Czerniak Mistrzem Hiszpanii, rekord świata Belmonte!

Szymon Gagatek 2013-11-29 23:46

W Castellon rozpoczęły się dziś Zimowe Mistrzostwa Hiszpanii w pływaniu na krótkim basenie (25m). Już pierwszego dnia błysnął Konrad Czerniak, który wywalczył łącznie aż trzy medale! Doczekaliśmy się również nowego rekordu świata na dystansie 1500 m stylem dowolnym wśród kobiet. Jego autorką została Mireia Belmonte Garcia.

Czerniak zaczął zmagania w Castellon od porannego wyścigu sztafet 4x50 m stylem dowolnym. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego popłynął na pierwszej zmianie w C.N. Metropole, uzyskał najlepszy wynik w swojej ekipie (21.78 s) i poprowadził ją do złota. Równie dobrze było w sesji popołudniowej, która rozpoczęła się dla naszego zawodnika od pierwszego miejsca w rywalizacji indywidualnej na dystansie 100 m stylem motylkowym. Drugi krążek z najcenniejszego kruszczu został przez niego okraszony rekordem zawodów, 51.26 s (rezultat lepszym od minimum Polskiego Związku Pływackiego na Mistrzostwa Europy w Herning).

To nie był jednak koniec medalowych zdobyczy Czerniaka. Na zakończenie tego bloku zawodów udało mu się jeszcze stanąć na drugim stopniu podium w konkurencji sztafetowej, 4x100 m stylem dowolnym. Popłynął na ostatniej zmianie, a kiedy wskakiwał do wody, jego drużyna zajmowała dopiero czwarte miejsce. Cztery długości basenu pokonał jednak w rewelacyjnym tempie, uzyskał czas 47.37 s i zdołał wyprzedzić dwóch rywali.

Wspaniały popis dała już rano Mireia Belmonte Garcia. Hiszpanka poprawiła rekord świata na dystansie 1500 m stylem dowolnym, uzyskując czas 15:26.95. Poprzedni najlepszy czas w historii należał do Lotte Friis i wynosił 15:28.65. Dunka ustanowiła go jeszcze w 2009 roku, w stroju poliuretanowym. Belmonte jest w tym momencie posiadaczką trzech rekordów globu: na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym. Wszystkie zostały przez nią wywalczone w tym roku (pierwsze dwa na Pucharze Świata w Berlinie).