Swim Open: Polacy trzykrotnie na podium

Szymon Gagatek 2019-04-12 20:20

Srebro i dwa brązowe krążki wywalczyli polscy pływacy w trakcie pierwszego dnia zawodów Swim Open w Sztokholmie. Po finale 200 m stylem grzbietowym na drugim stopniu podium stanął Radosław Kawęcki, a z medali w Eriksdalsbadet cieszyli się również Alicja Tchórz (za występ na 50 m stylem grzbietowym) i Konrad Czerniak (na dystansie 50 m stylem motylkowym).

Polacy mają za sobą bardzo ciężki i wymagający obóz kadrowy na Teneryfie i na pewno mocno odczuwają skutki dwutygodniowego zgrupowania. Mimo tego, pięcioro Biało-Czerwonych zameldowało się dziś w eliminacjach na czołowych lokatach i popłynęło w finałach A. Kawęcki srebro w swojej koronnej konkurencji zawdzięcza bardzo dobremu finiszowi. Drugą połowę wyścigu finałowego pokonał zdecydowanie najszybciej w całej stawce, przesuwając się z 4. na 2. pozycję. Uzyskał czas 1:59.08 i przegrał tylko z Christianem Dienerem z Niemiec (1:57.08).

Z kolei Tchórz jedną długość basenu stylem grzbietowym przepłynęła dziś w 28.30. To wystarczyło do zajęcia 3. miejsca. Lepsze były tylko Mimosa Jallow z Finlandii (27.96) i Laura Riedemann z Niemiec (28.06). Trzecia, z tym że w finale B, była też Agata Naskręt (29.19), a w eliminacjach z dalszą rywalizacją pożegnała się Weronika Górecka (30. lokata; 30.75).

Konrad Czerniak po ubiegłorocznym triumfie w Swim Open na 50 m stylem motylkowym, tym razem znalazł się na najniższym stopniu podium. Puławianin zanotował wynik 23.87. Do zwycięzcy, Tomoe Hvasa z Norwegii, zabrakło mu tylko 14 setnych sekundy. Po południu do wody wskoczył jeszcze Michał Chudy, zajmując 5. lokatę w finale B (24.19). Jakub Majerski, Karol Ostrowski, Jakub Kraska i Kacper Majchrzak zakończyli zmagania już na sesji porannej.

Medale w tej samej konkurencji rozdano również wśród pań. Złoto trafiło do Sary Sjoestroem (25.34), a barierę 26 sekund złamała jeszcze Emilie Beckmann z Danii (25.85). Walkę o brąz z Kimberly Buys z Belgii o 4 setne sekundy przegrała Anna Dowgiert. Pod koniec zgrupowania na Teneryfie Polkę dopadła choroba i występ w Swim Open stanął nawet pod znakiem zapytania, ale na szczęście nasza delfinistka ostatecznie stanęła na słupku startowym i w finale uzyskała czas 26.43 - najlepszy w tym roku w naszym kraju. Dało jej to 4. miejsce. W eliminacjach odpadła Kornelia Fiedkiewicz, która była 19. (27.86).

Wśród najlepszych popłynął jeszcze Bartłomiej Roguski. Zawodnik AZS AWF Warszawa pokonał dystans 200 m stylem klasycznym w 2:14.61 i został sklasyfikowany na 7. pozycji. Zwyciężył reprezentant gospodarzy, Erik Pearsson (2:08.75). Drugi z Biało-Czerwonych, Jan Kałusowski, uplasował się na 25. pozycji (2:22.73).

W konkurencjach w stylu dowolnym złote medale zdobywali Sjoestroem (1:55.39 na 200 metrów) oraz Niemcy: Florian Wellbrock (3:45.59 na 400 metrów) i Sarah Koehler (16:06.68 na dystansie 1500 metrów). Na 200 m stylem dowolnym pań Dominika Kossakowska była 15. (2:01.70 w finale B), a Milena Karpisz i Agata Naskręt pożegnały się z rywalizacją na etapie eliminacji. Z kolei wśród panów bardzo dobrze w finale B poradził sobie Wojciech Wojdak. Osiem długości basenu przepłynął w 3:49.65, finiszując ex aequo na 1. miejscu z Velimirem Stjepanovicem z Serbii. Filip Zaborowski w tym samym wyścigu był 7. (3:57.89), natomiast Majchrzak, Antoni Kałużyński i Jan Hołub odpadli w sesji porannej.