Polska

Mp 16-latków: Kapitalny występ Jackowskiego!

Joanna Kwatera 2018-12-17 00:44

Ostatniego dnia mistrzostw Polski 16-latków w Gorzowie Wielkopolskim kibice byli świadkami jeszcze jednego rekordowego wyniku, a tym razem jego autorem był Tomasz Jackowski. Zawodnik WKS Śląsk Wrocław ustanowił go na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym. Kolejne trzy złote krążki wywalczył dziś także Filip Orlicz.

Kończąca rywalizację indywidualną trzeciego dnia mistrzostw konkurencja 1500m stylem dowolnym miała wielką dramaturgię oraz jednego bohatera. Jackowski, walcząc samotnie z czasem, nie miał łatwego zadania, by poprawić wynik Macieja Hreniaka, który w rekordowych tabelach widniał od 2005 roku! Pływak wrocławskiego klubu rzucił się za nim w pogoń od samego początku wyścigu, odpływając sporo rywalom już po pierwszych 200 metrach. Na mecie okazało się, że uzyskał czas o trzy setne sekundy szybszy, a od dziś nowy rekord Polski 16-latków na tym dystansie wynosi 15:10.91. To także najbardziej wartościowy rezultat zawodów, drugi ponad ośmiuset punktowy w tych mistrzostwach (drugi dokładnie tyle samo warty, uzyskała na 200m stylem grzbietowym Zuzanna Herasimowicz).

Konto medalowe Filipa Orlicza wzbogaciło się w niedzielę o kolejne trzy krążki z najcenniejszego kruszcu. Swoje triumfy zawodnik G-8 Bielany Warszawa rozpoczął od zwycięstwa w konkurencji 100m stylem dowolnym. Już dwa tygodnie temu podczas Ligi SMS na tej samej pływalni Orlicz był bliski wyrównania rekordu kraju w swojej kategorii wiekowej, choć do pełni szczęścia brakło mu wtedy jednej setnej sekundy. Popłynąć szybciej od najlepszego rezultatu należącego aktualnie do Jakuba Kraski nie udało się ambitnemu 16-latkowi jednak również i dzisiaj, ale czas 49.01 (drugi najlepszy w jego karierze) i tak był jedynym poniżej pięćdziesięciu sekund, uzyskanym w tym wyścigu. Nieco ponad dwie sekundy później zameldowali się na mecie Patryk Rożenek i Bruno Kaźmierczak. Zawodnikowi z Bielan udało się za to poprawić życiówkę na dystansie 100m stylem zmiennym. W wyścigu, w którym również nie miał sobie równych, uzyskał czas 56.39. Złoty krążek, wieńczący dzieło Orlicza na pływalni Słowianka w ten weekend, został wywalczony wraz z drużyną G-8 Bielany Warszawa w konkurencji sztafetowej 4x100m stylem zmiennym, kończącej rywalizację w mistrzostwach Polski 16-latków. Orlicz popłynął tam na ostatniej zmianie, osiągając najlepszy z wszystkich kraulistów czas 48.90 (ze startu lotnego). Autorami wygranej obok niego byli jeszcze Krzysztof Radziszewski, Jakub Mańczak i Adrian Jaśkiewicz (3:43.04).

Zmagania sztafetowe dziewcząt natomiast trzymały w napięciu do ostatnich metrów, a do wygranej kandydowały dwie ekipy. Po trzech zmianach na prowadzeniu utrzymywała się drużyna MKP Szczecin, ale wtedy do odrabiania strat w stylu dowolnym rzuciła się Emilia Kowal, która pokonała ten odcinek ponad dwie sekundy szybciej niż Dominika Środa w szczecińskiej ekipie i poprowadziła zespół SMS Galicji Kraków do zwycięstwa w tym wyścigu. Drużyna ze stolicy Małopolski uzyskała wynik 4:19.16, trzynaście setnych sekundy lepszy niż ich najgroźniejsze rywalki.

Udało się wczoraj utrzymać status niepokonanych na swoich koronnych dystansach w swoim roczniku na mistrzostwach Polki zarówno Krzysztofowi Radziszewskiemu (na 50m stylem grzbietowym), który sukces swój okrasił dodatkowo rekordem Polski, jak i sztafecie G-8 Bielany Warszawa na 4x100m stylem dowolnym. Dziś swą zwycięską passę podtrzymała również Zuzanna Trambowicz, wygrywając 200m stylem motylkowym z czasem 2:14.62.

100m stylem grzbietowym padło łupem Radziszewskiego, który pokonał ten dystans w 53.88, a także Zuzanny Herasimowicz, finiszującej z wynikiem 1:01.38. Wszystkie konkurencje w stylu klasycznym wygrała w Gorzowie Wielkopolskim Aleksandra Kramer, dokładając dziś zwycięstwo na dystansie 200m (2:28.64). Reprezentantka TP Zielona Góra stoczyła chwilę później jeszcze jedną zaciętą walkę o zwycięstwo wśród zmiennistek na 100m, ale czas 1:05.04 wystarczył jej do zajęcia trzeciej lokaty. Przed Kramer na mecie zameldowały się Herasimowicz i zwyciężczyni tej rywalizacji Emilia Mozołowska, która triumfowała z nowym rekordem życiowym 1:03.87.

Klasyfikację medalową tej imprezy zwyciężyli zawodnicy G-8 Bielany Warszawa, którzy zdobyli aż 17 krążków, w tym 11 z nich to te koloru złotego. Za nimi w tabeli uplasowały się zespoły SMS Galicji Kraków (9) i WKS Śląsk Wrocław (8).