina Goraja o ponad sekundę w finale tej konkurencji (53.16 – 54.18). Rezultat jaki osiągnął Majerski, to aż 823 punkty FINA, najlepszy wynik punktowy pierwszego dnia zawodów. Brązowy medal w tym wyścigu wywalczył Adrian Krzywnicki (55.61). Granicę 800 punktów FINA przekroczyła jeszcze dzisiaj zwyciężczyni „dwusetki” kraulem, Aleksandra Polańska (2:01.34 - 807 punktów FINA). Zawodniczka UKS GOS Raszyn pokonała w finale Dominikę Kossakowską (2:01.80).

20 minut i dwa medale

Julia Zaborowicz okazała się minimalnie lepsza od Katarzyny Kołodziej w finale stu metrów stylem motylkowym. Na półmetku o jedną setną sekundy lepsza była Kołodziej, ale druga pięćdziesiątka minimalnie na korzyść Zaborowicz i to ona o 4 setne sekundy szybciej wyłączyła aparaturę pomiaru czasu (1:02.94 – 1:02.98). Brąz wywalczyła Aleksandra Cieplak (1:03.15). Niespełna dwadzieścia minut później, Zaborowicz wywalczyła swój drugi medal podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, brąz na dystansie 200 m stylem dowolnym (2:06.83).

Trochę dłuższą przerwę między wyścigami finałowymi miał Jakub Kraska, który wywalczył dzisiaj w „Olimpijczyku” dwa srebrne medale. Najpierw musiał uznać wyższość Szymona Pytlarczyka w finale 50 metrów stylem dowolnym (23.17 – 23.35), a później w finale „dwusetki” kraulem, mimo bardzo dobrego finiszu (ostatnie 50 metrów – 27.09) dopłynął za Cezarym Butkiewiczem (1:50.91 – 1:51.76). Sprinterskie podium uzupełnił Rafał Słowik (23.61), a brązowy medal na dystansie dwustu metrów wywalczył Piotr Sadłowski (1:52.49).

Czas na grzbiecistów

Jan Karolczak wywalczył złoty medal na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym podczas pierwszego dnia zawodów. Siedemnastoletni zawodnik UKS G-8 Bielany Warszawa zakończył wyścig przed dwoma reprezentantami MKS Trójki Łódź: Jakubem Balcerakiem (2:03.33) i Mikołajem Malcem (2:04.77). Do złotego krążka Karolczak dorzucił jeszcze nową życiówkę, która od dziś wynosi 2:02.58. Identycznie jak przed rokiem zakończył się finał kobiet na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. Złoty krążek wywalczyła Weronika Górecka (2:14.65). Miejsce drugie zajęła Julia Koluch (2:15.31), a trzecie Karolina Smyłek (2:19.16).

Wymagająca konkurencja

Z dystansem 400 metrów stylem zmiennym najlepiej poradzili sobie Kinga Paradowska oraz Jan Kałusowski i to oni podczas ceremonii dekoracji cieszyli się ze złotych krążków. Zawodniczka MUKSu „Piętnastka” Bydgoszcz pokonała dystans w czasie 4:54.86. Swoją rówieśniczkę, srebrną medalistkę Agnieszkę Rutkowską pokonała o prawie 3 sekundy (4:57.78). Trzecia zmagania zakończyła Zuzanna Dzwonnik (4:59.06). Wśród chłopców, najcenniejszy krążek wywalczył Kałusowski. Zwycięstwo w finale nie przyszło mu łatwo bowiem jeszcze na 50 metrów przed metą na prowadzeniu był Mateusz Dubas. Ostatecznie lepsza ostatnia „pięćdziesiątka” w wykonaniu zawodnika Trójki Łódź i w efekcie drugie zwycięstwo podczas pierwszej sesji finałowej (4:26.52). Srebrny medal powędrował do Dubasa (4:27.55), a brązowy do Alberta Warzochy (4:29.77).

Sztafety na zakończenie dnia

Zawodniczki MKP Szczecin zdecydowanie wygrały rywalizację sztafetową w konkurencji 4x200 m stylem dowolnym. Ekipa w składzie: Julia Baryła, Katarzyna Rogowska, Weronika Margula i Zoe Gawrońska zwyciężyła z czasem 8:32.22, pokonując AZS UMCS Lublin (8:40.04) i MUKS „Piętnastka” Bydgoszcz (8.44.63). Wśród męskich zespołów triumfowali zawodnicy ze stołecznego G-8 Bielany (7:31.80), przed dwoma zespołami WKS Śląsk Wrocław (7:32.50 i 7:43.48). Zwycięska sztafeta popłynęła w składzie: Rafał Słowik, Kacper Piotrowski, Jan Karolczak i Cezary Butkiewicz.