Świat

Glasgow 2018: Starty Polaków - dzień 1.

Szymon Gagatek 2018-08-02 20:30

Aż siedemnaścioro polskich pływaków zaprezentuje się w piątkowy poranek w Tollcross International Swimming Centre na inaugurację mistrzostw Europy. Sześcioro z nich zadebiutuje na tak wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów. Być może już w sesji eliminacyjnej doczekamy się awansu do kilku wyścigów finałowych!

Poranne zmagania rozpoczną panie na 400 m stylem zmiennym. Jako pierwsza z Biało-czerwonych do wody wskoczy Paula Żukowska. Zawodniczka AZS AWF Katowice popłynie w drugiej serii wraz z Aimee Willmott z Wielkiej Brytanii czy też Zsuzsanną Jakabos z Węgier. Żukowska na mistrzostwach Europy pojawi się po raz drugi z rzędu. Dwa lata temu w Londynie była w tej konkurencji 14., notując jeden ze swoich najlepszych występów od momentu powrotu do pływania. Czas, jaki uzyskała wówczas na pływalni olimpijskiej, do dziś jest jej rekordem życiowym (4:45.88).

Już w kolejnym wyścigu debiutu w seniorskiej reprezentacji doczeka się najmłodsza Polka w Glasgow, Aleksandra Knop. Piętnastolatka z UKS 190 Łódź była objawieniem majowych mistrzostw kraju, dzięki czemu po raz pierwszy będzie mogła sprawdzić się w konfrontacji z dużo bardziej doświadczonymi pływaczkami ze Starego Kontynentu. Ciekawy jest bez wątpienia fakt, że Knop będzie najmłodszą uczestniczką konkurencji, do której ostatecznie przystąpi 21 kobiet.

Chwilę po paniach na dystansie 400 m stylem dowolnym zaprezentują się Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski. Obaj na liście zgłoszeń znaleźli się w pierwszej ósemce i na pewno stać ich na dostanie się do grona zawodników, którzy awansują popołudniowego wyścigu finałowego. O ile dla Wojdaka piątkowy start powinien być doskonałym przetarciem przed rywalizacją na dwukrotnie dłuższym dystansie, na którym jest przecież aktualnym wicemistrzem świata, o tyle dla Zaborowskiego powinien to być występ najistotniejszy. Pływak MKP Szczecin spróbuje potwierdzić swoją przynależność do europejskiej czołówki, po wywalczeniu 7. miejsca w Londynie w 2016 roku oraz 5. lokacie w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy na krótkim basenie.

Następnie przejdziemy do zmagań sprinterskich. Najpierw na 50 m stylem dowolnym na słupkach startowych staną Daniela Georges i Anna Dowgiert. Dla pierwszej będzie to debiut w kadrze, dla drugiej - już czwarte mistrzostwa Europy na długim basenie z rzędu. W dotychczasowych startach w Debreczynie, Berlinie i Londynie podopiecznej Michała Szymańskiego dwa razy udało jej się przebrnąć eliminacje i wejść do półfinałów. Rano podobne zadanie nie będzie wcale łatwe do wykonania, ale miejsce w czołowej "16-stce" na pewno leży w jej zasięgu.

Chwilę po paniach przyjdzie czas na naszych utalentowanych 19-latków, którzy w ubiegłym roku stawali na podium wielkich imprez młodzieżowych na 50 m stylem grzbietowym. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów i aktualny mistrz Polski Kamil Kaźmierczak oraz wicemistrz świata juniorów Kacper Stokowski ruszą do walki o półfinały. Dla Stokowskiego będą to już trzecie zawody tak dużej rangi wśród seniorów, a obiecujący start pod koniec ubiegłego roku w Kopenhadze wyraźnie rozbudził jego apetyt na sukces międzynarodowy także na długim basenie. Kaźmierczak w swoim debiucie też na pewno postara się zaskoczyć niejednego dużo bardziej doświadczonego grzbiecistę.

Rano do wody wskoczą również nasi żabkarze na dystansie 100 metrów: Bartłomiej Roguski, który tym samym po wielu latach ciężkiej pracy w końcu doczeka się debiutu na tak wielkich zawodach oraz Marcin Stolarski. Dla zawodnika Warty Poznań piątkowe zmagania to kolejna szansa na zaatakowanie rekordu Polski i zbliżenie się do złamania magicznej bariery jednej minuty. 

Na zakończenie poranka czekają nas jeszcze wyścigi sztafetowe 4x100 m stylem dowolnym. Panie popłyną w chyba najmocniejszym możliwym zestawieniu, z Katarzyną Wasick, Alicją Tchórz, Aleksandrą Polańską i Anną Dowgiert, która zrezygnowała nawet ze startu indywidualnego na 100 m stylem motylkowym, by jak najwięcej energii zachować właśnie na rywalizację drużynową. Z kolei w składzie męskiej ekipy nie znalazł się Kacper Majchrzak. Poznaniak ma wzmocnić polską czwórkę dopiero w wyścigu finałowym. O awans do najlepszej ósemki powalczą zatem Konrad Czerniak, Jan Hołub, Jakub Kraska i Jan Świtkowski.

Początek sesji eliminacyjnej już o godzinie 10:30. Transmisja w TVP Sport i na kanale Eurosport 1! Dla Telewizji Publicznej zmagania relacjonować będą Jarosław Idzi oraz Otylia Jędrzejczak, natomiast w Eurosporcie usłyszymy duet Maciej Bonecki - Paweł Marczyński.

Starty Polaków 3.08 – sesja eliminacyjna (10:30)
10:30 – 400 m stylem zmiennym kobiet
   Paula Żukowska (seria 2/3, tor 8.)
   Aleksandra Knop (seria 3/3, tor 8.)

10:50 – 400 m stylem dowolnym mężczyzn
   Wojciech Wojdak (seria 3/4, tor 5.)
   Filip Zaborowski (seria 3/4, tor 6.)

11:12 – 50 m stylem dowolnym kobiet
   Daniela Georges (seria 2/6, tor 9.)
   Anna Dowgiert (seria 5/6, tor 8.)

11:22 – 50 m stylem grzbietowym mężczyzn
   Kamil Kaźmierczak (seria 4/6, tor 2.)
   Kacper Stokowski (seria 6/6, tor 7.)

11:42 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn
   Bartłomiej Roguski (seria 4/6, tor 9.)
   Marcin Stolarski (seria 5/6, tor 7.)

11:56 – 4x100 m stylem dowolnym kobiet
   Polska (seria 2/2, tor 1.)

12:10 – 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn
   Polska (seria 2/2, tor 7.)