Netanja 2017: Starcie rekordzistów dla Stokowskiego!

Szymon Gagatek 2017-06-29 22:32

Drugi dzień mistrzostw Europy juniorów i znów dwa medale dla Biało-czerwonych! Tym razem na podium pływalni Uniwersytetu Wingate w Netanji stanęli Kacper Stokowski, który w efektownym stylu wygrał wyścig finałowy na 100 m stylem grzbietowym, a także sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym, ciesząca się z brązowych krążków.

Mnóstwo emocji dostarczył już pierwszy finał czwartkowego popołudnia. Doszło w nim do konfrontacji dwóch rekordzistów świata juniorów na 100 m stylem grzbietowym - z krótkiego i długiego basenu - a więc Kacpra Stokowskiego i Klimenta Kolesnikowa. Po niesamowicie zaciętym wyścigu triumfował Polak, wyprzedzając broniącego tytułu Rosjanina tylko o dziewięć setnych sekundy. Tym samym podopieczny Pawła Wołkowa już po raz czwarty w karierze stanął na najwyższym stopniu podium europejskiego czempionatu dla młodych pływaków. Zwycięstwo okrasił czasem 54.60, który jest nowym rekordem Polski 18-latków. Poprzedni, należący od 2009 roku do samego Radosława Kawęckiego, był gorszy o sześć setnych.

Naprawdę niewiele zabrakło, a moglibyśmy się cieszyć również z drugiego krążka w tej konkurencji. Trzecie miejsce na podium trafiło jednak ostatecznie do Thierry'ego Bollina. Szwajcar zanotował wynik 54.92 i okazał się szybszy o dwie setne sekundy od Kamila Kaźmierczaka. Zawodnik z Aleksandrowa Łódzkiego i tak mógł być z siebie zadowolony. Po raz pierwszy w życiu znalazł się w tak prestiżowym finale i popłynął szybko jak nigdy wcześniej, uzyskując rezultat poniżej pięćdziesięciu pięciu sekund (54.94).

100 m stylem grzbietowym chłopców:
1. Kacper Stokowski (Polska)   54.60 [rekord Polski 18-latków]
2. Kliment Kolesnikow (Rosja)   54.69
3. Thierry Bollin (Szwajcaria)   54.92
4. Kamil Kaźmierczak (Polska)   54.94
[rekord życiowy]

Nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym okazała się prawdziwą drużyną z brązu. W składzie Polaków po południu doszło do jednej istotnej zmiany. W miejsce Karola Ostrowskiego wskoczył Jakub Kraska, który został wystawiony na ostatnim odcinku. Wyścig rozpoczynał więc Bartosz Piszczorowicz, który dwie długości basenu pokonał w 50.05. Trudne zadanie czekało na kolejnych stu metrach Kornelię Fiedkiewicz. Zawodniczka Juvenii Wrocław nie przestraszyła się rywalizacji z siedmioma juniorami i swój odcinek przepłynęła w 56.43. Następnie niesamowitą postawą zaimponowała Aleksandra Polańska. Swoje sto metrów pokonała w 55.61 i utrzymała nas w grze! Później do wody wskoczył Kraska, rozpoczęła się szalona pogoń za najlepszymi sztafetami. Węgrzy okazali się nieuchwytni, ale do drugich na mecie Rosjan straciliśmy tylko dziewięć setnych sekundy. Ostatecznie finiszowaliśmy na trzecim miejscu, z fantastycznym czasem 3:30.76.

4x100 m stylem dowolnym mix:
1. Węgry   3:28.50 [rekord mistrzostw]
2. Rosja   3:30.67
3. Polska   3:30.76

Przed rokiem Rafał Kusto finiszował w finale 200 m stylem klasycznym na ósmej pozycji, tym razem był już znacznie wyżej. Zawodnik Orki Lubań zakończył rywalizację tuż za podium. Czas 2:15.50 dał mu bowiem czwartą lokatę. Podopieczny Adama Musiała do miejsc medalowych stracił jednak sporo. Zwyciężył bezkonkurencyjny Jewgienij Sowow z Rosji, który resztę stawki wyprzedził o niemal trzy sekundy. Walkę o srebro stoczyli ze sobą Valentin Bayer z Austrii i Mykyta Koptiełow z Ukrainy. Górą z tego starcia wyszedł Austriak.

200 m stylem klasycznym chłopców:
1. Jewgienij Sowow (Rosja)   2:10.79
2. Valentin Bayer (Austria)   2:13.54
3. Mykyta Koptiełow (Ukraina)   2:13.78
4. Rafał Kusto (Polska)   2:15.50

W czołówce pojawiły się też nazwiska Antoniego Kałużyńskiego i Pawła Krawczyka. Obaj wystartowali w najszybszej serii 1500 m stylem dowolnym, kończąc ją odpowiednio na 6. i 7. pozycji. Nieznacznie lepiej spisał się reprezentant Warszawianki, ale to Krawczyk mógł cieszyć się z życiówki. Drugiemu pływakowi ze stolicy udało się pokonać cały dystans w 15:28.03. Do Kałużyńskiego stracił trochę ponad pół sekundy. Fantastyczny pojedynek pomiedzy Jarosławem Potapowem i Akosem Kalmarem, trzymający w napięciu przez większość wyścigu, rozstrzygnął z kolei kwestię złota. Po mocnym finiszu ręce do góry w geście triumfu mógł wznieść Potapow (15:07.86).

1500 m stylem dowolnym chłopców:
1. Jarosław Potapow (Rosja)   15:07.86
2. Akos Kalmar (Węgry)   15:09.24
3. David Lakatos (Węgry)   15:14.28
...6. Antoni Kałużyński (Polska)   15:27.45
...7. Paweł Krawczyk (Polska)   15:28.03 [rekord życiowy]

W rywalizacji dziewcząt wygrywały faworytki. Na dystansie 400 m stylem dowolnym drugie indywdualne złoto w Netanji wywalczyła Ajna Kesely. Węgierka powtórzyła swój sukces sprzed roku, wyraźnie wyprzedzając resztę stawki i płynąc niemal tak szybko jak w Hodmezovasarhely. Krążek z najcenniejszego kruszcu na 200 m stylem motylkowym trafił do Katrine Villesen, która od samego początku zmagań - już w eliminacjach - pokazywała swoją wyższość nad pozostałymi delfinistkami. W finale jako jedyna złamała barierę dwóch minut i dziesięciu sekund, dopływając do mety w czasie 2:09.41.

Na królewskim dystansie 100 m stylem dowolnym na najwyższy stopień podium powróciła Marrit Steenbergen. Holenderska gwiazda dwie długości basenu pokonała w 54.13. Jej tempo była w stanie wytrzymać tylko Barbora Seemanova. Czeszka finiszowała pół sekundy za Steenbergen i tak jak w ubiegłym sezonie musiała się zadowolić srebrem. Na pocieszenie pozostał jej nowy rekord Czech wśród seniorek. Najlepszym wynikiem w historii mistrzostw Europy juniorek na 200 m stylem grzbietowym popisała się natomiast Polina Jegorowa. Rewelacyjna Rosjanka wygrała z rezultatem 2:08.97. W tym roku na całym świecie szybszych było tylko dziewięć pływaczek na całym świecie!