Polska

#Nowerozdanie – 400 m stylem dowolnym M

Szymon Gagatek 2017-05-16 13:00

Rywalizacja mężczyzn na 400 m stylem dowolnym w przeszłości niejednokrotnie okazywała się jednym z ciekawszych wydarzeń mistrzostw Polski. Nie inaczej może być w Lublinie, gdzie o złoto powalczy między innymi trzech olimpijczyków z Rio: Filip Zaborowski, Wojciech Wojdak i Kacper Klich. Pierwszy z nich będzie celował w szóste z rzędu złoto krajowego czempionatu.

Wielkie widowisko

W najnowszej historii polskiego pływania wyścigi medalowe kraulistów na dystansie 400 metrów podczas mistrzostw Polski bardzo często dostarczały mnóstwo emocji. Tak było chociażby dwa lata temu w Szczecinie, gdy o minimum na mistrzostwa świata bili się Zaborowski, Wojdak oraz Michał Szuba, a na mecie dzieliły ich zaledwie czterdzieści cztery sekundy. Interesujące okazały się też zmagania na krótkim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2013 roku, gdzie złoto trafiło do Marcina Kaczmarskiego. Świadkami jednej z najbardziej wciągających konfrontacji byliśmy jednak właśnie w Lublinie. W 2015 roku na krajowym czempionacie Wojdak o jedną setną wyprzedził Zaborowskiego, a tuż za nimi finiszował Klich. W sobotę znów to ta trójka powinna dojść do głosu. Popołudniowy finał zapowiada się więc pasjonująco.

Zaborowski na "szóstkę"

W ubiegłym roku we Floating Arenie rywalizację kraulistów wygrał Filip Zaborowski. Reprezentant MKP Szczecin przedłużył tym samym do pięciu passę swoich triumfów na mistrzostwach Polski na długim basenie. Nie da się więc ukryć, że teraz celuje w szósty z rzędu medal z najcenniejszego kruszcu. W tym sezonie triumfował już w Grand Prix w Kozienicach i Lublinie, ale gdy w Warszawie i Opolu obok niego na słupku startowym pojawiał się Wojdak, pojedynki kończyły się korzystnie dla podopiecznego Marcina Kacera. To wyraźny dowód, że poprzeczka została zawieszona przed sopocianinem bardzo wysoko, a ewentualny triumf powinien smakować wyjątkowo.

Czyste konto

Wojciech Wojdak, choć na imprezach międzynarodowych na 400 m stylem dowolnym ma już kilka sukcesów, na mistrzostwach Polski na długim basenie jeszcze nigdy tej konkurencji nie wygrał. Zawodnik reprezentujący BOSiR Brzesko w ubiegłym roku w Szczecinie był nieobecny, ale w ostatnich tygodniach pokazał już, że tym razem ma chrapkę na złoto. W trakcie Stockholm Open spisał się bardzo dobrze, pokonując cały dystans w 3:47.16, a więc o prawie sekundę szybciej od minimum na czempionat globu. Jeżeli taki wynik udałoby się mu powtórzyć w Lublinie, bardzo poważnie zagroziłby podopiecznemu Mirosława Drozda.

Jak było rok temu?

Świetną passę na 400 m stylem dowolnym kontynuował we Floating Arenie reprezentujący gospodarzy Filip Zaborowski. Zawodnik MKP Szczecin zdobył kolejne złoto w swojej karierze i definitywnie przypieczętował sobie pierwszą w życiu kwalifikację olimpijską, którą tak naprawdę zdobył już wcześniej - w trakcie mistrzostw Europy w Londynie, na których zajął siódmą lokatę. Podopieczny Mirosława Drozda szybciej niż w niedzielne popołudnie na krajowym czempionacie popłynął tylko raz - w 2014 roku. W finale jako jedyny złamał barierę trzech minut i pięćdziesięciu sekund, notując czas 3:49.75. Na mecie wyprzedził Kacpra Klicha oraz Krzysztofa Pielowskiego. Reprezentanci Śląska Wrocław i Kormorana Olsztyn ustanowili swoje nowe rekordy życiowe.