Rekordowe Opole. Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2015-05-08 18:10

Tydzień po wielkich emocjach w Gorzowie Wielkopolskim nadszedł czas na kolejną dawkę pływackich wrażeń. Tym razem najlepsi zawodnicy w kraju spotkają się ze sobą w ramach cyklu Grand Prix Pucharu Polski w opolskiej "Wodnej Nucie". Znów nie zabraknie ciekawych historii, na które warto będzie zwrócić uwagę. Oto nasze subiektywne zestawienie.

Rekordowa frekwencja

Aż 572 zawodników zostało zgłoszonych do startu w weekendowych zawodach, które odbędą się w Opolu. Cykl Grand Prix ostatni raz tak liczną obsadę miał... No właśnie, kiedy? W ostatnich sześciu latach blisko tej liczby organizatorzy byli jedynie w Oświęcimiu, gdzie na liście startowej pojawiło się 556 osób. Dla porównania w ubiegłym roku w stolicy województwa opolskiego wystartowało 301 pływaków, a tydzień temu w Gorzowie Wielkopolskim zgłoszonych było 276 zawodników. Największą popularnością przez najbliższe dwa dni będą się cieszyć konkurencje męskie: 50 i 200 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym (w tym momencie na listach startowych mamy na tych dystansach odpowiednio 180, 186 i 178 startujących). Z kolei wśród pań aż 124 zawodniczki znalazły się wśród zgłoszonych na 50 m stylem dowolnym.

Organizatorów czekają zatem niełatwe do przeprowadzenia i logistycznego rozplanowania zawody. Ostatnia sobotnia konkurencja, 800 m stylem dowolnym mężczyzn, rozpocznie się według planu o 21:25, a zakończenie trzeciego bloku zmagań odbędzie się już w późnych godzinach popołudniowych. Można więc powiedzieć, że nasi najlepsi pływacy będą mieli doskonałą możliwość sprawdzenia się w warunkach, w których w przyszłym roku przyjdzie im rywalizować na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Nowy król

W Opolu zabraknie kilku zawodników z absolutnej czołówki polskiego męskiego pływania. Z pierwszej ósemki zawodów w Gorzowie w Wodnej Nucie zobaczymy jedynie Tomasza Polewkę, rywalizacja o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej zapowiada się zatem niezwykle ciekawie i wyrównanie, a faworyta w wyścigu do końcowego triumfu wskazać naprawdę trudno.

Pierwszy sprawdzian juniorów

Dziś w Dębicy kończy się pierwsze w tym roku zgrupowanie juniorskiej kadry naszego kraju, która będzie nas reprezentować podczas czerwcowych Igrzysk Europejskich w Baku. Spośród dwudziestu siedmiu osób, które w marcu wywalczyły kwalifikację na tę imprezę, dwadzieścia pojawi się w Opolu, by sprawdzić efekty ciężko przepracowanego dwutygodniowego obozu.

Kolejny skalp Sztandery?

W ostatnich miesiącach Dominika Sztandera całkowicie zdominowała krajową rywalizację na dystansie 50 m stylem klasycznym. Na swoim koncie w oficjalnych zawodach, które odbyły się w Polsce, ma już w tej konkurencji 21 zwycięstw z rzędu i pozostaje niepokonana od listopada 2013 roku, kiedy to zajęła trzecie miejsce podczas Grand Prix Pucharu Polski na krótkim basenie w Łodzi. W Opolu stanie przed szansą przedłużenia tej passy, a także powalczenia o wysokie lokaty w innych sprinterskich konkurencjach: 50 m stylem dowolnym i motylkowym. Nazwisko Sztandery, która nie startowała na ubiegłotygodniowych zawodach w Gorzowie Wielkopolskim, pojawia się również na listach startowych na 100 m stylem klasycznym i 200 m stylem zmiennym.

Pierwszy desant ze Stanów

Zbliżające się mistrzostwa Polski zaczynają powoli powodować falę powrotów naszej "amerykańskiej emigracji". Część studentów uczelni w USA pojawiła się już w kraju, a niektórzy zdecydowali się nawet na start w Opolu. Po dwóch latach przerwy w zawodach na ojczystej ziemi wystartuje uczennica Uniwersytetu Pittsburskiego, Kinga Cichowska. Zawodniczka, która była o włos od startu na marcowych mistrzostwach I Dywizji NCAA, popłynie na wszystkich dystansach w stylu klasycznym oraz na 200 m stylem zmiennym. Cichowska od lutego jest liderką naszego krajowego zestawienia najszybszych pływaczek na 100 m stylem klasycznym w 2015 roku i jej rywalizacja z Dominiką Sztanderą i Pauliną Zachoszcz powinna dostarczyć małą podpowiedź, która z nich będzie faworytką tej konkurencji za niespełna miesiąc w Szczecinie.

Na start w Opolu zdecydował się również Jan Urbaniak. Aktualny mistrz Polski seniorów w pływaniu na wodach otwartych na dystansie 10 km, który ostatni rok spędził na Uniwersytecie Saint Leo, został zgłoszony do rywalizacji na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym oraz 400 m stylem zmiennym.