Świat

Gwangju 2019: Kawęcki popłynie w finale! Skierka zdyskwalifikowany

Joanna Kwatera 2019-07-25 15:33

Aż pięć dni polscy kibice musieli czekać, aby móc usłyszeć tę informację: MAMY POLAKA W FINALE!  Radosław Kawęcki  wywalczył pierwszy dla polskiej reprezentacji awans do wyścigu finałowego mistrzostw świata w Gwangju i w piątek o godzinie 14.00 czasu polskiego spróbuje nawiązać do swoich największych sukcesów w koronnej konkurencji 200m stylem grzbietowym.

Polak do półfinałów awansował z czwartym wynikiem 1:56.99 i przystąpił do rywalizacji z toru piątego. Ze względu na wycofanie się z dalszej walki Chińczyka Xu Jiayu obok niego na torze numer sześć wystartował Jakub Skierka. Kawęcki przepłynął pierwsze 100m spokojnie, trzymając się za czołówką tego wyścigu, w której znajdował się obrońca tytuły Evgeny Rylov i Kanadyjczyk Markus Thormeyer. Reprezentant kraju klonowego liścia dostał się do półfinałów jako rezerwowy i świetnie wykorzystał swoją szanse, finiszując na drugiej lokacie tuż za bezkonkurencyjnym Rosjaninem. Kawęcki tradycyjnie zaczął przyspieszać po ostatnim nawrocie i dotarł do mety na trzeciej lokacie, choć za plecami Rylova rywalizacja była bardzo zacięta. Polak uzyskał czas 1:57.24, co dało mu siódmy wynik tej fazy rozgrywek. Daleko za czołówką dotarł do mety Jakub Skierka, który jednak został zdyskwalifikowany za przekroczenie linii 15 metra po starcie.

Radosław Kawęcki ma już w swojej bogatej kolekcji zdobyczy dwa srebrne medale czempionatu globu z Barcelony (2013) i Kazania (2015). Czy uda mu się wskoczyć jutro na podium? Wydaje się, że szanse ma ku temu całkiem spore.

Dziś poza zasięgiem rywali był rekordzista Europy Rylov, który triumfował z rezultatem 1:55.48, ale to na pewno nie jest wszystko na co stać Rosjanina. Z drugim czasem awans do wyścigu medalowgo uzyskał mistrz olimpijski Ryan Murphy, a z trzecim Luke Greenbank z Wielkiej Brytanii. Zatem jutrzejszym wyścig zapowiada się naprawdę ciekawie.

Skład finału:

Evgeny Rylov (Rosja), Ryan Murphy (USA), Luke Greenbank (Wielka Brytania), Jacob Pebley (USA), Markus Thormeyer (Kanada), Adam Telegdy (Węgry), Radosław Kawęcki (Polska), Ryosuke Irie (Japonia).