Świat

Rekordowe dziewczyny!

Szymon Gagatek 2017-12-10 15:05

Dziewięć medali, w tym dwa złote krążki zdobyte przez Aleksandrę Knop i drużynę chłopców 4x100m stylem dowolnym, a także rekord kraju 14-latek w sztafecie dziewcząt  to dorobek polskich pływaków w czwartym bloku Zawodów Krajów Europy Środkowej w Targoviste. Nasi reprezentanci kończą te zmagania na drugiej lokacie w klasyfikacji generalnej, ustępując miejsca tylko Węgrom.

Złotym medalem polska ekipa rozpoczynała i kończyła rywalizację w niedzielnym bloku zawodów w Rumunii. Autorką pierwszego z nich była na dystansie 200m stylem dowolnym Aleksandra Knop, wygrywając rywalizację wśród dziewcząt z czasem 2:04.99. Polka prowadziła od startu do mety, utrzymując przewagę nad dobrze finiszującą Węgierką Kincso Gal o jedenaście setnych sekundy. Szóstą lokatę w tym wyścigu zajęła Marta Klimek (2:09.79). To jednak nie jedyny sukces Łodzianki dzisiejszego dnia na rumuńskiej pływalni. W konkurencji 200m stylem zmiennym Knop zajęła trzecią lokatę (2:23.24), a wraz z koleżankami z reprezentacji Klimek, Martyną Jabłońską i Marią Murawską cieszyła się ze srebrnego krążka w zmaganiach 4x100m stylem dowolnym dziewcząt. Polskie pływaczki tak szybko pokonywały kolejne długości basenu, że wynik, który wyświetlił się na tablicy – 3:56.93 okazał się lepszy od dotychczasowego rekordu Polski 14-latek w tej konkurencji!

Na najwyższym stopniu podium stawali dziś także członkowie sztafety 4x100m stylem dowolnym chłopców.  Rywalizację tę zaczynał na pierwszej zmianie  Filip Orlicz, który po swoim odcinku zdołał wyprowadzić polski zespół na prowadzenie z niemal dwusekundową przewagą nad Węgrami. Później do wody wskakiwali kolejno Marcin Goraj i Szymon Leszega, a dzieła dokończył mocnym finiszem Kacper Piotrowski. Polacy zanotowali na mecie wynik 3:27.79, który jest tylko o sekundę i trzy setne słabszy od rekordu kraju 16-latków.

Dwóch naszych reprezentantów wywalczyło miejsca na podium w wyścigu 200m stylem dowolnym. Na drugiej lokacie na mecie zameldował się Piotrowski (1:53.91), tuż za nim Orlicz (1:53.98), a zawodnicy klubu G-8 Bielany Warszawa, ustąpili dziś nieznacznie miejsca jedynie medaliście Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Węgrowi Gaborowi Zombori (1:53.79). Ponownie druga w rywalizacji delfinistek tym razem na 200m była w niedzielny poranek Daria Zielińska, która wynikiem 2:19.33 ustanowiła swój najlepszy wynik w karierze na tym dystansie.

Ostatnie dwa medalowe występy dla Biało-czerwonych zanotowali dziś Adrian Krzywnicki w konkurencji 200m stylem motylkowym i Mateusz Dubas na dystansie 200m stylem zmiennym. Obaj opuszczali rumuńską pływalnię z brązowymi krążkami na szyi oraz nowymi rekordami życiowymi odpowiednio 2:06.20 i 2:10.71.

Młodzi polscy pływacy wracają zatem do kraju z dorobkiem 31 medali: 7 złotych, 17 srebrnych i 8 brązowych, a także pięcioma nowymi juniorskimi rekordami – trzy z nich należą do Filipa Orlicza (50, 100 i 200m stylem dowolnym), a dwa do sztafety dziewcząt 4x100m stylem dowolnym i zmiennym. W klasyfikacji generalnej polska ekipa uplasowała się na drugiej pozycji, gromadząc 348 punktów i przegrywając tylko z Węgrami, którzy zdobyli ich od nas o 78 więcej.

KOMPLET WYNIKÓW