OOM 2018: Kto na czele w Gliwicach?

Dagmara Macner 2018-07-23 00:06

Trzy dni zmagań podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży za nami. Wiemy już kto stawał na podium najczęściej oraz kto z Gliwic wyjedzie w workiem medali. Faworyci nie zawiedli. Punktację klubową wygrała ekipa G-8 Bielany Warszawa.

Chłopak na „piątkę”

Jan Kałusowki wyjechał z Gliwic z pięcioma indywidualnymi złotymi medalami. W sobotę, wicemistrz Europy Juniorów z Helsinek na najdłuższym żabkarskim dystansie triumfował w tej samej konkurencji w „Olimpijczyku” uzyskując najbardziej wartościowy wynik zawodów – 824 punkty FINA. Dystans dwustu metrów stylem klasycznym zakończył z czasem 2:15.11, finiszując przed Alanem Kłosińskim (2:17.71) i Mateuszem Dubasem (2:17.87). W ostatniej indywidualnej konkurencji drugiej sesji finałowej, ponownie był najlepszy pokonując rywali na dystansie 200 metrów stylem zmiennym. Cztery długości pływalni pokonał w czasie 2:04.73. Za nim do mety dopłynęli Albert Warzocha (2:06.19) i Maksymilian Cerlich (2:07.29). Piąty złoty krążek, Kałusowski dołożył do swojej kolekcji w niedzielę, wygrywając finał stu metrów stylem klasycznym z rezultatem 1:02.49. Srebrny medal wywalczył Filip Beberok (1:02.76), a brązowy Kamil Piotrowicz (1:04.54).

Kolejne trzy medale Aleksandry Polańskiej

Do zdobytych pierwszego dnia zawodów, złota i brązu Aleksandra Polańska dorzuciła w weekend kolejne krążki: złoty w sobotę oraz złoty i srebrny w niedzielę. Reprezentantka UKS GOS Raszyn okazała się najlepsza na dystansie 400 metrów stylem dowolnym, kończąc zmagania ponad pięć sekund przed drugą zawodniczką, Dominiką Kossakowską (4:16.47 – 4:21.82). Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Weronika Margula (4:22.79). W niedzielę podczas „królewskiej setki” ponownie doszło do starcia Polańskiej i Kossakowskiej. Tym razem lepsza okazała się siedemnastoletnia Kossakowska, która pokonała starszą koleżankę o trzydzieści dwie setne sekundy (56.54 – 56.86). Bariery 57 sekund nie udało załamać się trzeciej na mecie, Kornelii Fiedkiewicz (57.19). Polańska, w niedzielę do swojej kolekcji dorzuciła jeszcze złoto na 800 metrów stylem dowolnym (8:53.56). Na mecie zameldowała się ze sporą przewaga nad drugą, Weroniką Margulą (9:01.92) i trzecią Karoliną Piechotą (9:04.69).

Weekend podwójnie „złoty”

Dwa zwycięstwa na swoim koncie zapisała w weekend Weronika Hallmann, która w sumie w Gliwicach wywalczyła trzy złote krążki. Stylem klasycznym w piątek wygrała sprint, w sobotę dystans dwustu metrów, a w niedziele była najlepsza na „setkę”. Barierę ośmiuset punktów FINA Hallmann złamała wygrywając dystans 200 metrów „żabką” w czasie 2:29.43 (807 punktów). Za nią do mety dopłynęła Weronika Żmuda (2:32.37) i Agnieszka Rutkowska (2:33.76). Na dystansie o połowę krótszym jako jedyna w finale popłynęła poniżej jednej minuty i dziesięciu sekund (1:09.79), kończąc zmagania przed Alexandrą Iwanowską (1:10.22) i Żmudą (1:10.48).

Jakub Kraska w piątek wywalczył dwa srebrne medale, a przez weekend z wody „wyłowił” kolejne dwa, tym razem złote. W sobotę wygrał rywalizację na dystansie pięćdziesięciu metrów stylem grzbietowym, a w niedzielę zwyciężył na „setkę” kraulem. Kraska zakończył grzbietowy sprint sześć setnych sekundy przed Karolem Młynarczykiem (25.90 – 25.96), a brązowy medal wywalczył Rafał Słowik (26.40). Zawodnik AZS Łódź był zdecydowanie najszybszy na 100 metrów stylem dowolnym, a uzyskany przez niego rezultat to trzeci wynik zawodów (50.12 – 819 punktów FINA). Barierę 51 sekund złamał jeszcze drugi na mecie, Słowik (50.95). Brąz dla Jakuba Kiszczaka (51.64).

Zwycięstwo

Klasyfikację punktową imprezy wygrali pływacy ze stołecznego G-8 Bielany. Z dorobkiem 524 punktów pokonali WKS Śląsk Wrocław (471 punktów) oraz KU AZS UMCS Lublin (433 punkty). Również pływacy G-8 Bielany Warszawa byli tymi, którzy najczęściej stawali na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W sumie aż trzynastokrotnie, wywożąc z Gliwic 7 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe medale. Tylko dwa razy mniej na podium meldowali się reprezentanci MKS Trójki Łódź (5-3-3). Miejsce trzecie z czterema złotymi krążkami zajęła ekipa AZS AWF Warszawa(4-0-0).