Plebiscyt

Bohaterowie 2013 – Trener Roku

Szymon Gagatek 2014-01-13 13:48

Za sukcesami każdego sportowca niemal zawsze stoi sztab ludzi, którzy pomagają mu w dojściu na szczyt. Kluczową rolę w całej karierze danego zawodnika odgrywa jego trener. Dlatego też w naszym plebiscycie nie mogło zabraknąć kategorii, w której chcemy docenić olbrzymią pracę wykonywaną przez szkoleniowców. Przed Wami nominowani w kategorii „Trener roku”!

Głosowanie na „Trenera roku” (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 17 stycznia. W jego trakcie, dokładnie za dwa dni, wrócimy pamięcią do pojedynków z udziałem naszych zawodników, które w ubiegłym roku dostarczyły nam najwięcej emocji. Czeka Was wybór „Wyścigu roku”!

Oto kandydaci do tytułu Bohatera 2013 roku w kategorii „Trener Roku”:

Robert Białecki

Człowiek, który przyczynił się do „drugiej młodości” Pawła Korzeniowskiego w 2013 roku. Świetne występy na Uniwersjadzie, Mistrzostwach Świata, czy też później na Pucharze Świata i czempionacie Starego Kontynentu w Herning nie wzięły się znikąd. Czas pokaże, czy uda mu się przekonać Korzeniowskiego do przedłużenia kariery jeszcze o kilka lat. Wiele wskazuje jednak na to, że jest na dobrej drodze. W tym roku trener Białecki był dodatkowo jednym z prelegentów na IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania.

Mirosław Drozd

Rywalizacja na najwyższym poziomie to na treningach u Mirosława Drozda codzienność. Tak mocnej grupy długodystansowców może mu pozazdrościć każdy trener w naszym kraju. W tym roku poprowadził Pawła Furtka do wielkich sukcesów na juniorskiej arenie międzynarodowej, pod jego okiem Filip Zaborowski zrobił kolejny olbrzymi krok w kierunku światowego topu, a przecież nie można też zapominać chociażby o Marcinie Kaczmarskim, który nie tak dawno został złotym medalistą Mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim na 400 m stylem dowolnym. We wrześniu trener Drozd również uczestniczył w IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania, gdzie dzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą.

Bartosz Kizierowski

Wciąż w Hiszpanii, wciąż z Konradem Czerniakiem i ciągle osiągający z nim bardzo dobre rezultaty. W tym roku największym sukcesem tego duetu był brąz Mistrzostw Świata w Barcelonie. Do tego doszły niezłe starty w Pucharze Świata i oczywiście lawina medali wywalczonych na zawodach na Półwyspie Iberyjskim. Na początku roku Kizierowski pomagał też w przygotowaniach do sezonu Pawła Korzeniowskiego, pomagając mu w poprawie sprinterskich walorów.

Jacek Miciul

Stworzył z Radosławem Kawęckim duet-marzenie, który podbija Europę i cały świat. Ten rok przyniósł kolejne olbrzymie sukcesy młodego zawodnika z Zielonej Góry: wicemistrzostwo globu, trzeci z rzędu złoty medal czempionatu Starego Kontynentu na krótkim basenie, zwycięstwa w Pucharze Świata. Tego wszystkiego nie byłoby, gdyby niesamowita współpraca jaką obu udało się na przestrzeni lat wypracować. Trener Miciul sam przyznaje, że traktuje Kawęckiego jak syna – i trzeba przyznać, że takie podejście sprawdza się w stu procentach, przy okazji dostarczając nam mnóstwo emocji i wzruszeń.

Bartosz Olejarczyk

Pod jego wodzą Aleksandra Urbańczyk ponownie znalazła się w światowej czołówce. W tym roku była jedną z trzech reprezentantek Polski na Mistrzostwa Świata, po sześciu latach wróciła też na podium czempionatu Starego Kontynentu na krótkim basenie, zdobywając srebro na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Ich współpraca daje nadzieję na to, że Urbańczyk w końcu spełni swoje największe sportowe marzenie i pojedzie na Igrzyska Olimpijskie. Droga do Rio de Janeiro nie będzie jednak łatwa, a w międzyczasie trzeba będzie jeszcze wielokrotnie odpowiadać na pytanie o to, jak udaje im się łączyć życie małżeńskie z relacjami trener-zawodniczka. We wrześniu tego roku Bartosz Olejarczyk miał również okazję być prelegentem na IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania.