NCAA: Zwycięski początek sezonu dla Dańca

Szymon Gagatek 2013-10-31 01:52

To był udany początek sezonu dla Jana Dańca. Uniwersytet Virginia wygrał swoje spotkanie w lidze NCAA, a Polak triumfował w dwóch konkurencjach indywidualnych. Dodatkowo, w drugiej części podsumowania występów Polaków za oceanem, dowiecie się o startach naszych zawodniczek z Uniwersytetu Cincinnati: Aleksandry Kamińskiej i Weroniki Wasiakowskiej, a także o zwycięstwie zespołu Michała Rokity.

Uniwersytet Virginia nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem Akademia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Zawody rozegrano na basenie 25-metrowym, a zespół Jana Dańca zwyciężył 212-88. Urodzony w Żywcu zawodnik triumfował w dwóch konkurencjach. Na 800 m stylem dowolnym uzyskał czas 8:07.71 (a więc lepszy niż ten, który na Grand Prix w Suwałkach zanotował zwycięzca, Bartłomiej Lassek), a na 200 m stylem zmiennym okazał się najlepszy z wynikiem 2:06.69. Polak zajął też drugie miejsce na dystansie 400 m stylem dowolnym (3:57.95), a wraz z kolegami był szósty w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym.

Z kolei Wasiakowska i Kamińska wystąpiły w dwudniowych i licznie obsadzonych zawodach West Virginia University Invite. Ta pierwsza zaliczyła aż osiem występów (w tym cztery w sztafetach). Indywidualnie najlepiej spisała się na dystansie 100 jardów stylem dowolnym, na którym zajęła trzecią pozycję (52.52 s). Tuż za pierwszą trójką znalazła się w rywalizacji sprinterek (24.41 s) i na 100 jardów stylem grzbietowym (59.76 s), natomiast na dystansie 200 jardów stylem dowolnym była dziewiąta (1:56.44). Kamińska również czterokrotnie zaprezentowała się w wyścigach indywidualnych. Na 100 i 200 jardów stylem dowolnym była wyraźnie słabsza od Wasiakowskiej (kolejno 16.; 55.30 s i 17. miejsce; 1:59.30). Polka lepiej spisywała się w stylu zmiennym. Na 200 jardów była dziewiąta (2:13.55), a na dwukrotnie dłuższym dystansie zajęła siódmą lokatę, z czasem 4:41.88.

KOMPLET REZULTATÓW WVU INVITE

Podwójne zwycięstwo nad Southern Illinois University i University of Kentucky odnieśli zawodnicy Uniwersytetu Missouri, w barwach którego na co dzień pływa i studiuje Michał Rokita. Polak wystartował aż pięciokrotnie. Zajął siódme miejsce na 100 jardów stylem klasycznym (58.92 s), natomiast sztafeta uczelni ze stanu Missouri, w której popłynął Rokita (57.42 s na zmianie żabką), była druga na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym. W pozostałych wyścigach zawodnik z Tarnowskich Gór wystąpił poza konkurencją. Na 100 jardów stylem motylkowym uzyskał czas 55.89 s, na 200 jardów stylem zmiennym 2:01.76, a na tym samym dystansie stylem klasycznym 2:08.54.