Gwangju 2019: Pierwszy półfinał Wasick

Szymon Gagatek 2019-07-27 05:35

Dla Katarzyny Wasick mistrzostwa świata w Gwangju są trzecimi w karierze. Do tej pory nie miała jednak okazji pływać indywidualnie w sesji popołudniowej. Dziś na szczęście to się zmieni. Nasza reprezentantka weszła do półfinałów rywalizacji na dystansie 50 m stylem dowolnym z 14. rezultatem. Bardzo blisko awansu do najlepszej ósemki była z kolei polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym.

50 m stylem dowolnym kobiet

Katarzyna Wasick zainaugurowała eliminacje w wykonaniu biało-czerwonych. Wśród najszybszych kraulistek świata startujących na dystansie 50 metrów uzyskała czas 24.97, po raz trzeci w tym sezonie (a zarazem w całej karierze) łamiąc barierę 25 sekund. Dało jej to 14. pozycję i kwalifikację do kolejnego etapu. Polka popłynie po południu w pierwszym półfinale, który zaplanowano na godzinę 13:17 polskiego czasu (tuż po wyścigu medalowym w tej samej konkurencji z udziałem Pawła Juraszka). Walka o wejście do grona finalistek nie będzie łatwa - chociażby dlatego, że rano w czołówce znalazły się wszystkie największe faworytki. Pierwsze trzy miejsca zajęły medalistki wczorajszego wyścigu na 100 metrów. Najwyżej sklasyfikowana została Sarah Sjoestroem (24.26), która o 14 setnych sekundy wyprzedziła Cate Campbell. Trzecia była Simone Manuel (24.41).

50 m stylem grzbietowym mężczyzn

Poza najlepszą szesnastką na 50 m stylem grzbietowym uplasował się Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice, który na swój start w Gwangju czekał najdłużej spośród naszych reprezentantów, pokonał jedną długość basenu w 25.31 i zajął 19. lokatę. Do awansu do półfinału zabrakło mu tylko sześciu setnych sekundy. Już w eliminacjach ośmiu zawodników popłynęło poniżej 25 sekund. Najszybszy był rekordzista świata Kliment Kolesnikow. Rosjanin uzyskał rezultat 24.61, a tuż za nim do mety dopłynęli Michael Andrew z USA (24.70), Jeremy Stravius z Francji (24.78) i mistrz niedawnej Uniwersjady w Neapolu Zane Waddell z RPA (24.84).

50 m stylem klasycznym kobiet

Bohaterką siódmej sesji porannej została bez wątpienia Benedetta Pilato. Zaledwie 14-letnia Włoszka wygrała eliminacje żabkarskiego sprintu, po raz pierwszy w swoim życiu łamiąc barierę 30 sekund! Poprawiła w ten sposób własny rekord Włoch i dała rywalkom sygnał, że będzie się liczyć w walce o podium. Na drugim miejscu w końcowej klasyfikacji znalazła się obrończyni tytułu, Lilly King z USA, która straciła do młodziutkiej pływaczki z Półwyspu Apenińskiego dokładnie dwie dziesiąte sekundy. Trzecia była reprezentacyjna koleżanka Pilato, Martina Carraro (30.38). Jedyna Polka w stawce, Weronika Hallmann, zanotowała wynik 32.07 i została sklasyfikowana na 29. pozycji, odpadając z dalszych zmagań. Taki sam los spotkał między innymi wicemistrzynię świata na dystansie 200 metrów Tatjanę Schoenmaker z RPA, czy też medalistkę mistrzostw Europy Jennę Laukkanen z Finlandii.

4x100 m stylem dowolnym mix

Do sesji finałowej nie awansowała również nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym - a szkoda, bo do szczęścia zabrakło naprawdę niewiele. Biało-czerwoni stracili do ósmych w klasyfikacji końcowej Holendrów zaledwie 34 setne sekundy. Jakub Kraska (49.24), Jan Hołub (49.37), Katarzyna Wasick (53.93) i Aleksandra Polańska (55.09) uzyskali łączny czas 3:27.63 (najlepszy w krótkiej historii startów naszej reprezentacji w tej konkurencji na imprezach międzynarodowych) i zajęli 10. lokatę. W eliminacjach najszybsi byli Amerykanie, którzy finiszowali przed Australijczykami i Kanadyjczykami.

1500 m stylem dowolnym mężczyzn

Na eliminacjach 1500 m stylem dowolnym swoje starty w Nambu University Municipal Aquatics Center zakończył niestety Wojciech Wojdak. Zawodnik AZS AWF Warszawa zanotował wynik 15:16.14, który pozwolił mu uplasować się na 23. miejscu. Tor nr 4 w jutrzejszym finale wywalczył mistrz świata na 800 metrów, Gregorio Paltrinieri. Włoch, który w niedzielę będzie chciał zdobyć trzeci z rzędu złoty medal w tej konkurencji, przepłynął cały dystans w 14:45.80 i o niespełna dwie sekundy wyprzedził Floriana Wellbrocka z Niemiec i Mychajło Romanczuka z Ukrainy.