Świtkowski i Majerski z rekordami życiowymi

Szymon Gagatek 2020-07-26 14:54

Dwa nowe rekordy życiowe ustanowili nasi reprezentanci w trakcie trzeciej sesji porannej wielomeczu w Budapeszcie. Ich autorami byli Jan Świtkowski i Jakub Majerski. Z kolei najwyższe lokaty zajmowali Michał Chudy na dystansie 50 m stylem motylkowym i Michał Poprawa na 200 m stylem zmiennym. Po południu zakończenie zawodów z udziałem reprezentacji Polski, Węgier, Czech i Austrii.

Świtkowski nową życiówkę ustanowił na dystansie 50 m stylem motylkowym. Jedną długość basenu pokonał w 24.50, o 12 setnych sekundy szybciej niż na mistrzostwach województwa lubelskiego w lutym tego roku. Dało mu to 5. miejsce w stawce, w której na starcie pojawiło się w sumie aż sześciu reprezentantów Polski. Trzech z nich okazało się lepszych od zawodnika AZS UMCS Lublin. Drugą lokatę zajął Michał Chudy, który złamał barierę 24 sekund (23.91), trzeci był Marcin Cieślak (24.17), a czwarty Jakub Majerski (24.46). Do tego na 8. pozycji uplasował się Michał Poprawa, a na 14. Damian Chrzanowski. Wszyscy musieli uznać wyższość faworyta gospodarzy, Kristofa Milaka (23.90). W tej samej konkurencji wśród pań wystartowały Paulina Nogaj (5.; 27.65) oraz Dominika Kossakowska (9.; 28.22).

Na dystansie 100 m stylem dowolnym rekord życiowy ustanowił Majerski. Podopieczny Roberta Brusa uzyskał czas 51.19, który dał mu 6. pozycję. Jeszcze wyżej znalazł się Jan Hołub (3.; 50.43). Z kolei Kossakowska była 4. w wyścigach kobiet (56.64), wyprzedzając m. in. dwie koleżanki z kadry: Martę Klimek (11.) i Wiktorię Guść (19.).

Drugą lokatę na 200 m stylem zmiennym zajął Michał Poprawa. Cztery długości basenu przepłynął w 2:04.01 i wyprzedził go tylko reprezentant gospodarzy Hubert Kos (2:02.78). Na tym samym dystansie wśród pań 5. była Aleksandra Knop (2:21.97), 11. miejsce wywalczyła Laura Bernat, a 14. Guść.

Na 200 m stylem grzbietowym do startów wróciła Paulina Peda. Zawodniczkę AZS AWF Katowice w sobotę dopadła choroba, przez co była zmuszona oglądać zmagania kolegów jedynie za pośrednictwem telewizji. Poranny występ zakończyła na 4. pozycji z wynikiem 2:16.47 i po południu zaprezentuje się jeszcze w stylu zmiennym. Jako 8. finiszowała natomiast Zuzanna Herasimowicz. Dwie Polki znalazły się również w czołówce rywalizacji na 50 m stylem klasycznym. Weronika Hallmann była 3. (32.28), a Aleksandra Iwanowska zajęła 5. miejsce (32.75).