Polska

Liga SMS w Raciborzu

Jarek Blazek 2012-12-01 22:22

Zwycięstwem Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Oświęcimia zakończyła się rywalizacja w I rundzie ligi SMS. Zawody zostały rozegrane na pływalni Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Ekipa z Oświęcimia zdobyła jako zespół 1001,5 pkt, triumfując w klasyfikacji kobiet i mężczyzn. Drugie miejsce zajęła ekipa SMS Kraków z dorobkiem 934,5 pkt a miejsce trzecie wywalczył zespół SMS Szczecin z 926,5 pkt.

W ciągu dwóch dni reprezentanci SMS walczą na pływalni we wszystkich konkurencjach (z wyjątkiem 1500 m stylem dowolnym kobiet i 800 m stylem dowolnym mężczyzn). Regulamin zawodów jest skonstrułowany tak, że punktuje w poszczególnych wyścigach po dwóch najlepszych zawodników z każdej szkoły, bez względu na to, które zajmą miejsce w rywalizacji wszystkich startujących - pozostali zawodnicy nie punktują .
O zwycięstwie w całej rundzie decyduje suma punktów zdobytych przez cały zespół.

Wyniki z zawodów "nie powalają na kolana". Nie ma sie co dziwić w sumie...Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców dopiero za 18 dni a to na tę imprezę prawdopodobnie większość zawodników szykuje formę. O Mistrzostwach Świata w Stambule już nie wspomne, a wystartowali w lidze zawodnicy, którzy i tam popłyną - Agata Magner oraz Michał Poprawa.

Najbardziej wartościowy rezultat zawodów uzyskał uczeń szkoły ze Szczecina - Marcin Kaczmarski, który na 1500 m stylem dowolnym uzyskał 15:15,43 s. (827 pkt FINA!). Kaczmarski, tydzień temu w Poznaniu, także popłynął szybciej niż wymagane minimum na MŚ w Stambule, niestety lepszy wynik uzyskali Zaczyński oraz Sawrymowicz, który startował w tym czasie podczas ME w Chartres, a tylko dwóch zawodników z kraju może wystartować w jednej konkurencji w MŚ. Bliski bariery 800 pkt był też wspomniany wcześniej Poprawa, który na 200 m stylem motylkowym uzyskał 1:57,74 s. (797 pkt). Powoli do formy powraca znakomita grzbiecistka z Poznania - Joanna Cieślak, która wygrała rywalizację na 200 m stylem grzbietowym z czasem 2:12,02 s., wyprzedzając drugą na mecie Magner o ponad 3 sekundy (ta z kolei tydzień temu przepłynęła ten dystans w 2:10,93 s.). Warto zwrócić także na dobry wynik Pauliny Żelaznej na 100 m stylem dowolnym (0:55,95 s.), Angeliki Wikieł na 100 i 200 m stylem klasycznym (odpowiednio 1:10,76 s. i 2:31,21 s.), Marcina Hulbója na 200 m stylem klasycznym (2:14,84 s.) czy Dawida Murzyna na 50 m stylem grzbietowym (0:25,78 s.).

W klasyfikacji medalowej wygrał zdecydowanie SMS Szczecin, który "zgarnął" 28 miejsc na podium (15 złotych, 5 srebrnych, 8 brązowych) przed Oświęcimiem (12 złotych, 3 srebrne, 8 brązowych) i Wrocławiem (5 złotych, 8 srebrnych, 10 brązowych).

II runda ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego odbędzie się w drugiej połowie czerwca przyszłego roku, na pływalni 50-cio metrowej. Nie znamy jeszcze miejsca jej rozegrania.