NCAA: Sezon na półmetku - część 1.

Szymon Gagatek 2013-12-11 19:23

Po tygodniowej przerwie rozgrywki w NCAA znów nabrały tempa. Zbliżamy się do półmetka sezonu 2013/2014, a zatem wiele zespołów bierze udział w mitingach zaproszeniowych. W ubiegłym tygodniu w Texas Invitational wzięła udział drużyna Katarzyny Wilk i Michała Domagały, Uniwersytet Południowej Kalifornii. Z Austin, gdzie w marcu odbędą się mistrzostwa ligi, polscy zawodnicy wrócili z "workiem" minimów, wywalczonych zarówno indywidualnie, jak i w sztafetach.

Indywidualnie Wilk wystartowała w czterech konkurencjach. Na 50 jardów stylem dowolnym zajęła szóstą lokatę, w finale A uzyskując czas 22.45 s (minimum B, w ubiegłym sezonie Polka tylko dwa razy pływała szybciej), a na dwukrotnie dłuższym dystansie została sklasyfikowana na jedenastej pozycji (49.44 s - minimum B). W pozostałych dwóch konkurencjach biła swoje najlepsze wyniki w historii akademickich startów. Na 200 jardów stylem dowolnym w kwalifikacjach zanotowała wynik 1:48.08, ostatecznie zajmując ostatnią pozycję w finale B, natomiast na 100 jardów stylem motylkowym uplasowała się na dwudziestym szóstym miejscu (55.10 s).

Żeński zespół Uniwersytetu Południowej Kalifornii po raz kolejny zachwycał swoimi występami w rywalizacji sztafet. Wilk wystąpiła we wszystkich pięciu wyścigach: w dwóch odnosząc zwycięstwo (4x50 jardów stylem dowolnym i 4x50 jardów stylem zmiennym) i w dwóch plasując się na drugiej pozycji (4x100 jardów stylem dowolnym i zmiennym). Niepowodzeniem zakończył się ich występ na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym - zostały zdyskwalifikowane. We wszystkich czterech konkurencjach, w których zostały sklasyfikowane, uzyskały natomiast minimum A na Mistrzostwa NCAA.

Michał Domagała minimum A wywalczył raz, wspólnie z kolegami ze sztafety 4x200 jardów stylem dowolnym. Polski zawodnik popłynął na trzeciej zmianie, uzyskał czas 1:35.08 i pomógł swojej ekipie wygrać wyścig i osiągnąć wynik lepszy od wymaganego o niecałe siedem sekund. W pozostałych wyścigach, na dystansach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym, jego drużyna zajmowała czwarte lokaty. Natomiast indywidualnie Domagała najlepiej spisał się na 200 jardów stylem motylkowym, gdzie w finale A zajął drugą pozycję i uzyskując świetny czas, 1:45.05 (minimum B). Lepszy od niego okazał się tylko Michael Meyer z Arizony. W najlepszej ósmece nasz zawodnik płynął również na dystansie o połowę krótszym. W finale tej konkurencji zajął czwartą lokatę (46.65 s - minimum B). Zwycięstwem w wyścigu o miejsca 9-16 zakończyła się dla niego walka na 200 jardów stylem dowolnym (1:35.10 - minimum B), natomiast na kwalifikacjach swoje występy kończył na dystansach 100 i 500 jardów stylem dowolnym (kolejno 44.42 s i 4:26.61).

W ubiegłym tygodniu nie próżnowali również polscy zawodnicy z Uniwersytetu Drury. Na UALR Invitational znakomicie spisała się Agnieszka Ostrowska, która uzyskała najlepsze czasy w swojej dotychczasowej akademickiej karierze na 100 i 200 jardów stylem klasycznym. W tej drugiej konkurencji zwyciężyła z wyśmienitym wynikiem (2:12.97), który jest najlepszym rezultatem w tym sezonie w II dywizji NCAA! Polka jako pierwsza zapewniła sobie start w tej konkurencji na kończących sezon mistrzostwach ligi, które odbędą się w Genevie, w stanie Ohio. Na o połowę krótszym dystansie Ostrowska również była najlepsza, uzyskując czas 1:02.93 - niewiele gorszy od minimum A na marcowy czempionat. Do swojego dorobku mogła również dopisać zwycięstwa w wyścigach sztafetowych 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym.

Bardzo pracowite zawody czekały Kacpra Pełczyńskiego. Polak zwyciężył indywidualnie na 100 jardów stylem klasycznym (uzyskując najlepszy czas w karierze w tej konkurencji; 54.02 s) i 200 jardów stylem zmiennym (1:49.71). Zajął też drugie miejsce na dystansie 400 jardów stylem zmiennym (3:59.32), a wraz z kolegami był najlepszy w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. W każdym z wyścigów uzyskiwał minimum B na Mistrzostwa NCAA. Natomiast Igor Kowal był indywidualnie drugi na 50 jardów stylem dowolnym, po raz pierwszy łamiąc granicę 21 sekund (20.89 s - minimum B), a także szósty na dwukrotnie dłuższym dystansie (46.93 s).

Bardzo dobry występ w zawodach Wooster Invitational zaliczył z kolei Bartosz Zarzecki. Reprezentant Uniwersytetu Malone zwyciężył w dwóch indywidualnych konkurencjach: 100 i 200 jardów stylem klasycznym, w obu uzyskując minimum B na Mistrzostwa NCAA, które odbędą się w marcu w Indianapolis. Na krótszym dystansie spisał się rewelacyjnie, już w kwalifikacjach uzyskując jeden z lepszych czasów w tym roku w III dywizji (54.99 s). Do minimum A zabrakło mu niespełna pół sekundy. W finale był odrobinę wolniejszy (55.15 s), ale to wystarczyło do odniesienia zwycięstwa. Na dwukrotnie dłuższym dystansie również okazał się bezkonkurencyjny, wygrywając z czasem 2:02.88. Zawodnik z Augustowa indywidualnie zajął jeszcze piąte miejsce na 50 jardów stylem dowolnym (21.23 s). Natomiast sztafety z Zarzeckim w składzie wygrały trzy konkurencje: 4x50 jardów stylem dowolnym, a także 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym.