Windsor 2016: Gotowi do walki

Szymon Gagatek 2016-12-06 20:06

W eliminacjach 100 m stylem grzbietowym mężczyzn podczas pierwszego dnia mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie w Windsor wszystko przebiegło zgodnie z planem. Radosław Kawęcki i Tomasz Polewka bez problemów awansowali do najlepszej szesnastki i dziś w nocy powalczą w półfinałach. Najlepszym czasem popisał się Xu Jiayu z Chin.

Kawęcki uplasował się rano na trzeciej pozycji. Podopieczny Pawła Słomińskiego, który na poprzednim czempionacie globu wywalczył w tej konkurencji srebrny medal, pokonał dziś cztery długości basenu w 50.63. Szybsi byli tylko wielcy faworyci, z którymi przyszło mu się zmierzyć od razu w bezpośredniej walce w jednym wyścigu eliminacyjnym: Xu Jiayu z Chin (50.21) i broniący tytułu Mitchell Larkin z Australii (50.22). Z kolei tuż za Polakiem, ze stratą zaledwie jednej setnej sekundy, w końcowym zestawieniu znalazł się Jacob Pebley z USA.

Dobry start zaliczył również Polewka. Obiecujące w jego wykonaniu było zwłaszcza pierwsze 50 metrów. Na półmetku zameldował się z czasem 24.24. Szybciej w całej stawce wyścig otworzył tylko rekordzista Azji, Junya Koga z Japonii. To dla ubiegłorocznego mistrza Europy świetny prognostyk przed zbliżającą się wielkimi krokami rywalizacja sprinterów w stylu grzbietowym. Ostatecznie zawodnik AZS AWF Katowice dopłynął do mety z rezultatem 51.11. To trzeci wynik w jego karierze, który w końcowej klasyfikacji pozwolił mu uplasować się na jedenastej pozycji.

Półfinały rywalizacji grzbiecistów na dystansie 100 metrów odbędą się w nocy, o godzinie 00:46 polskiego czasu. Jeżeli żaden z zawodników się z nich nie wycofa, obaj Polacy zaprezentują się w drugim wyścigu. Kawęcki popłynie na piątym, a Polewka na siódmym torze.